شاد ماندن روش هایی برای مثبت اندیشی

10 / 10
از 1 کاربر

شاد ماندن - روش هایی برای مثبت اندیشی

 

روش ها

درزیر،مجموعه ای از روش هایی ساده اما موثر وجود دارد،که هدف آن شروع جهش و تقویت سبک زندگی مثبت اندیشی در شماست:

 

تجربیات مثبت زندگیتان را ضبط کنید. خواه در یک دفتر ثبت وقایع،خواه در یک وبلاگ یا یک ویدئوی آپلود شده، وقتی قادر باشید مستند بسازید و تجربیات قبلی زندگی مثبت خود را بیاد بیاورید، این تجربیات میتوانند برای الهام بخشیدن، به شما و قرار دادن شما در مسیر درست بکارروند.

 

زمانی را برای استراحت وبازسازی خود تنظیم کنید.زیرا حتی بدون فشار و استرس،مثبت ماندن دیدگاه در زندگی،امردشواری است. اگرچه،وقتی این عوامل سوق دهنده اتفاق بیفتد،حتی ممکن است چالش برانگیزتر،نیز باشند.بنابراین،انفصال از همه ی این عوامل سوق دهنده در زندگی،بسیار سودمند است. این استراحت به شما شانس تجدید انرژی می دهد تا با انرژی بیشتر بتوانید با چالش های روز بعد مواجعه شوید.

 

یک عادت صبحگاهی بسازید. به خاطر داشته باشید،عادتی که بتواند افکار و دیدگاه های مثبت برای بقیه زندگی در شما تولید کند را باید گسترش داد. این کار می تواند یک مدیتیشن سریع،مروری بردفتر وقایع روزانه ی شما یا تقدیری از هنرهایتان باشد که می تواند صبح ها به عنوان اولین کار،انجام شود. وقتی با این روش، سرحال و مثبت آغازکنید،با همان دید هم،روز را به پایان خواهید رساند. جهت کمک رفع مشکل کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرید.

 

ازکلمات پر قدرت استفاده کنید.قطعاً، کلمات انرژی دارند اما وقتی استفاده ی آن ها برای شما آسان نباشداغلب انتخاب ان ها هم سخت می گردد. به  یاد داشته باشید، گفتن کلمات دعایی و پند و اندرزها بطور مداوم، سبک زندگی مثبت را به شما یادآوری می کند. می توانید از مترادف کلماتی که جایگزین های بهتری دارند، نیز استفاده کنید. مثلاً، به جای برنده شدن از کلمه پیروزی و به جای غالب شدن از به انجام رساندن استفاده کنید. اگر چه همه ی آنها در ایده، یکی هستند اما مترادف های بهتر، پاسخ مثبت تری را استتنباط می کنند.

 

تعریف و تحسین کنید.یکی، از چیزهایی که می تواند شما را تشویق کند، تحسین کردن است. این کار،به تلاش های شما پاداش داده و آنهارا تایید می کند. اگر چه وقتی، آن را دریافت خواهید کرد که ابتدا خودتان آن را انجام داده باشید. در تحسین کردن دیگران خاص و بخشنده باشید. اینگونه، بزودی دیگران نیز شما را تحسین خواهند کرد.

 

از تکنولوژی خودداری کنید. به دلیل بهم پیوستگی ایجاد شده توسط تکنولوژی،گاهی حتی، منفی نگری می تواند در انزواوآرام ترین محیط نیز شما را احاطه کند. بنابراین،وقتی مدام در حال ارتباط با جهان هستید، در برابر عوامل استرس زا نیز آسیب پذیرتر می شوید. پس،هرروز چند دقیقه به استراحت خود اختصاص دهید. جهت پیشگیری از مشکلات خانوادگی از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

 

کارهای داوطلبانه،وکالت یا دفاع انجام دهید. این یکی از فعالیت های پاداش دهنده است، که می توانید در زندگیتان انجام دهید. نه تنها قادرید، به دیگران کمک کنید. بلکه حس انجام کاری به شما دست می دهد که حتی کارهایی که برای انجامشان هزینه دریافت میکنید، نیز نمیتواند این حس را در شما ایجاد کند. از موقعیت و قدردانی کسانی که به آنها کمک کرده اید برای تقویت و تحریک دیدگاه مثبت در زندگی تان استفاده کنید.

 

هدف خود را تنظیم کنید. داشتن اهداف طولانی و کوتاه مدت، نقطه کانونی شفافی،برای فعالیت هایتان به شما می دهد. به جای گیج بودن و عدم آمادگی، برای تمام فعالیت هایتان تصمیمات معقول و مناسبی بگیرید. با داشتن اهداف می توانید حس انجام کار بزرگی را داشته باشید، که به افکار مثبت منتهی گردد.

 

عملکرد چند تکلیفی ( چند تکلیفی یعنی انجام موازی و هم زمان چند کار مهم ) افراطی را به حداقل برسانید. عملکرد چند تکلیفی، یکی از مهم ترین توانایی های لازم در دنیای شخصی و حرفه ای است. اگر چه بسیار سودمند است، اما اشکالاتی هم دارد. یکی از این اشکالات می تواند فشارهای روحی و در نتیجه افکار منفی باشد. خود را درگیر اجرای چندین کار همزمان نکنید. ممکن است، ذهنتان بتواند آن را تحمل کند اما گاهی اوقات بدن نمی تواند ادامه دهد و در اصطلاح کم می آورد.

 

10ـ فقط ضروریات را اولویت بندی کنید. ممکن است چندین کار داشته باشید که بخواهید آن ها را کامل کنید. در صدد دستیابی به اهداف و موفقیت ها باشید. زندگیبه قدر کافی طولانی است که به شما اجازه دهد، به اکثر رویاهایتان دست یابید. اما قطهاً دستیابی به همه ی آن ها غیر ممکن است. چند ساعت به خود زمان بدهید و آن چه در زندگی، برایتان ضروری و مهم است را مشخص کنید. حذف کنید، چیزهایی که درهم ریخته است یا حرکت شما را در رسیدن به اهدافی، که واقعاً برایتان مهم است، را کند می کند.

 

11ـ مقایسه کردن خود را با دیگران متوقف کنید. هر شخصی با توانایی ها، چالش ها، ویژگی ها و مجموعه ای از موفقیت ها و شکست های خود منحصر به فرد است. یکی، از منابع ناامیدی که به افکار منفی منجر می شود عادت مقایسه کردن افراد با یکدیگر است. یاد بگیرید، آنچه که هستید را بپذیرید. جهت پیشگیری از مشکلات خانوادگی از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

 

12ـ از چیزهای غیر قابل کنترل بگذرید. افراد، غالباً برای تضمین موفقیت، سعی می کنند هر عامل و متغیری را کنترل کنند. برخلاف تلاش های زیاد آنان، این کار، امری محال است. این حقیقت،را بپذیرید که نم توانید همه چیز را کنترل کنید. وقتی کنترل کردن این ها را ترک کردید قطعاً سبکی، آسودگی و اعتماد بنفس بیشتری در خود احساس می کنید.

 

13ـ  سپاسگزار باشید. به خاطر داشته باشید تقدیر و سپاس خود را از افراد و چیزهایی که در رسیدن به اهدافتان به شما کمک کرده اند، را بیان کنید. این کار نه تنها به نفع کسانی است، که شما را یاری کرده اند. بلکه سود آن بعنوان روشی که منابع پیشرفتتان را در زندگی یادآوری می کند برای شما دو برابر خواهد بود.

 

14ـ مشتاق بمانید. تنها چیزی که می تواند باعث تجدید نیرو و تقویت گردد، اشتیاق ها و علایق شماست. به همین دلیل، مشخص کردن هر چه سریعتر علایق و اشتیاق روی اهدافتان بسیار مهم است. وقتی مشتاق باشید، می توانید در مقابل افکار منفی مقاومت کرده و از نظم و ترتیب خود در بکاربستن روش های مثبت اندیشی استفاده کنید.

 

بر گرفته از کتاب خودت را از اندیشه منفی رها کن

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :