حل مشکلات خانواده به صورت یک زوج

10 / 10
از 1 کاربر

حل مشکلات خانواده به صورت یک زوج

 

        همه باید با دقت گوش دهند، آرام صحبت کنند و دیر خشمگین شوند.

میندی فریاد زد: ( من هیچ وجه، من به هیچ عنوان به ویسکانسین نمی آیم. حتی باورم نمی شود این را از من بخواهی.)

برنت گفت: ( میندی، تو درست متوجه نشدی. من مجبورم به شهرمان برگردم تا به والدینم کمک کنم. چرا در این مورد این قدر خود خواهی؟ )

میندی و برنت که نامزد بودند برای مشاورۀ قبل از ازدواج نزد ما آمدند هر دو جدی و عصبانی بودند. برنت به عنوان فرزند ارشد خانواده اش احساس می کرد باید به ویسکانسین برگردد تا به والدینش کمک کند، زیرا پدرش کم کم داشت سلامتی خود را از دست می داد. میندی در ایلینوی بزرگ شده بود و علاقه ای نداشت که به ایالت دیگری برود. در اینجا او از مصاحبت با دوستان و خانواده اش لذت می برد و در شغل جدیدش نیز در حال پیشرفت بود.

در مورد چنین موضوع مهمی، برنت حس می کرد که میندی توجهی به پدر او ندارد و میندی عقیده داشت که برنت به احساسات او توجه نمی کند. گفت و گوی آنها در مورد محل زندگی و بهترین راه کمک به والدین برنت به بحثهای تندی تبدیل شده بود که باعث شد هر دو احساس کنند که دیگری او را درک نمی کند و احساس سردرگمی و عصبانیت می کردند. آنها نمی توانستند به گونه ای در مورد مشکل خود بحث کنند که مؤثر باشد و آن را حل کنند.

تنها برنت و میندی نیستند که از حل مشکلاتشان عاجز هستند. بیشتر زوجها، گهگاهی تلاش مذبوحانه ای می کنند تا مثبت باشند و از حمله به دیگری اجتناب کنند.از اینکه چنین عبارتی را می نویسیم متنفرم، اما اغلب روشهایی که ما برای کنترل مشکلات خود به کار می بریم، شبیه برخی از ویژگیهای خاص بعضی از حیوانات است. آیا شما نیز از این روشهای نامناسب استفاده کرده اید؟

 

 چگونه تعارضها را کنترل می کنید؟

لاک پشت – عقب نشینی کننده

دیو یک لاکپشت است. وقتی با تعارضی مواجه می شود، واکنش معمول او عقب نشینی است. او طی مدتی که مشکلی وجود دارد سرش را در لاک سختش فرو می برد. کلودیا که گاهی به یک تبادل کلامی داغ علاقه مند است، روی لاک او ضربه می زند، اما هیچ نتیجه ای نمی گیرد.

آیا شما یک لاک پشت هستید؟ آیا معمولاً از مشکلات فرار می کنید؟ ممکن است از نظر فیزیکی فرار کنید، مانند بیرون رفتن از اتاق؛ یا ممکن است از نظر عاطفی فرار کنید، مانند سرد برخورد کردن با دیگری. شاید احساس ناامیدی می کنید و حس می کنید که به هر حال، شما برنده نیستید. پس چرا در مورد این مشکل بحث کنید؟ فرار و عقب نشینی این عیب را دارد که به روابط آسیب می زند و مانع از یافتن راه حت ممکن می شود.

راسو – مهاجم

آیا شبیه راسو هستید؟ راسو در طعنه و زخم زبان استاد است و معمولاً به سرعت حرف می زند. او ترجیح می دهد شخص مقابل بد به نظر آید تا آنکه با ضعفهای او کنار بیاید. کلودیا مانند یک راسو است. او معمولاً گرایش به حمله دارد و دیو را بدبو می کند. او ترجیح می دهد بر آنچه دیو انجام داده، یا نداده است متمرکز شود و مسئولیتی را از جانب خود نمی پذیرد. ما طی سالهایی که سمینار های زنده ازدواج را برپا کرده ایم، لاک پشتهای زیادی را ملاقات کرده ایم که با راسو ازدواج کرده اند. حتی گونۀ جدیدی را مشاهده کرده ایم که ترکیبی از راسو – لاک پشت هستند. آنها برخورد دیگری را با حمله کردن کنترل می کنند و سپس به درون لاکشان فرو می روند.

آفتاب پرست – مطیع

ناتل خود را آفتاب پرست می داند. سالها قبل او در خانۀ پدری اش یاد گرفت که دیگران را خشنود کند. او که کوچک ترین دختر خانواده بود، متوجه شد که بیان عقیده، خطرناک است. در واقع به او اجازه ابراز عقیده نمی دادند. حتی امروز نیز او دوست دارد دیگران را خشنود کند، اما حال گاهی جسورتر است ( گاهگاهی می تواند حتی شبیه راسو شود).

آفتاب پرست رنگ عوض می کند تا با طبیعت پیرامونش هماهنگ شود، بنابراین از تعارض جلوگیری می کند. او با هر عقیده ای که ابراز شود، موافقت می کند. وقتی با گروه آرامی است، او نیز آرام می شود. وقتی با یک گروه پرسرو صداست، پرسرو صدا می شود. علاقه اش به هماهنگی و مقبول بودن مانع از آن می شود که عقیدۀ واقعی خود را بیان کند. پس وقتی با تعارضی مواجه می شود، همرنگ جماعت می گردد.  چنین شخصی اغلب پس از سالها زندگی زناشویی همراه با تسلیم و اطاعت، یکباره همسرش را ترک می کند. هیچ کس نمی تواند بفهمد چه چیزی باعث رفتن او شد، زیرا او همیشه به طور متقاعد کننده ای خود را وفق داده است. اما هر کس ظرفیتی دارد 0 مانند بادکنکی که بزرگ و بزرگ تر می شود و بعد ناگهان می ترکد ).

سگ آبی – اجتناب کننده

کارت، سگ آبی خانۀ ماست. اگر مشکل عاطفی یا مشکل پیچیده ای پیش بیاید، گاهی به جای آنکه به موضوع بپردازد، به قسمت دیگری از خانه پناه می برد و تلوزیون یا کامپیوتر را روشن می کند. سگ آبی زمانی که با تعارضی مواجه می شود، خود را مشغول می کند. این افراد اغلب به کارکردن اعتیاد دارند و وقتی تنشی وجود دارد، خود را سرگرم کار دیگری می کند.

جغد – استدلال گر

جغد، مانند لاک پشت از برخورد جلوگیری می کند. تنها، به روشی متفاوت این کار را می کند. او استدلال گر است. شعار او این است: ( به هر قیمتی از احساسات دوری می کند!) جغد با خوشحالی در مورد یک مسئله بحث استدلالی می کند، اما خارج از استدلالش هیچ احساسی ندارد. او دوست دارد با حقایق و ایده ها برخورد کند.

گوریل – برنده

گوریل باید به هر قیمتی برنده شود. سلاحهای مورد علاقۀ او ترسانیدن و اقدام عملی است. در زیر پوستۀ خشن او ممکن است فردی ترسو وجود داشته باشد که به هر قیمت شده می خواهد خوب به نظر آید. او بعغضها و عداوتها، ناراحتیها و اشتباهات را در دل دارد تا در وقت مناسب آنها را به کار برد. او دوست دارد به شما بگوید که هر چیزی اشکالاتی دارد و اینکه چرا حق با اوست!

 

 سبک شما چیست؟

آیا شما یکی از دوستان حیوان ما هستید؟ شاید بخواهید به آخرین باری که عصبانی شدید فکر کنید. آیا می توانید به یاد آورید که چه احساسی داشتید؟ احساس می کردید شما را درک نمی کنند. یا احساس ترس، ناراحتی، تحقیرو تنهایی می کردید؟ چه واکنشی نشان دادید؟

وقتی لاک پشت عصبانی می شود، دوست دارد عقب نشینی کند؛ راسو ترجیح می دهد حمله کند؛ آفتاب پرست تسلیم می شود؛ سگ آبی خود را به کاری مشغول می کند؛ جغد معمولاً استدلال می کند؛ و گوریل واقعاً می خواهد برنده شود.

در مورد یک واکنش مناسب برای خشم فکر کنید:

- می توانم بگذارم آتش مشکل و گرفتاری سرد شود.

- می توانم سریعاً از الگوی ارتباطی تهاجمی خارج شوم.

- می توانم مانع از لبریز شدن دیگ جوشان خشم خود شوم.

- ما می توانیم مشکل را با هم حل کنیم و احساس صمیمیت بیشتری پیدا کنیم.

- راههای دیگر.

خوشبختانه امید به بهبودی هست. تمام پاسخهای مثبت بالا عملی هستند. اما ابتدا مهم است که با خشم برخورد کنیم و ازالگوی تهاجمی خارج شویم.

برگرفته از کلیدهای همسران موفق کاری از مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد                               

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.