اعتماد به نفس به چه معناست

10 / 10
از 1 کاربر

اعتماد به نفس به چه معناست؟

 

اغلب ما چنین فکر می کنیم که اعتماد به نفس یعنی اینکه به توانایی های خود اعتماد و ایمان داشته باشیم برای مثال بتوانیم بگوییم : من نقاشی زبردست هستم وبه مهارت های نقاشی خود ایمان و اعتماد کامل دارم و می توانم با حرکات و ضربه های قلم مو اشیا و منظر را روی بوم نقاشی به تصویر بکشم و از رنگ ها به خوبی و با مهارت کامل استفاده کنم. یا من فروشنده ای حرفه ای هستم و به خوبی آگاهم که چگونه تلفنی با مشتریانم صحبت کنم تا همیشه و در پایان چیزی را به فروشم یا طوری روی آنها تاثیر بگذارم که نتوانند به من نه بگویند.یا من مردی هستم با اعتماد به نفس بالا و به خوبی می دانم چگونه زن ها را به خود علاقمند کنم که در همان اولین ملاقات و آشنایی عاشقم شوند.جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

این نگرش خاص به اعتماد به نفس سبب می شود که در کارهایی به خصوص مانند نقاشی فروشندگی عشق ورزی آشپزی یا....مهارت فوق العاده ای داشته باشید و در خود احساس اعتماد به نفس کنید.مشکلی که در این نگرش وجود دارد عبارت است از:

مهارت های معدودی وجود دارد که شما می توانید به خوبی آن ها را بیاموزید و در انجام دادنشان توانایی فوق العاده به دست آورید.بنابراین اگر احساس اعتماد به نفس درونی خود را براساس کارهایی که در آن ها مهارت دارید بناکنید فقط مواقعی که مشغول انجام دادن این کارها هستید احساس اعتماد به نفس و خودباوری می کنید نه در همه اوقات.

برای مثال اگر فروشنده ملک و مستغلات هستید و در این کار مهارت دارید فقط هنگامی که معامله ای جوش داده اید احساس اعتماد به نفس و خودباوری می کنید و باقی اوقات این احساس خوب را ندارید یا اگر در کمک کردن و مشاوره دادن به دیگران ماهرید فقط در لحظاتی که دوستان برای گرفتن پند و اندرز نزد شما می آیند احساس اعتماد به نفس دارید و باقی اوقات نه.اگر یک نویسنده یا مترجم هستید فقط هنگامی که نوشتن مقاله یا کتابی را به پایان رسانده اید احساس اعتماد به نفس می کنید و باقی اوقات احساس خودباوری و اطمینان خاطر چندانی ندارید.جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

همانطور که می بینید استمرار و تداوم این احساس درونی فقط مشروط به آن است که شبانه روز را برای انجام دادن کاری بگذرانید که در آن احساس اعتماد به نفس می کنید و همه کارها را نیز به شیوه ای مطلوب انجام بدهید و نتیجه خوبی نیز بگیرید . به همین دلیل است که مردم بسیاری به کارشان اعتیاد پیدا می کنند و قسمت بیشتر وقت خود را با انجام دادن آن فعالیت به خصوص سپری می کنند.در نتیجه تعادل زندگی آن ها برهم می خورد.

از طرف دیگر احساس خوب آن ها فقط به زمان هایی محدود خواهد شد که مشغول انجام دادن کار مورد علاقه خود هسنتد یا از توانایی ویژه خود استفاده می کنند.

اعتماد به نفس واقعی آن است که روی آگاهی ها و توانایی های ما نیز اثر بگذارد.

تعداد توانایی ها و مهارت هایی که می توانید در زندگی به دست آورید هرچقدر هم که زیاد باشد باز معدود است . اگر ملاک خودباوری را بر آن ها بنا کنید هرگز نمی توانید به معنای واقعی کلمه اعتماد به نفس داشته باشید و فقط در آن زمینه ها و استعدا های به خصوص احساس اعتماد به نفس خواهید کرد: می توانم با اعتماد به نفس کامل ادعا کنم که یک برنامه نویس کامپیوتر نخبه یا تنیس باز ماهر یا پدری فوق العاده هستم اما آن اعتماد به نفسی را که همیشه و همه جا و در تمامی حالت ها باید داشته باشم در خود احساس نمی کنم.جهت کمک به رفع مشکل کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرید.

لحظه ای بیندیشید آیا تا به حال اتفاق افتاده که موفقیتی فوق العاده کسب کنید و در عین حال که از آن موفقیت خوشحالید احساس خوبی به خودتان نداشته باشید.شاید سال ها به دانشگاه رفتید پس از تلاش های بسیار و کار و درس خواندن های طاقت فرسا در روز فارغ التحصیلی با خودتان گفته اید خوب که چی؟حتی با این مدرک هم از آینده خود مطمئننیستم و به روشنی نمی دانم که آیا می توانم به همه خواسته هایم برسم یا نه.

اگر اعتماد به نفس توانایی کسب مقام یا شغل یا پول درآوردن و... بود رسیدن به آن شغل جایگاه یا درآمد باید برای همیشه در ما احساس اطمینان و اعتماد به نفس ایجاد می کرد اما واقعیت این است که اعتماد به نفس این نیست بسیاری از ما سرانجام شغل درآمد ازدواج یا خانه ای را که همیشه می خواستیم به دست می آوریم یا حتی می خریم اما باز هم احساس اعتماد به نفس و خودباوری نداریم.

 

برگرفته از کتاب اعتماد به نفس

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :