شیوه ی برخورد با فرد دارای مشکل و اختلال جنسی در ازدواج

10 / 10
از 1 کاربر

شیوه ی برخورد با فرد دارای مشکل و اختلال جنسی در ازدواج

 

اغلب افراد تا حدودی و در حد و اندازه هایی با اشخاصی که به برخی مشکلات و اختلال های جنسی مبتلا هستند، در ارتباط بوده اند. با توجه به این امر که اختلال های جنسی ناراحتی و مشکل آفرینی هایی را برای سایرین و به ویژه افرادی که با آن ها در ارتباط هستند را به همراه دارد. ما در مسائل مشاوره ازدواج این مرکز مشاوره و روانشناسی به مشکلات این افراد می پردازیم، زیرا به همین جهت آگاه شدن از شیوه و چگونگی برخورد با این افراد از اهمیت خاصی برخوردار است.

عمده ترین نکاتی که در ارتباط با نحوه ی برخورد با فرد دارای مشکل و اختلال می توان عنوان نمود، به شرح زیر است.

1ـ آسیب زایی و مشکل آفرینی اختلال در رفتار جنسی برای فرد مبتلا و اطرافیان

2ـ آیا رفتار جنسی نادرست و ناسالم بایستی تذکر داده شود؟

3ـ رازداری و رعایت حریم شخصی فرد مبتلا به اختلال جنسی

4ـ اختلال جنسی که انجام و دیگر تکرار نشده و اختلال جنسی که تکرار می شود.

5ـ دروغ و انکار

6ـ فراهم کردن شواهد و مدارک کافی

توضیحاتی در ارتباط با موارد عنوان شده ی فوق ارائه می شود.

1ـ آسیب زایی و مشکل آفرینی اختلال در رفتار جنسی برای فرد مبتلا و اطرافیان

تمامی اختلال های جنسی ماهیت شان به نحوی است که خواه ناخواه مشکلاتی را برای فرد مبتلا و سایر افرادی که با او در ارتباط هستند را به وجود خواهد آورد. برای مثال، فردی که مبتلا به اختلال چشم چرانی باشد، هم برای افرادی که مورد تماشای او قرار می گیرند و هم برای همسر و اعضای خانواده اش پیامدهایی ناراحت کننده و مشکل آفرینی را می تواند ایجاد نماید.

در هر حال ماهیت اختلال جنسی به نحوی است که می تواند مشکلات، رنجش ها و آسیب هایی را برای فرد مبتلا و سایر افرادی که با وی در ارتباط هستند را به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر، هیچ اختلال جنسی نیست که مشکل و آسیبی را به دنبال نداشته باشد.

2ـ آیا رفتار جنسی نادرست و ناسالم بایستی تذکر داده شود؟

یکی از ابهام ها و سؤالاتی که برای اغلب افرادی که با فرد مبتلا به اختلال و مشکل جنسی مواجه هستند، مطرح می گردد. این است که آیا این موضوع با وی در میان گذاشته شود؟ البته این مطلب نه فقط در ارتباط با مشکل جنسی بلکه در تمام امور و موارد گوناگون به نحوی که رفتار یکی از طرفین در یک رابطه ی دوجانبه اعم از دوستی یا زندگی مشترک و یا زندگی خانوادگی از بابت رفتار فردی در این ارتباط دچار رنجش شود. این امر بایستی با طرف مقابل در میان گذاشته شود. در ادامه تذکرات لازم برای پیشگیری از آسیب ها و مشکل آفرینی های احتمالی تذکر داده شود.

3ـ راز داری و رعایت حریم شخصی فرد مبتلا به اختلال جنسی

نکته ی دیگری که در برخورد با فرد مشکل دار از نظر جنسی بایستی در نظر گرفته شده و مراعات گردد، لزوم رعایت رازداری و حریم شخصی فرد مبتلا به اختلال جنسی است. از این رو اگر فرد مورد نظر همسر است که مشکل او در میان فرزندان و خانواده های زوجین مطرح نگردد. به همین جهت موضوع با خود او و در خلوت در میان گذاشته شود.

در مواردی که یکی از فرزندان دچار مشکل جنسی شود نیز مشکل در حضور سایر فرزندان نبایستی مطرح شود. در این گونه موارد بعضی از فرزندان احتمال دارد که از این موضوع سوء استفاده نموده و آبروی فرزند مبتلا به خطر بیفتد.

هم چنین در وضعیتی که این موضوع در محیط های آموزشی و یا کاری روی دهد نیز حفظ حریم شخصی فرد مبتلا و رازداری لازم است رعایت شود.

4ـ اختلال جنسی که انجام و دیگر تکرار نشده و اختلال جنسی که تکرار می شود.

نکته ی دیگری که لازم است در نظر گرفته شود، موضوع تکرار رفتار جنسی مختل است. زیرا این نکته در میان بعضی از موارد مشاهده شده که یکی از اعضای خانواده شواهدی از مشکل و یا اختلال جنسی را یافته، اما دیگر تکرار نشده است. در چنین شرایطی با توجه به ویژگی های موجود فرد مبتلا می توان چنین امری را نادیده گرفت. اما در صورت تکرار، لازم است چنین امری مطرح و تذکر مورد نیاز در میان گذاشته شود.

5ـ دروغ و انکار

یکی از نکات قابل توجه در ارتباط با اعمال و رفتار خلاف هنجار، اخلاق و قانون، رد کردن و نپذیرفتن آن عمل از سوی فرد خطا کار است. زیرا در صورت پذیرفتن، شخص پیامدها و عواقب آن را نیز بایستی بپذیرند. به همین مناسبت اغلب افرادی که مبتلا به اختلال جنسی هستند، چنین امری را نپذیرفته و آن را انکار می کنند. گاهی این گونه انکار کردن ها و دروغ گفتن ها خیلی سطحی، کودکانه و بی منطق می شود. به نحوی که اطرافیان متوجه مشکل فرد شده اند، اما او هم چنان مشکل خود را نمی پذیرد.

6ـ فراهم کردن شواهد و مدارک کافی

با توجه به این امر که به طورمعمول فرد مبتلا به اختلال جنسی مشکل خود را انکار می کند، به همین مناسبت شواهد و مدارک کافی لازم است فراهم شود. البته بعضی از افراد دارای اخلاص بوده و چنان چه گفتار و یا رفتار نادرست شان تذکر داده شود، آن را پذیرفته و نادرست بودن رفتار یا گفتار خود را می پذیرند. اما برخی از افراد به دلیل بهره مند نبودن از خلوص درون، عملکرد نادرست خویش را نپذیرفته و با استدلال های بی منطق، سعی در موجه جلوه دادن رفتار و گفتار خویش دارند.

در برخورد با این گروه از افراد لازم است که مدارک و شواهد مورد نیاز فراهم باشد. در مجموع فرد دچار اختلال جنسی به دلیل مشکلاتی که برای سایرین ایجاد می کند، بایستی در مورد مشکلش صحبت و تذکر لازم به وی داده شود. هم چنین نکات و مواردی که خاطرنشان شد نیز در صورت نیاز مراعات گردد.

برگرفته از کتاب درمان جنسی

کاری از مرکز مشاوره ازدواج و روانشنسی گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.