وضعیت های روانشناختی در تحلیل ارتباط متقاب ( 1)ل

10 / 10
از 1 کاربر

وضعیت های روانشناختی در تحلیل ارتباط متقابل ( 1 )

 

تصمیمات فرد در مورد خود، جهان اطراف و ارتباطات او با افراد دیگر بستگی به تصمیمات اولیه ای دارد که فرد در طی پنج سال اول زندگی گرفته است برخی از این تصمیمات که به عنوان پیش نویس زندگی مطرح می باشد در مورد زندگی و نقش فرد در زمان حال و آینده می باشد. عموما تصمیمی که در ابتدای کودکی گرفته می شود تصمیمی با دوام و ثابت می باشد و تداوم آن برای فرد امنیت بیشتری را به همراه دارد مگر آنکه نیاز به تغییر داشته باشد و مداخلات درمانی در مورد آن صورت گیرد. تحلیل رفتار متقابل چهار نوع وضعیت مهم را برای زندگی افراد مشخص می کند که این وضعیتها از پیش نویس های اولیه زندگی ناشی شده است. جهت پیشگری از مشکلات خانوادگی از مشاوره خانواده کمک بگیرید

وضعیت های زندگی

 

                     من خوب هستم                    شما خوب هستید

                     من خوب هستم                    شما خوب نیستید

                     من خوب نیستم                    شما خوب هستید

                     من خوب نیستم                    شما خوب نیستید

 

من خوب هستم، شما خوب هستید

در این وضعیت معمولا بازی وجود ندارد، کسانی که در این وضعیت قرار دارند به ارزشهای دیگران احترام می گذارند و برای همه افراد ارزش قایل هستند از نظر آنها مردم با توجه به هر شخصیتی که دارند خوب هستند از ویژگی هایی که این افراد دارند باز بودن به عقایدو افکار، اراده برای رسیدن به اهداف، اعتماد به خود و دیگران می باشد، در این وضعیت هیچ با زنده ای وجود ندارد و تنها برنده است. در تحلیل ارتباط متقابل وضعیت خوب داشتن، دارای یک مقیاس جهانی می باشد. به عبارتی کسی که در این وضعیت قرار دارد همه انسانها را خوب می بیند بعقیده برن هر فردی در بدو تولد خوب می باشد و این به این دلیل است که افراد بسمت سلامتی، بهبود و اطمینان به دیگران گرایش دارند در واقع در اعماق وجودشان این می جوشد، ولی در اثر تربیت و انتخاب وضعیت های دیگر است که فرد تغییر می کند.

 

من خوب هستم، شما خوب نیستید

افرادی که این وضعیت را در خود درونی کرده اند، تمام مشکلات و مسایل خود را به دیگران نسبت می دهند، آنها را سرزنش می کنند، در سطح پایین تری قرار می دهند و از آنها انتقاد می کنند. نوع بازی که در این وضعیت بیشتر وجود دارد و تقویت می شود، شامل خود بزرگ بینی افراطی ( من خوب هستم ) می گردد. این وضعیت به این دلیل وضعیت خوبی نیست که فرد عصبانیت، خودخواهی، تنفر خود را به دیگران نسبت می دهد و آنها را سپر بلا می کند ( شما خوب نیستید ) به طور کلی فردی که در این وضعیت قرار دارد هیچکس را خوب نمی بیند. این افراد از عینی بودن در برخورد با وقایع زندگی ناتوانند و گناه را به گردن دیگران می اندازند و علل شکستهایشان را دردیگران جستجو می کنند.

 

من خوب نیستم، شما خوب هستید

فرد قرار گرفته در ایت وضعیت به علت ضعف در مقابل دیگران، دائما احساس افسردگی می کند، به نیازهای دیگران بیشتر از نیازهای خود اهمیت می دهد در نتیجه احساس قربانی شدن دارد در چنین موقعیتی فرد خود را از تمام افراد اطراف خود کوچکتر می بیند، در نتیجه قادر نیست کارهایی را که دیگران انجام می دهند را به انجام برساند. در این وضعیت احساس درماندگی بوجود می آورد.

 

من خوب نیستم، شما خوب نیستید

 این وضعیت با پوچی و ناکامی همراه است کسانی که این وضعیت را انتخاب کرده اند، نسبت به دیگران رفتاری تدافعی دارند، از نظر آنها مردم اهمیت ندارند، آنها بدون پایبندی به اصول و قرارداد زندگی می کنند.

این افراد قادر نیستند با مردم و جهان واقعی سازگار باشند. این عدم سازگاری آنها منجر به کناره گیری گسترده ای از دیگران، رفتارهای ناپخته و حتی جنایتکارانه نیز می گردد. ادامه این وضعیت منجر به خودکشی و یا دیگر کشی می گردد. حقیقتا هر کدام از ما یکی از وضعیت هایی که در بالا توضیح داده شده را داریم و بخصوص زمانی که تحت فشارو استرس زیادی قرار می گیریم، آن را به اجرا در می آوریم.یکی از مفاهیم مهمی که با وضعیت های زندگی ارتباط زیادی دارد پیش نویس زندگی می باشد. جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

 

پیش نویس زندگی

 

پیش نویس زندگی یک طرح است که بطور نا خودآگاه در دوران کودکی به واسطه بایدهای پدر و مادر و حوادث مختلف طرح شده است. در اثر این تصمیمات است که ما وضعیت های مختلف زندگی را انتخاب کرده به واسطه آن نقش های مورد نظر را ایفا می کنیم. طبق نظر اریک برن رفتارهای کنونی و نوع تلاش های ما ارزیابی از مفاهیم پیش نویس زندگی می باشد. آدمزو همکاران در سال 2001 در تحقیقی حدود، 200 نوع از پیش نویس هایی که فرد در دوران کودکی برای خود وضع می کنند را بیان کرده اند که شامل: روابط دوستانه، بیماری ها، جنسیتف روابط جنسی و اعتیاد، و...که در بر گیرنده کلیه رفتارها و انتخاب های ما در زندگی می شود.

 در جلسات گروه درمانی رهبر با کمک اعضا به تجزیه و تحلیل پیش نویس زندگی می پردازد تا اعضا بتوانند به آگاهی رسیده و نقشی که پیش نویس زندگی آنها در زندگی برای آنها ایفا می کند را بشناسند. و راه ها و روش های رهایی از آن را بیاموزند. رهبر بواسطه گرفتن یک تاریخچه از دوران کودکی، می تواند اطلاعاتی را راجع به نمایشنامه زندگی فرد ارائه کند، این آگاهی از نمایشنامه به او کمک می کند که ساده تر وضعیت های انتخابی زندگی خود را تجزیه تحلیل کند. یکی از روش های اینکار اینست که علاوه بر رهبر سایر اعضای گروه نیز قسمتی از نقش خانواده اورا بازی کنند. علاوه بر موارد ذکر شده سایر تکنیک ها و روش هائی نیز وجود دارند که به فرد کمک می کند که چگونه پیش نویس زندگی را تغییر دهند. جهت کمک به رفع مشکل کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرید.  (( این مقاله ادامه دارد.... ))

 

برگرفته از کتاب استرس شغلی روش های کنترل و سازگاری با آن

دکتر مریم خدابخشی

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :