به ارث بردن ژن‌های مادرانه

10 / 10
از 1 کاربر

به ارث بردن ژن‌های مادرانه

دختر در واقع به دلیل توانایی ای که در مشاهده و درک سرنخ های هیجانی دارد سیستم عصبی مادرش را جذب می کند. خانمی به نام شیلا نزد من آمد و از من خواست تا به او در رفتار با بچه هایش کمک کنم. او از شوهر سابقش دو دختر به نام های لیزا و جنیفر داشت. زمانی که لیزا متولد شد شیلا هنوز از ازدواج اولش احساس شادی و رضایت داشت. او مادری شایسته و بسیار مراقب بود. هجده ماه بعد از این که جنیفر متولد شد اوضاع بسیار تغییر کرده بود. شوهرش زن باره و بی قید شده بود. شوهر زنی که با همسرش رابطه داشت شروع به اذیت کردن شیلا کرد در نتیجه اوضاع بد و بدتر شد. شوهر بی وفای شیلا پدر پول دار و قدرتمندی داشت که تهدیدش کرده بود اگر از این ایالت برود و از خانواده اش کمک بخواهد بچه هایش را خواهد ربود.

در این محیط پراسترس بود که جنیفر دوران کودکی خود را گذراند. او به همه کس مشکوک بود و در شش سالگی به خواهر بزرگش گفت ناپدری عزیز و مهربانشان قطعا دارد به مادرشان خیانت می کند. این موضوع جنیفر را آزار می داد او بارها دچار بدگمانی شد. بالاخره لیزا نزد مادرش رفت و پرسید آیا این موضوع واقعیت دارد یا نه. ناپدری شان از آن مردهایی نبود که به زن های شان خیانت می کنند و شیلا آن را می دانست. او نمی توانست بفهمد چرا دختر کوچک ترش تا این اندازه مضطربانه در بی وفایی شوهر جدیدش تصور خیالی دارد. ولی سیستم عصبی جنیفر نقش واقعیت ادراکی را به خود گرفته بود که از زندگی نا امن او متاثر بود بنابراین از نظر او حتی انسان های خوب هم قابل اطمینان نبودند و تهدید کننده به نظر می رسیدند.هر دو خواهر تربیت شده همان مادر بودند ولی تربیت هریک تحت شرایط متفاوتی صورت گرفته بود از این رو مدارهای مغزی یکی از دختران جنبه مادری مراقب و ایمن و مغز دیگری احساس ترس و اضطراب را به خود گرفته بود.

"محیط سیستم عصبی" که دختر در دو سال اول زندگی اش جذب می کند واقعیتی می شودکه بر ادامه زندگی او تاثیر می گذارد.مطالعاتی که روی پستانداران انجام داده اند نشان می دهد این فشار روانی اولیه در مقابل تجربه آرامش- که نقش پذیری ژنی نامیده می شود- می تواند به نسل های بعدی منتقل شود.تحقیقاتی که گروه مایکل مینی روی پستانداران انجام دادند نشان می دهد دختران بسیار تحت تاثیر این امر قرار می گیرند که چقدر مادر مراقبت کننده و آرام است.این ارتباط در زنان و پستانداران ماده نیز به اثبات رسیده است. مادرانی که تحت فشار روانی قرار دارند ناخودآگاه کم توجه می شوند و خود دختر بچه های شان سیستم های عصبی را که تحت فشارند و درک دخترها را از واقعیت تغییر می دهد به خود می گیرند. این فرآیند ارتیاطی به آنچه که به طور شناختی آموخته شده است ندارد-آن چیزی است که به واسطه مدارهای زیر سلولی در سطح عصب شناختی جذب می شود. این امر ممکن است تبیین کندچرابعضی خواهرها می توانند به طرز شگفت آوری متفاوت از هم به نظر برسند به نظر می رسد پسرها ممکن است تا به این اندازه سیستم عصبی مادرانشان را به خود نگیرند.

فشار روانی مادر در طول دوران بارداری بر واکنش های هورمون استرس و هیجان تاثیر می گذارد به ویژه در دخترها. این اثرات در بزغاله ها هم سنجیده شده است.بزغاله های ماده که نسبت به بزغاله های نر تحت فشار روحی بیشتری بودند بعد از تولد از آرامش کمتری برخوردار بودند و اضطراب بیشتری دااشتند. علاوه بر این بزغاله های ماده ای که در رحم تحت فشار روانی بودند نسبت به آن هایی که این وضعیت را نداشتند دچار فشار هیجانی خیلی بیشتری بودند.بنابراین اگر شما دختری هستید که می خواهد وارد رحم شود مادری داشته باشید که هیچ گونه فشار روانی نداشته باشد و از آرامش و نیز همسری مهربان و خانواده ای حمایت کننده برخوردار باشد. اگر مادری هستید که قرار است دختری را حامله شود سخت گیر نباشید تا دخترتان بتواند در آرامش باشد.

برگرفته از کتاب مغز زنانه

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.