متخصصان از عوارض رژیم گوشت می گویند

10 / 10
از 1 کاربر

متخصصان ازعوارض رژیم گوشت می گویند

 

همه خطرهای رژیم پروتئین!

 

بعضی افراد که از اضافه وزن رنج می برند، دائم به دنبال میان برنامه های بی پایه و اساس هستند و سعی می کنند راه حل نهایی خود را از سایت های اینترنتی یا شبکه های اجتماعی پیدا کنند. البته خیلی از این افراد به بی نتیجه بودن این رژیم ها آگاه هستند اما باز هم ناامید نمی شوند و به دنبال کوتاه ترین زمان ممکن برای رسیدن به وزن ایده آل هستند. شاید اسم رژیم کانادایی، رژیم موز، رژیم سوپ کلم و حتی رژیم پروتئین به گوش تان خورده باشد. این رژیم ها ادعا دارند با صرف کمترین زمان ممکن شما را به وزن ایده آل تان نزدیک کنند. البته گرچه این ادعا دور از واقعیت نیست و امکان پذیر است اما خالی از خطرات احتمالی هم نیست.

 

مراقب قلب تان باشید

وقتی از رژیم پروتئین پیروی می کنیم، منابع پروتئینی عموما در کنار آن چربی های اشباع مثل شیر که یک منبع پروتئینی خوب است هم وجود دارد، اما در کنار چربی شیر، چربی اشباع یا گوشت ها معمولا در کنار آن چربی وجود دارند که مصرف شان زیاد است. این روند اولا باعث بالا رفتن کلسترول خون فرد شده، ثانیا می تواند زمینه ای برای بیماری های قلبی- عروقی را فراهم کند. جهت جلوگیری از مشکلات می توان از مشاوره خانواده کمک گرفت.

                                                                              

به کلیه های تان  فشار وارد نکنید

دومین عارضه و آسیبی که رژیم های پروتئینی برای فرد در پی دارد، بخش نارسایی کلیه است. وقتی پروتئین را دریافت می کنیم، از طریق کلیه فیلتر شده و مازاد آن دفع می شود. حالا تصور کنید فردی که از این رژیم تبعیت می کند یعنی روزانه دو تا سه برابر بیشتر از حالت عادی بدن پروتئین دریافت می کند. بدن طبق روال همیشه میزان مورد نیاز را دریافت می کند و ما بقی را دفع می کنداما چون میزان دفع پروتئین زیاد است به کلیه فشار وارد  می شود. در صورت ادامه این روند ممکن است عواقب جبران ناپذیری مثل نارسایی کلیه و در نهایت دیالیز به دنبال داشته باشد.

 

پوکی استخوان، در کمین تان است

سومین عارضه خیلی جدی که رژیم های پروتئینی در بردارند، بحث پوکی استخوان یا همان استئوفروز است. وقتی پروتئین را زیاد مصرف می کنیم، پروتئین برای متابولیسم یا سوخته شدن در بدن، کلسیم را با خود همراه می کند. بنابراین وقتی میزان درصد پروتئین دریافتی ما زیاد شود، برداشت کلسیم هم از روی استخوان ها بیشتر می شود که این بیشتر شدن برداشت کلسیم،فرد را مستعد به استئوفروز یا پوکی استخوان می کند.

 

به کلیه تان سنگ نیندازید

چهارمین عارضه ای که برای رژیم های پروتئینی قائل هستیم، بحث سنگ های کلیوی است. به این نکته اشاره شد که با دریافت زیاد پروتئین، کلسیم هم به مراتب از روی استخوان برداشته و از بدن دفع می شود، بنابراین میزان دفع کلسیم افزایش پیدا می کند و باعث می شود به مرور در کلیه سنگ تشکیل شود، بنابراین افرادی که رژیم پروتئینی می گیرند میزان سنگ های کلیوی، به خصوص سنگ های کلسیمی افزایش جدی پیدا می کند.

 

نقرس را جدی بگیرید

پروتئین برای متابولیزه شدن تبدیل به کراتین و اسیدفولیک می شود، به همین دلیل با افزایش پروتئین دریافتی احتمال بروز نقرس در افراد افزایش پیدا می کند. نقرس نوعی بیماری متابولیک است که از جمع شدن اسیداوریک در بدن ایجاد شده و به صورت رسوبات بلورین در مفصل ها جمع می شود. نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل است که با درد همراه بوده و باعث قرمزی، متورم و گرم شدن ، درد و التهاب یک یا چند مفصل شده که بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج ظاهر می شود، بنابراین افرادی که رژیم پروتئینی می گیرند احتمال بروز نقرس هم در آنها افزایش پیدا میکند .

 

زیاده روی ممنوع

ششمین عارضه ای که برای رژیم های پروتئینی قائل هستیم، سرطان هاست. می دانیم که سرطان های روده به خصوص سرطان های روده بزرگ با دریافت زیاد پروتئین و به عبارتی با رژیم غربی که میزان پروتئین گوشت آن زیادتر است، بیشتر می شود. افرادی که از رژیم پروتئین تبعیت می کنند بیشتر در معرض سرطان های دستگاه گوارش به خصوص روده بزرگ یا همان سرطان های کولون قرار دارند.

 

ریزش مو، کمترین عارضه احتمالی است!

هفتمین عارضه ای که برای رژیم های پروتئینی قائل هستیم، عدم توازن بین درشت مغذی هاست. یک رژیم درست و اصولی به این ترتیب است که حدودی 45 تا 55 درصد انرژی مان را باید از کربوهیدرات ها و 30 درصد انرژی مان را از چربی ها دریافت کنیم. همان طور که گفته شد بین 15 تا 20 درصد را هم از پروتئین ها بگیریم. زمانی که دریافت پروتئین بیشتر باشد این نسبت ها تعادل شان از بین می رود. اگر بدن کربوهیدرات کمتری دریافت کند، سوخت و ساز طبیعی نظمش از بین می رود، چرا که انرژی ما از طریق سوخت کربوهیدرات ها حاصل می شود. حال تصور کنید که بدن کربوهیدرات کافی دریافت نکند! آن زمان است که سوخت و ساز با اختلال مواجه شود و در نهایت بدن در یک وضعیتی به اسم کتوز فرو می رود. همچنین با کاهش مصرف کربوهیدرات ها از جمله نان و غلات ویتامین هایی که در این گروه غذایی وجود دارند هم به میزان مطلوب وارد بدن نمی شوند. برای همین به صراحت می توان گفت کسانی که از رژیم پروتئینی تبعیت میکنند،مستعدریزش مو هم خواهند بود. جهت پیشگیری از مشکلات خانوادگی از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

 

اختلال در متابولیسم!

بعد از مدتی پیروی از این رژیم غذایی اشتباه علاوه بر عوارضی که گفته شد، می تواند اختلا لات دیگری هم به همراه داشته باشد. مهم ترین آن اختلال در سوخت و ساز بدن است، یعنی بدن به جای سوخت کربوهیدرات، چربی را می سوزاند که این وضعیت می تواند با سردرد، سرگیجه، تهوع، دل درد، دل پیچه و اسهال یا یبوست همراه باشد.

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :