یاد بگیریم درخانواده چگونه به نوبت صحبت کنیم

10 / 10
از 1 کاربر

یاد بگیریم در خانواده چگونه به نوبت صحبت کنیم

 

 

کتاب جنگ برای حفظ ازدواج چارچوبی به ما می دهد تا با استفاده از فن گوینده/ شنونده هر بار در یک موقعیت قرار گیریم و زوج ها را تشویق می کند تا " به نوبت صحبت کنند" . برای اینکه مشخص شود چه کسی رشته ی کلام را در دست بگیرد، کار های مختلفی می توان انجام داد. می توانید یک مداد، عینکتان، یا یک لیوان را بردارید و بگویید : " من صحبت می کنم." شخص مقابل شنونده است. هدف، صحبت کردن در مورد موضوع، منحرف نشدن از آن و رسیدن به نقطه ای است که هر دو احساسات و نظر دیگری را درک می کنید.  جهت پیشگیری از مشکلات خانوادگی از مشاوره ازدواجکمک بگیرید.

فن گوینده / شنونده روش امنی برای صحبت درباره ی مسائل حساس به زوج ها ارائه می کند. به شما ساختار می دهد و توانایی شما را در به دست گرفتن رشته ی کلام و صحبت درباره ی احساستان به وضوح و به شکل قابل درکی ، افزایش می دهد؛بدون آنکه به شخص مقابل حمله کنید. در ابتدا این کار شاید به نظر  بسیار مشکل باشد،اما این روش عملی است زیرا هردو طرف از قوانین پیروی می کنند.وقتی به ساختار نیاز دارید ( نیاز به کمک دارید تا به نوبت صحبت کنید) این روش به کار می آید.چند قانون در اینجا ارائه شده است: جهت کمک به رفع مشکل کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرید.

 

قوانینی برای گوینده

 • از جانب خود صحبت کنید
 • از جملات و عبارات کوتاه استفاده کنید.مطالب را تکرار نکنید.
 • صبر کنید تا شنونده حرف هایتان را با زبان خودش بازگو کند.

 

قوانینی برای شنونده

 • آنچه را می شنوید،به زبانی دیگر بازگو کنید.
 • برپیام گوینده متمرکز شوید .حرف های گوینده را رد نکنید.
 • گوینده ، اجازه صحبت دارد.
 • وقتی شنونده،مطالب را به زبان خود باز می گوید، همچنان گوینده،کلام را در دست خواهد داشت.
 • به هم اجازه ی صحبت بدهید.

 

قبل از آنکه از فن گوینده / شنونده استفاده کنید، می توانید مهارت های ارتباطی را که در قرار سوم ارائه شده است، مرور کنید. جهت پیشگیری از مشکلات خانوادگی از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

 

 1. از الگوی ارتباطی پیوستگی استفاده کنید و فرمول احساسات را به کار گیرید.
 2. جملاتتان را با کلمه ی " من" شروع کنید. از عباراتی که با کلمه ی " تو" و سئوالاتی که با " چرا " شروع می شوند اجتناب کنید.
 3. توافق کنید که از نظر کلامی به هم حمله یا از خود دفاع نکنید.

 برگرفته شده از کتاب ده قرار مهم برای زندگی مشترک

 

 

 

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :