قانون اقلیت

10 / 10
از 1 کاربر

قانون اقلیت

 

چگونه زمانی که در اقلیت قرار دارید و دیگران با نظر شما مخالفند، حرفتان را بر کرسی بنشانید.

تاریخ، افراد زیادی را در خود سراغ دارد که با عقایدشان آینده دنیا را دگرگون کرده اند. البته در ابتدا عقاید ایشان بسیار نا متعارف با افکار و عقاید دوره ای که در آن به سر می بردند به نظر می رسید و مخالفت عمومی را در پی داشت ولی این افراد هیچگاه تسلیم نشده و با پشتکار و اراده ای قابل تحسین توانستند افکار عمومی را بیدار کرده و راه را برای پیشرفت و آزادی هموار سازند.

اینک اگر شما در اقلیت قرار داشته باشید و بیشتر افراد یا همه آنها با نظر شما مخالف باشند آیا می توانید آنها را با خود هم رای نمایید و یا به اصطلاح حرف خود را بر کرسی بنشانید؟ برای مثال فرض کنید که در محل کار خود می خواهید عقیده تان را به مرحله اجرا در آورید اما دیگران با آن مخالفند یا مثلاً به تماشای فیلمی بنشینید که دیگران تمایلی به دیدن آن ندارند. در این موارد چه باید بکنید/ نگران نباشید با استفاده از تاکتیک هایی که دراین مقاله فرا خواهید گرفت حتی اگر یک طرفدار هم نداشته باشید می توانید بر مخالفان خود فائق آیید.

شش عامل اصلی در سوق دادن افکار عمومی به سوی عقیده شما نقش دارند که در زیر به ذکر آنها می پردازیم.

1ـ ثبات

قبل از هر چیز شما و طرفدارانتان ( در صورتی که طرفداری داشته باشید. ) باید در عقیده خود در مخالفت با اکثریت، ثابت باشید. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده اگر نشانه هایی از تردید و یا تسلیم در شما دیده شود از تاثیر گذاری عقیده شما خواهد کاست. عباراتی از قبیل ( براساس کلیه اطلاعات موجود در این زمینه، ما صد درصد به درستی عقیده خود اطمینان داریم و از آن جانبداری خواهیم کرد ) نشان از ثبات عقیده شما دارد. اما جمله ای مانند ( ام م م، نمی دونم...نه، به نظرم این طوری بهتره...) به هیچ وجه توصیه نمی شود.

2ـ انعطاف پذیری

براساس مطالعاتی که صورت پذیرفته اگر یک گروه اقلیت قدری انعطاف از خود نشان دهد بیشتر تاثیر گذار خواهد بود، تا زمانی که بدون توجه به اطلاعات جدید تنها به دفاع از موضوع خود بپردازید. این مطلب با قانون پیشین مغایرت ندارد بلکه بدین معناست که هنگامی که گروه مخالف در حمایت از عقیده خود دلایل جدیدی ارئه می دهد بدون این که تسلیم شوید یا از موضوع خود دست بکشید، باید دلایل آنها را مورد توجه قرار دهید ( یا حداقل چنین وانمود کنید ) و نسبت به آن بی اعتنایی و بی احترامی از خود نشان ندهید. برای استفاده از این قانون مثلاً می توانید چنین بگویید: ( ایده جالبی مطرح کردید که بسیار تازگی دارد. بهتر نیست قدری بیشتر روی آن تأمل کنیم و ببینیم که چه مزایایی ممکن است داشته باشد؟ ) اما عباراتی از قبیل عبارات زیر در این زمینه نامناسب می باشد ( نه،نه،نه،... اصلاً حاضر نیستم که این حرفها را بشنوم! نظر ما همینه که هست و به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد) 

3ـ تفرقه و پیروزی

به واسطه مطالعات فراوان ثابت گردیده که اگر متحدی با خود داشته باشیم بیشتر از نظر خود دفاع خواهیم کرد. این مطلب بدین معنی است که اگر جیم بداند که باب نیز با ایده شما مخالف است، در مخالفت با شما بیشتر پافشاری خواهد کرد. اما اگر جیم تصور کند که تنها او با عقیده شما مخالف است و دیگر اعضاء گروه با شما موافقند، راحت تر می تواند از عقیده خود بازگردد. برای استفاده از این قانون در صورت امکان با مخالفین خود، تک به تک مذاکره کنید تا از تعداد همراهان خود با خبر نشوند و بدین ترتیب راحتتر بتوانید آن ها را قانع کنید.

4ـ محبوبیت

به طور کلی هنگامی که با اکثریت مخالفت نمایید ممکن است از محبوبیت کمتری برخوردار شده و یا حتی مورد تنفر واقع گردید. محبوبیت، عاملی ضروری برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران می باشد و اگر از محبوبیت برخوردار باشید بسیار ساده تر می توانید دیگران را با خویش هم رای سازید. بنابراین برای این که از محبوبیت شما نزد دیگران کاسته نشود به این موضوع اشاره کنید که ایده شما چه منافعی را برای آن ها به ارمغان خواهد آورد و شما تنها در پی منافع شخصی خویش نیستید.  0 هر کس را به خود علاقهمند سازید ) محبوبیت شما را در نزد دیگران افزایش داده و بدین ترتیب راحت تر می توانید آنان را نسبت به عقیده خود متقاعد نمایید.

5ـ اطلاعات جدید

هرگاه مایلید کسی در عقیده خود تجدید نظر نماید حتماً به خاطر داشته باشید که اطلاعات جدیدی درباره موضوع در اختیارش قرار دهید و بدین ترتیب وی بر اساس اطلاعات جدید می تواند تصمیمی جدید اتخاذ نماید. برای این منظور می توانیداز جمله زیر استفاده کنید:

( منظور شما را به خوبی درک می کنم اما به تازگی فهمیده ایم که اطلاعات جدید و در پرتو این اطلاعات تازه شاید بتوانیم از جنبه دیگری به قضیه نگاه کنیم.)

6ـ حمایت خارجی

حال اگر با رعایت موارد فوق کسی نظر شما را نپذیرفت چه کار باید بکنید؟ در این حالت می توانید با استفاده از قانون اثبات اجتماعی، از افرادی خارج از گروه خود که با نظر شما موافقند کمک بگیرید و بدین ترتیب افراد گروه شما ( کسانی که می خواهید با عقیده شما موافقت کنند ) تمایل بیشتری برای تجدید نظر در عقیده خود خواهدند یافت. آیا در یافتن کسی که از عقیده شما حمایت کند مشکل دارید؟ مشکلی نیست، تنها کافیست که یک آدم خبره یا اشخاصی را پیدا کنید که بدون آن که در قضیه سهمی داشته باشند ( یعنی بدون این که عقیده شما در وضعیت آنان تغییری بوجود آورد )، با نظر شما موافقت کنند.

برگرفته از کتاب روش های جذب و متقاعد کردن دیگران

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.