لحظه ها را ثبت کنید

10 / 10
از 1 کاربر

لحظه ها را ثبت کنید

 

در هفته ای که پشت سر گذاشتید 168 ساعت زندگی کردید که چیزی بیش از ده هزار دقیقه است. چند لحظه از این هزاران دقیقه را به خاطر دارید؟ چند لحظه آنقدربا ارزش بوده اند که آن ها را تا یک هفته، یک ماه، یک سال یا پنج سال آینده به یاد بیاورید؟ آیا لحظه ای از این هزاران لحظه هست که برای همه عمرتان به خاطر بسپارید؟ جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

اغلب لحظات زندگی ما بی آنکه متوجه باشیم، می‌گذرند. به قدری سرگرم روزمرگی و انجام دادن بایدها هستیم که فراموش می‌کنیم این لحظه‌ها تنها چیزی هستند که در اختیار داریم. در شتابی دیوانه‌وار برای انجام دادن کارها حضور عزیزان مان را به سادگی از یاد می بریم. بدون آن که برای موفقیت هایمان شکرگزار باشیم یا به نعماتی که داریم ارج نهیم، زندگی را سپری می کنیم.

فقط یک دقیقه کافی است که واقعیت تغییر کند و زندگی ما دگرگون شود. در عرض یک دقیقه ممکن است از کارمان اخراج شویم؛ فرزندانمان در معرض خطر قرار گیرند، بدهی به بار بیاوریم یا تسلیم وسوسه‌ای شویم که زندگی‌مان را نابود کند. در عرض یک ثانیه ممکن است از جایی پرت شویم و آسیب جدی ببینیم، عزیزی را در یک حادثه از دست بدهیم، متوجه شویم عزیزترین دوست مان دچارسرطان شده است یا بفهمیم که شریک مان همه پول شرکت را برای خود برداشته و فرار کرده است. فقط در عرض یک ثانیه ممکن است زندگی ما درست در مقابل چشمان مان از هم متلاشی شود، اما با این وجود اغلب ما این حقایق را نادیده می گیریم و قدردان نعماتی که داریم، نیستیم. این طبیعت ماست که فکر کنیم آن چه در زندگی داریم همیشه به همان شکل باقی خواهد ماند. اغلب ما به شدت انکار می کنیم که تا چه حد می توانیم شکننده باشیم و زندگی تا چه حد می تواند نا مطمئن باشد. جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

زمان هدیه گران‌بهایی است و هنگامی که ما این حقیقت را درک کنیم، اهمیت ثبت لحظه ها را نیز درک خواهیم کرد. هر لحظه ارزش به یاد ماندن و خاطره‌انگیز شدن را دارد. همه ما این توانایی را در خود داریم که کار خود را متوقف کنیم، لحظه ای بایستیم و دنبال راهی باشیم که هر لحظه از زندگی مان را خاطره انگیز کنیم. اگر هر روز چند لحظه ای توقف نکنیم و چند دقیقه را برای خود ثبت نکنیم لحظات همچون باد از کنار ما عبور می کنند و دیگر هیچ گاه باز نمی گردند. برای پیشگیری از این اتفاق تلخ باید لحظه لحظه های زندگی مان را به آغوش بکشیم. این لحظه ها همیشه اطراف ما وجود دارند و می توانند به سادگی تماشای طلوع آفتاب هر روز صبح از پشت پنجره اتاق مان باشند یا به شگفت انگیزی مشاهده بزرگ شدن فرزندانمان در حالی که شمع تولد 4 سالگی اش را فوت می کند. جهت کمک به رفع مشکل کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرید.

 

تمرین عملی! لحظه ها را ثبت کنید

این تمرین را با نگاهی آگاهانه به لحظات زندگی خود آغاز کنید. هر زمان که احساس کردید به لحظه ی خاصی از زندگی خود رسیده اید، بایستید و آن لحظه را چون نفسی عمیق به درون خود فرو برید. در سکوت یا با صدای بلند به خود بگویید:  ( می خواهم این لحظه را در خاطرم ثبت کنم. ) سپس اندکی بیشتر درنگ کنید و آن لحظه را زندگی کنید. ببینید چه چیزی آن لحظه را برایتان خاص و خاطره انگیز می کند. بی آن که بیقرار لحظه ی بعد باشید در آن لحظه غوطه ور شوید و آگاهانه آن را به خاطرات تان بسپارید. فکرکنید چه کارهایی سبب می شود هر روز به دنبال مشاهده و خلق لحظات خاطره انگیز باشید. باید دنبال چه باشید؟ کدام بخش از ناخودآگاه خود را باید به حرکت وادارید؟ دست کم هر روز دو لحظه ی خاص در ذهن تان کنید.

 

بر گرفته از کتاب بهترین سال زندگی شما

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :