موفقیت هایتان را جشن بگیرید

10 / 10
از 1 کاربر

موفقیت هایتان را جشن بگیرید

 

یادم می آید وقتی بچه ی اولم به دنیا آمد، خیلی ترسیده بودم و برای مدتی طولانی این ترس باقی بود. تا اینکه یک روز وقتی بچه هایم حدوداً پنج وهفت ساله بودند، داشتم به چند کار ضروری ام می رسیدم و برای خودم یک فنجان چایی درست و حسابی ریخته بودم همان طور که پشت میز نشسته بودم و چایی ام را می خوردم و بچه ها را تماشا می کردم که در حیاط خلوت بالا و پایین می پریدند، ناگهان به خودم آمدم و دیدم از پس اوضاع خیلی هم خوب بر آمده ام. بزرگ کردن فرزندان یکی از مشکل ترین وظایفی است که هر کسی می تواند به عهده بگیرد. نه فقط به این دلیل که این امر وقت گیر است و یا حتی نه به خاطر اینکه انرژی زیادی لازم دارد. چیزی که این امر را وظیفه ی چنین دشواری می سازد،جدای از اصل ماهیت این مسئولیت، این است که قوانین در آن هیچ گاه ثابت و یکسان نیستند. پدر و مادر بودن مثل این است که شما روی یک تسمه نقاله ایستاده باشید و سعی کنید با وجود حرکت سریع آن تعادل خود را حفظ کنید و در همین حال به یکسری فیلم هایی که در اطراف شما نمایش داده می شود نیز به خوبی توجه کنید.

 

در ابتدای راه، اکثر ما نسبتاًجوان و بی تجربه هستیم و مات و مبهوت می مانیم که با بچه ی بیچاره ای که دارد به خودش می پیچد چه کار کنیم. بعد از طی یک دوره ی به طور هولناک کوتاه در می یابیم که سن مان بالا رفته، عاقل تر شدیم و اکنون شاهد دختر جوان مان هستیم که دارد به سراغ زندگی خودش می رود. بین این دو مرحله حدومرزها هر روز و گاهی هر ساعت تغییر می کند، شما باید دائماً این مسئله را مورد ارزیابی قرار دهید که اکنون او چقدر به قوت قلب و حمایت شما و چقدر به اعتراض و تنبیه شما نیاز دارد، چقدرآمادگی پذیرش مسئولیت را دارد و یا توانایی شنیدن چه حقایقی را دارد. هر لحظه شما باید نیازهای او را بسنجید و سعی کنید طوری برخورد کنید که مطابق با نیازهای او در همان لحظه باشد، او را وادار به حرکت و فعالیت کند در حالی که به او اطمینان خاطر نیز می دهد؛ به او چیزهایی را متذکر شود که نیاز به یادآوری دارد و در عین حال به نقاط قوت و ابتکار عملی که از خود نشان می دهد نیز احترام گذاشته شود؛ او را وارد اجنماع کند در حالی که به او اجازه می دهد خود تجربه کند و به توانایی ها و شایستگی خود پی ببرد و در عین حال کمکش کند تا شکست نخورد. پدر و مادر بودن احتیاج به عقل و درایت سلیم، صبر ایوب و زیرکی و چابکی یک شعبده باز حرفه ای دارد و ما نمی خواهیم بپذیریم که اغلب کم می آوریم.

 

بنابراین هرگاه به آنچه می خواهید می رسید، وقتی تأثیر یک رفتار درست خود را با تمام وجود حس می کنید، وقتی حس می کنید رابطه بین شما و فرزندان تان، رابطه ی مطلوبی است، زمانی را به لذت بردن از موفقیت تان اختصاص دهید، به تحسین هنری که به خرج دادید تا هر دو طرف یک مجادله را راضی سازید، بپردازید. ضروری است که به خود یاد آور شویم که ما خود د رحال یادگیری هستیم و می توانیم در این امر موفق شویم. این تلاش از ما تصویر یک بزرگ سال هر چند دارای عیب ولی توانا و مطمئن را در ذهن کودکانمان می سازد و ازآنجا که این تصویر حقیقی است، به کودکانمان این اجازه را می دهد که گاهی اشتباه کنند ولی هرگز احساس افتخار به موفقیت هایشان را از دست ندهند. اگر ما به موفقیت های خود و دخترمان اهمیت بدهیم و دنبال آن را بگیریم، می توانیم عزت نفس سالمی را به وجود آورده و یا حتی عزت نفس بیمار گذشته را بهبود ببخشیم.

 

والدین: به لحظه ای بیندیشید که به عنوان یک پدر و مادر واقعاً احساس غرور کردید. اگر این تجربه قابل گفتن است ( نه ناراحت کننده و نه از سر تکبر ) آن را با دخترتان در میان بگذارید و از او بخواهید با شما از لحظه ای حرف بزند که خود به عنوان یک دختر پنج ساله ( یا هر سنی که هست ) احساس غرور و افتخار کرده است

 

معلمان: با دانش آموزانتان از لحظه های آموزنده ای حرف بزنید که آن ها را جزو موفقیت هایتان می دانید. تابلو اعلاناتی درست کنید و روی آن اسامی فارغ التحصیلان کلاس و کارهایی که در حال حاضر مشغول به انجام آن هستید را بنویسید. اجازه دهید دانش آموزانتان بدانند که تدریس شغلی است که در آن شما خود نیز هر لحظه در حال یادگیری هستید.   برگرفته از کتاب عزت نفس دختران

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.