آشنایی با مراحل بعد از جدایی

10 / 10
از 1 کاربر

آشنایی با مراحل بعد از جدایی

مرحله اول بعد از مرحله ی جدایی:شوکه می شویم و ابدا نمی خواهیم تلاطم این دوره ی جدایی را بپذیریم و به آن آگاه شویم.فقط متقاعد می شویم:این دوره فقط یک بحران گذرا به مثابه ی یک کابوس شبانه است.او هنوز مرا دوست دارد.او هنوز هم به من فکر می کند،او بالاخره مجبور می شود دوباره نزد من برگردد،او حتما خواهد آمد. در حافظه ی ما تمامی این اشتراکات تمامی آن خاطرات قشنگ و نقشه ها و برنامه های آینده ی زندگی مشترک ذخیره شده است.بدین ترتیب با یک تغییر ناگهانی در وضعیت موجود افکار نمی توانند خود را با این تغییر وضعیت هماهنگ کنند و همواره به طور یکسان و خودکار براساس روال قبلی در جریان هستند در چنین شرایطی آرزو می کنیم که این حوادث واقعی نباشند و فقط کابوس باشند و با هر ابزاری سعی بر آن داریم که دیگران را نیز نسبت به پذیرش این باور متقاعد و با خود هم عقیده کنیم.

مرحله دوم بعد از مرحله ی جدایی: احساسات ما کاملا خرد و جریحه دار می شوند.وقتی که ما در می یابیم که دیگر عملا هیچ راه برگشتی وجود ندارد در نتیجه دچار یاسی عمیق می شویم و به ورطه ناامیدی محض سقوط می کنیم.سعی می کنیم صحنه های با او بودن را در ذهن تداعی کنیم خود را با عکس ها و خاطرات شیرین او سرگرم می کنیم.گاهی در این میان با خود کلنجار می رویم و از درون آشفته می شویم.گاهی در ذهن این گونه تصور می کنیم به طور مثال: او احتمالا در طی این مدت ازدواج کرده است. و ناگهان تمام ارکان جسم ما به شدت واکنش منفی نشان می دهد.به سختی می توانیم تمرکز فکر خود را باز یابیم و قادر نیستیم آگاهانه افکارمان را به سمت مساله ی دیگری ببریم.شب ها بی خوابی به سرمان می زند و مدامدر رختخواب به این ور و آن ورغلت می زنیم صبح ها به سختی از جا برمی خیزیم. هر مساله ی جزیی ناراحت کننده ای در ما حل نشده باقی می ماند. گاهی به حد خفقان می رسیم و از درون آشفته و از بیرون ظاهرا آرامیم.در این وضعیت دهانمان بسته می شود و قدرت تکلم نداریم. نگاهمان خیره به اطراف هاج و واج می مانیم و انجام کارهای روزمره برایمان سخت می شود.سعی می کنیم به طور موقت از درد و رنج خود بکاهیم.حتی در انجام وظایف عادی روزمره ی خود نیز عاجز می مانیم.

مرحله سوم بع از مرحله جدایی: ما دوباره آهسته آهسته به حالت عادی برمی گردیم. و آرام آرام می توانیم نظم و ترتیبی خاص به خود و به پیرامون مان بدهیم. در این بین خیلی چیزها را فراموش کرده ایم.آرام آرام به جلو گام بر میداریم : می آیند روزهایی که دوباره از ته دل بخندیم و خوشحال شویم. و بالاخره یک شب به خودمان ثابت می شود: امروز اصلا به او فکر نکرده ام. کم کم احساس می کنیم گویی دوباره چشم هایمان و برق نگاهمان به دنبال مردی دلخواه است و با میل به دنبال یک عشق و علاقه ی دیگر می گردیم و این شور و شعف را روز به روز بیشتر در پیرامون خود گسترش می دهیم.

مرحله چهارم بعد از مرحله جدایی: در این مرحله یک دستورالعمل تازه پیش روی خود می بینیم کم کم واقعیات را قبول کردهایم و حالا می دانیم زندگی بدون او هم روال عادی خود را طی می کند.مشغول به کار شدن در برگیرنده ی یک ارزش مکانی با اهمیت تلقی می شود.ما در آن جا با افراد جدید آشنا می شویم با دوستانمان قرار ملاقات می گذاریم، زندگی قشنگ دیگری را شروع می کنیم و پی می بریم که چقدر سربلند و مغرور از آن بحران بیرون آمدهایم.

می توانیم این مرحل را (کار برای رفع ماتم و مصیبت) بنامیم.شاید نام جالبی نباشد. اما تکنیک با این نام گویای آن است که ما مجاز نیستیم بدون طی کردن این مراحل ناگهان از آن سبقت بگیریم و بپریم.

ما زنان در این گونه موارد بهتر از مردان این دوران را یاد میگیریم و طی می کنیم.مردان در گذراندن این دوران طاقت کمتری نسبت به زنان نشان می دهند. نا گفته نماند دوستان و اطرافیان نقش بسیار مهمی جهت آسان گذراندن این دوران دارد. در کنار آن ها می توانیم به راحتی حرف دلمان را بزنیم و حتا پیش آن ها گریه کنیم و با خیال راحت اشک بریزیم. اما در این میان بدانیم که نباید هم زیاد احساس ضعف از خود نشان دهیم و بیش از حد آنها را سنگ صبور بدانیم.چرا که بیش از حد شکایت کردن و سفره دل پهن کردن نزد حتی بهترین دوست طاقت و تحمل او را تمام می کند و در نتیجه او از ما دل زده می شود.

 

برگرفته از کتاب ازدواج موفق

مرکز مشاوره گروه همراه در سعادت آباد تهران

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.