خشم زنانه – خشم مردانه

10 / 10
از 1 کاربر

خشم زنانه – خشم مردانه

 

زنان به دلیل میزان بالای استروؤن در خون، وقتی عصبانی می شوند یا احساس خطر می کنند، دوست دارند درد دل کنند، حال خود را بازگو کرده و درخواست کمک نمایند. جهت کمک به رفع مشکل کودک خود  از مشاوره کودک کمک بگیرید. زنان اگر احساس کنند به سخن آنها توجه نمی شود، جریان خون در هیپوتالاموس آنها به شدت افزایش می یابد.هیپوتالاموس بخشی از مغز است که مرتبط با مغز است که مرتبط با حافظه است.وقتی استرس زیاد می شود خاطرات بد آنها یادشان می آید و هرکار خوبی را که همسرشان برایشان انجام داده فراموش می کنند.در نتیجه شوهرشان احساس می کند سخنان انتقادی همسرشان تند و نیش دار است.

اما موضوع خشم در رابطه با مردها به گونه ای دیگر است – یعنی خون در مراکزی از مغز جریان می یابد که مربوط به اعمال و رفتار آنهاست. از آنجا که مرد ها تحت تأثیر تستوسترون هستند، اگر کنترل بخش اصلی مغز خود را از دست دهند،ممکن است خشم آنها به رفتار های تند منجر شود. به عبارت دیگر زن ها با کلمات خود آسیب می زنند و دیگران را می رنجانند و مردان با رفتار و عمل خود.لذا، زن خانه شروع به ایراد گرفتن می کند و می گوید: " اشتباه کردم با تو ازدواج کردم، تو همیشه دیر میای خانه، هیچوقت درکم نمی کنی، توجهی به بچه ها نداری،پدر بی مسئولیتی هستی ..."

اگر شوهر او این سخنان را جدی بگیرد و بخواهد ثابت کند زن او اشتباه می کند و در عین حال هم بخواهد او را ساکت کند، ممکن است دست به رفتار های تند و خشن بزند، مگر آنکه در چنین شرایطی خانه را ترک کند و بعد از کمی قدم زدن و آرام گرفتن، به خانه برگردد.

غلبه و سلطه بر دیگری

گاهی  مردان در محیط کار یا در ارتباط با دیگران، احساس می کنند اگر نفوذ  و اقتدار خود را از دست دهند، تحت سلطه طرف مقابل قرار می گیرند.در گذشته این تفکر در جوامع بشری حاکم بود که : " برو قوی شو که در نظام جهان ضعیف پایمال است."

اما امروزه مردان اگر بخواهند هوشیار و منطقی باشند، این طرز تفکر جایی ندارد.مردان امروز از این که دچار خشم و عصبانیت شوند، احساس گناه و شرمندگی می کنند، لذا راه چاره را در حفظ آرامش می بینند.در این صورت آنزیم آروماتاس در خون آنها جاری می شود که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند.یعنی حس زنانه آنها بیشتر می شود.مردی که بدین ترتیب به آرامش رسیده،به احتمال زیاد دچار خشم نمی شود، اگر هم بشود، به احتمال زیاد از کوره در می رود.علت این است که استروژن زیاد باعث می شود او احساساتی شده و نتواند خود را کنترل کند بنابراین  می توانید جهت پیشگیری از مشکلات خانوادگی از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

نکته مهم و کلیدی

 

راه حل این معضل داشتن هویاری است.مردان هوشیار خشم را احساس می کنند، اما این توانایی را دارند که شرایط را خوب بررسی کنند.لذا اگر با آنها مخالفت شود و عصبانی شوند، به جای اینکه واکنش نسنجیده و ناخواسته از خود نشان دهند، بهترین راه برخورد با دیگران را انتخاب می کنند، ضمن اینکه برای نظر دیگران نیز احترام قائل هستند.

برخورد نسنجیده یا سرپوش نهادن نسنجیده بر خواسته خود، هر دو ابزاری غیر منطقی و ناآگاهانه است.واکنش جنگ یا گریز، حرکت ناخودآگاه و ناآگاهانه کار بخش های اصلی و سه گانه مغز است، اما واکنش های هیجانی یا احساسی از جمله همدلی، ناشی از بخش لیمبیک مغز است. جهت کمک به رفع مشکلات فردی می توانید  از مشاوره فردی کمک بگیرید.هوشیاری که توأم با آرامش و رفتار منطقی باشد، مربوط به کورتکس پرفرونتال  است.

هوشیاری یعنی مغز فعال است.بخش های اصلی و سه گانه فعال هستند، زیرا انسان می تواند خشم به جا و عصبانیت به جا را تشخیص دهد.این امر به انسان قدرت، نیرو و انگیزه می دهد.ضمن اینکه بخش لیمبیک مغز نیز فعال است، یعنی انسان هم می تواند احساسات خود را درک کند، هم می تواند با دیگران همدلی نماید.این امر به انسان انگیزه کافی می دهد تا با دیگران احساس همدلی کرده، به آنها توجه کند و بداند که واقعاً چه کار باید انجام دهد. بهش کورتکس پروفنتال مغز به انسان اجازه می دهد انتخاب های آگاهانه داشته باشد و بهترین واکنش را نشان دهد، طوری که هم به نفع خود او باشد هم به نفع دیگران .این امر باعث می شود اطرافیان به توانایی شما برای مدیریت و رهبری گروه و سازمان اعتماد کنند.آنها اطمینان پیدا خواهند کرد که شما حامی و پشتیبانشان هستید.اگر بتوانید در حالت خشم هیچ اقدامی نکنید، معلوم است که انسانی هدفمندید و در مسیر خود ثابت قدم.

در این شرایط خشم خود را در جهت هدفتان مدیریت کنید.لذا، هم از حس و حال خود خبر دارید و هم می توانید هیجانات خود را کنترل کنید،که این دو متفاوت از یکدیگر هستند.آگاهی از خشم با خشمگین شدن بسیار تفاوت دارد.ما وقتی عصبانی هستیم نمی توانیم شرایط دیگران را احساس کنیم، زیرا تحت سلطه عصبانیت خود هستیم، اما وقتی دچار هیجان و خشم هستیم، و از آن هم آگاهیم، می فهمیم که طرف مقابل ما هم نگران است.این آگاهی که حاصل درک دیگران است، شرایط را آرام می کند و به انسان اجازه می دهد همه چیز را مدیریت کند و بدین ترتیب بهترین نتیجه را بگیرد. در این صورت خشم و عصبانیت به مهربانی تبدیل می شود و از شما رهبری قابل اعتماد می سازد.جهت کمک به رفع مشکلات خانوادگی از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

 

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :