4 دلیل اصلی برای جذب شدن به افراد دارای ناهنجاری شخصیتی

10 / 10
از 1 کاربر

 

4 دلیل اصلی برای جذب شدن به افراد دارای ناهنجاری شخصیتی

 

دلیل شماره1: من همچنان سوژه های نادرست مشابه را دنبال می کنم

اگر در خانه ای بزرگ شده اید که یکی از والدین تان ( به ویژه والد جنس مخالف) رفتارهای نادرستی دارد و شما به رفتارهایش عادت کرده اید یا به او کمک کرده اید رفتارهایش را کنترل کند،ممکن است به جست و جوی فردی با نموداری از خصوصیات بیمار گونه مشابه بروید. هر چند ممکن است احمقانه به نظر برسد اما شما احتمالاً به رفتاری جذب شده اید که به برهم زدن رابطه تان منتهی می شود. همه ی ما با این قول آشنا هستیم که رفتاری که ما در آغاز دوست داریم، همان رفتاری است که در انتها از آن متنفر می شویم.درستی این قاعده به خوبی در مورد عشق به فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی اثبات می شود.

 سبک زندگی پارتی مانند او به زودی خسته کننده می شود و به صورت تلاش های سطحی برای جلب توجه جلوه می کند. توجه صمیمانه مرد به جزئیات و رویکرد محتاطانه اش نسبت به چیزهای مختلف به زودی آهنگی یکنواخت و کسل کننده به خودش می گیرد و به تهدیدی برای عشق بدل می شود. ظاهر غیر معمول زن و رفتار او به تدریج از حالت نو و وسوسه کننده به امری خسته کننده و عجیب و غریب تبدیل می شود. رفتار آرام و مرموز او خودش را به شکلی از افسردگی سطح پایین خسته کننده نشان می دهد که شما را نیز افسرده میکند.

 اگر با یک فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی خاص آشنا هستید، به خاطر اینکه والد یا سرپرست مورد احترام دیگری علایم مشابهی داشته،ممکن است بارها و بارها درگیر چنین عشق آسیب پذیری شده باشید. فقط تلاش سنجیده و کار سخت به شما کمک می کند این اشکال را سریعاً شناسایی کنید تا بتوانید مسیر را تغییر دهید و کسی را پیدا کنید تا دوباره کودکی ناسالم را در شما زنده نکند.

 

دلیل شماره 2: من بیشتر از این ارزش ندارم

این یک حقیقت تلخ در دنیای روابط عشقی است: افرادی که خود را بی ارزش می دانند اغلب کارشان به شریک های عشقی ای ختم می شود که بعدها موجبات بدبختی شان را فراهم می کنند. آیا این احتمال وجود دارد که شما فرد با علایم روشن بیماری انتخاب کنید؟ ( مثلاً خود شیفته ای دارای رفتار خشونت آمیز یا خیانتکار) فقط به این خاطر که معتقدید تا حدی شایسته ی آن هستید؟ اگر شدیدأ احساس می کنید پست تر از شریک های عشقی هستید،آیا رابطه با کسی که بی توجه یا سوء استفاده گر است، می تواند نوید بخش بالا رفتن ارزش شما باشد؟ البته که این فکر غلط است. اما زمانی که مسئله ی وارد شدن و ماندن در رابطه ی بد مطرح می شود،یک محرک قوی است.

اگر وارد رابطه با فرد دارای اختلال شخصیت شوید،فقط به خاطر اینکه با کسی بودن از تنهایی بهتر است،خودتان هم یک فرد وابسته محسوب می شوید.عزت نفس پایین و وابستگی اغلب دستشان در دست هم است.زمانی که عزت نفس ما نازک و شکننده باشد،برقراری ارتباط با دیگران فقط برای تایید شدن،ممکن است ما را دچار سرخوردگی کند، به ویژه زمانی که ارتباط نیازمند این باشد که نیازها،آرزوها و حقوق مان را نادیده بگیریم.

 اگر هر یک از این حلقه ها در مورد شما صدق می کند،وقت آن است که به دنبال مشاوره بروید. این احتمال وجود دارد که شما همچنان دنبال فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی بروید و او را پیدا کنید، مگر اینکه شروع به بازیابی اعتماد به نفس و صیانت از شخصیت خود کنید تا حدی که به نامزد بد، نه بگویید!

 

دلیل شماره 3: تلاش می کنم یک خلاء را در خودم پر کنم

گاهی می بینیم که شریک های عشقی افراد مبتلا به اختلال شخصیتی، به این خاطر که عمیقاً جذب جنبه ای از شخصیت این افراد شده اند که در خودشان وجود ندارد، وارد چنین روابطی می شوند.همه ی ما ممکن است در نگاه اول جذب چیزی شویم که در وجود خودمان نداریم یا آن گونه نیستیم.

اگر شما کاملاً محافظه کار و با ثبات باشید، ممکن است مانند آهن ربا جذب افرادی شوید که آشکارا خطر پذیر به نظر می رسند. اگر بیش از حد برون گرا باشید ممکن است جذب افراد ساکت شوید و اگر معروف به محتاط بودن، صلابت و نظم هستید، ممکن است چیزی در وجودتان باشد که شما را شیفته ی فردی خودانگیخته و بی خیال کند.

مشکل دراینجاست! تحقیقات و مطالعات فراوان نشان می دهد که هر چند قطب های متضاد ممکن است جذب یکدیگر شوند اما نهایتاً ما با آنهایی سازگارتریم که شخصیت شان با ما یکی است. نامزدی که یک ویژگی یا رفتار چشمگیر دارد و تا حدی مورد ستایش شماست،می تواند هیجان انگیز یا جذاب باشد. اما در طول زمان می توان انتظار داشت که جذابیتش کمتر شود و حتی به منبع کشمکش های واقعی تبدیل گردد. بدتر اینکه این مشخصه ها رویه ای از یک فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی باشد، ( مثلاً نامزد خود انگیخته یک مرزی واقعی است،نامزد خطرپذیر واقعاً ضد اجتماعی است یا نامزد ساکت واقعاً اسکیزوئید یا گوشه گیر است.) در این صورت شما خودتان را درگیر یک رابطه ی مشکل دار کرده اید. فقط وفقط به خاطر تلاش برای پیدا کردن کسی که تا حدی می تواند نداشته هایتان را پر کند!

بهتر است خودتان در یک محیط حمایتی،روی این نارسایی ها کار کنید. چگونه می توانید فهرست علایق و رفتارهایتان را توسعه دهید؟ آیا می توانید دوستان خوبی با این مشخصه های مفقود شده بیابید؟ و زمانی که یک نامزد سالم برای دوست داشتن پیدا کردید،احتمال دارد که او علاقه مند باشد از تلاش های شما برای برون گرایی بیشتر،بازتاب بیشتر شخصیت تان، ایجاد انگیزه ی بیشتر در وجودتان یا هر چیز دیگری که می خواهید بشوید، پشتیبانی کند.

 

دلیل شماره 4:نفهمیدم چی شد!( یک اتفاق بود)

گاهی رابطه با فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی، فقط یک اشتباه است و هیچ چیزی در مورد الگوی جذب شدن به چنین افرادی را به دست نمی دهد. معمولأ کار شما به قرار گذاشتن با چنین کاراکترهای عجیبی ختم می شود واز خود می پرسید:چگونه چنین چیزی برایم اتفاق افتاد؟ رادار من خوب کار می کند و می توانم فرد غیر عادی را در یک جمعیت تشخیص دهم. اکنون در اینجا خودم، قضاوتم و همین طور سلامت روانم را زیر سوال بردم. آیا این به آن معنی است که سرنوشت، مرا به سمت انتخاب های بازنده می کشاند؟در پاسخ باید گفت: احتمالاً خیر.

به خاطر داشته باشید از نظر روانشناسیتشخیص ناهنجاری شخصیتی در چرخه ای از سختی قرار دارد. گاهی اشکال هوشمندانه ی این بیماری ها را به سختی می توان به سرعت کشف کرد. فراموش نکنید که فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی در مدیریت ظاهر اولیه، بسیار ماهر است. شما ممکن است شیفته ی این شخصیت ها شوید و بعدها با تعجب از خودتان بپرسید: چرا علایم هشداردهنده را ندیدید. ممکن است به سمت محرک ها و جذابیت های مرزی یا هیستریک کشیده شوید یا تحت تاثیر رفتار پر از اعتماد به نفس و نرم یک فرد ضداجتماعی قرار بگیرید یا جذب رفتار جدید، عجیب و خارق العاده ی یک شخصیت اسکیزوفرنیک قرار گیرید. تنها بعدها مشخص می شود که این اشکال اولیه،فقط یخ نوک کوه بیماری بوده است.

 چه باید کرد؟ اگر اشتباهی کردید متوجه باشید که احتمالاً همان گمراهی و انحراف است. شاید احتیاط را کنار گذاشته اید، شاید خیلی دمدمی مزاج عمل کرده اید، شاید فقط روی مشخصه ی جذاب خاصی تمرکز کرده اید شاید هم ابتدا هیچ علامتی از وجود مشکل درمیان نباشد. علت ناکامی ارتباطی هر چه باشد مراقب باشید که آن را تعمیم ندهید یا تصور نکنید سرنوشت شما این است که این اشتباه را تکرار کنید. این راهنما را با دقت بخوانید و با اشکال مختلف بیماری شخصیتی آشنا شوید. در نهایت نتیجه می گیرید که در آینده چشمان تان را بیشتر باز کنید و هوشیارتر باشید.

 

خلاصه

اکنون که با هوشیاری، الگوی جذب شدن تان را به فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی، در نظر گرفته اید و همین طور دلایل مختلفی را که این الگوها برایتان چشمگیر است، شناختید، زمان آن فرارسیده که با دقت به انواع بیماری های شخصیتی نگاه کنید.

 

مرکز مشاوره گروه همراه -  سعادت آباد  

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.