انواع روش های یادگیری در کودکان

10 / 10
از 1 کاربر

انواع روش های یادگیری در کودکان

 

کودکان با توجه به نوع خانواده و والدینی که از بدوتولد با آن ها در ارتباطند، به سه شکل رفتارها را می آموزند. که با توضیحات زیر ما نکاتی را برای شما خانواده های محترم قرار دادهخ ایم که همچنین والدین می توانند در جلسات مشاوره کودک ما شرکت نمایند و این آموزش ها و راهنمایی ها را با هم مرور نماییم.

- یادگیری تصادفی

- یادگیری مشاهده

- یادگیری شرطی

 

یادگیری تصادفی:

تعدادی از یادگیری های رفتاری در کودک، به شکل تصادفی است. به عنوان مثال؛ کودک ترس را نمی شناسد و از هیچ چیز نمی ترسد، ولی هنگامی که به طور تصادفی می بیند که مادرش به محض دیدن یک سوسک جیغ می زند، با مشاهده این رفتار، آن را یاد می گیرد و از این لحظه به بعد خود کودک هم با دیدن سوسک یا سگ یا...... ترسیده و جیغ می زند. کودکی که به طور تصادفی دستش را روی شعله ی آتش می گیرد و دستش می سوزد، این رفتار تصادفی، به او می آموزد که دیگر دست خود را به سوی آتش نبرد. یادگیری تصادفی معمولاً به وسیله ی تجربه کردن حاصل می شود. یعنی کودک در شرایطی از زندگی خود، مسائلی را تجربه می کند، که پیامدش یا خوشایند است و باعث تکرار آن رفتار می شود و یا پیامد آن ناخوشایند است که باعث عدم تکرار آن رفتار خواهد شد. درصد بالایی از آموخته های کودک به وسیله ی یادگیری تصادفی شکل می گیرد و در ذهن کودک ایجاد می شود.

 

یادگیری مشاهده ای:

یادگیری مشاهده ای گونه ای از یادگیری است که از طریق مشاهده و نگاه کردن رفتار دیگران و تکرار همان رفتار رخ می دهد. زمانی که کودکی رفتار والدین خود را مشاهده می کند و آنها را آموخته و تکرار می کند، می گوییم رفتار را به وسیله ی یادگیری مشاهده ای آموخته است. بیشتر رفتارهای کودکان به وسیله ی یادگیری مشاهده شکل می گیرد. بنابراین این جمله که  ( کودکان آینه رفتار والدین خود هستند ) دقیقاً در مورد یادگیری مشاهده ای است. پس پیشنهادی که به والدین محترم می شود، این است که هر رفتاری را که دوست دارید کودک شما انجام دهد، خودتان آن رفتاررا انجام داده و تکرار کنید و لازم نیست به کودک آموزش دهید. زیرا کودک از طریق مشاهده بیشتر یاد می گیرد و می آموزد تا آموزش مستقیم. اگر دوست دارید، کودکتان صبح که از خواب برمی خیزد، سلام کند، برای مدتی، به محض این که صبح بیدارشدو به نزد شما آمد، به او بلند سلام کنید و اگر دوست دارید کودکتان شب ها مسواک بزند، خودتان شروع به مسواک زدن کنید، تا کودک شما این رفتار را ببیند و انجام دهد.

 

یادگیری شرطی:

یادگیری شرطی بر روش های تصادفی و مشاهده ای به شکل دیگری نیز انجام می شود، که به آن یادگیری شرطی می گویند. در این روش یادگیری زمانی صورت می گیرد، که با ایجاد یک رفتاربه شکل معمولی و تصادفی، طی مدت زمانی بسیار کوتاه، محرکی به کودک داده می شود و یا پاداشی داده می شود که موجب تکرار آن رفتار می شود. یا برعکس، رفتاری اتفاق می افتد و بلافاصله بعد از آن رفتار محرکی ناخوشایند به کودک وارد می شود که موجب کاهش یا قطع آن رفتار خواهد شد. در یادگیری شرطی، رفتار تقویت شده تکرار می شود که این رفتار می تواند خوب یا بد باشد. برای مثال، زمانی که کودک برای رسیدن به خواسته هایش داد می زند و فریاد و قشقرق به راه می اندازد و در نتیجه این رفتارها، والدین کودک او را به خواسته هایش می رسانند. این کودک شرطی شده و می آموزد که با فریاد کشیدن می تواند سریع تر به خواسته هایش دست یابد.

 

مراحل تغییر سریع رفتار کودکان:

گاهی اوقات،رفتار بد و ناپسندی که از کودک شما سر می زند، در واقع ماهیت بدی ندارد، به این معنی که کودک از بد و زشت و ناپسند بودن آن رفتار آگاه نیست و به دلایل مختلف مثل تشویق رفتار بد از جانب والدین و به طور تصادفی آن رفتار در کودک تقویت شده، برای مثال، رفتار بدی از وی سرزده که اولیاء به آن خندیده اند و یا کودک را بوسیده اند و این واکنش از جانب والدین در واقع یک نوع تقویت کننده محسوب می شود که موجب تکرار آن رفتار در کودک است، بدون این که از زشتی آن رفتار آگاه باشد.

بنابراین اگر در مراحل اولیه ی تشکیل رفتار کودک، آگاهانه عمل کنید و از روش های درست تربیتی هم چون ( سکوت، بی اعتنایی، بی توجهی، نادیده گرفتن، محرومیت و محروم سازی از فعالیت ها و ابزار مورد علاقه کودک و تنبیه کردن به موقع با توجه به شدت رفتار ) استفاده کنید. رفتار بد در ذهن و وجود کودک شما رشد نمی یابد و به سرعت تغییر می کند و رفتار خوب با تشویق و تحسین به موقع، جایگزین رفتار بد و زشت کودک می شود. در نتیجه رفتارهای ناپسند از ذهن کودک دور خواهد شد.

 

 بر گرفته از کتاب صفر تا صد تربیت بی فریاد

کاری از مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.