چگونه در خانواده هرکس را بر آن داریم که نظر واقعی خود را بیان کند

10 / 10
از 1 کاربر

چگونه درخانواده هرکس را برآن داریم که نظر واقعی خود را بیان کند

 

آیا تا به حال آرزو نکرده اید که کاش می توانستید بفهمید که نظر واقعی یک فرد درباره شما، طرز فکر شما یا طرح شما چیست؟ اینک با استفاده از تکنیک خارق العاده خواندن ذهن که مرکب از اصول متعدد روانشناسی است می توانید به مقصود خود دست یابید. این تکنیک روشی است عالی برای آشکار ساختن احساسات واقعی یک فرد تحت هر شرایط.

پی بردن به نظر واقعی یک شخص، در برخی مواقع بسیار دشوار است زیرا ممکن است وی به دلیل ملاحظه ورودربایستی با شما، نظر نامساعد خویش را نسبت به شما یا طرز فکرتان ابراز ندارد. در این زمان است که شما می توانید از این تکنیک بهره برید. که ما در جلسات مشاوره خانواده مفصل به این مسائل خواهیم پرداخت؛ در وهله اول ببینید که آیا وی نظر نامساعد خویش را بیان می دارد؟ زیرا اگر او صراحتاً بگوید که از شما یا طرز فکرتان خوشش نمی آید، دیگر حقیقت مطلب دستگیرتان شده است!

 اما اگر او نظر مثبت خود را اعلام کرد او را تحت فشار قرار ندهید ( این درست همان چیزی است که اکثر مردم به اشتباه انجام می دهند. مثلاً می گویند: مطمئنی که ازش خوشت میاد؟ واقعاً راست میگی؟ و فرد مخاطب در این موقع هیچ وقت نخواهد گفت: راستش، حالا که درباره اش فکر می کنم می بینم که زیاد جالب نیست... زیرا می خواهد از گفته پیشین خود حمایت کند و بدین ترتیب شما نظر حقیقی وی را نخواهید دانست. بلکه ابتدا موافقت خود را با پاسخ وی ابراز کرده و سپس همانند مثال های ذیل فضایی ایجاد نمایید که وی به راحتی بتواند انتقاد خویش را مطرح کند. دو اصل در روانشناسی خانواده هست که در این جا دخیل هستند عبارتند از اصل تداوم ( انسان ها علاقه دارند که طرز فکر خویش را دنبال کنند) و اصل انتظار ( مردم اغلب آنچه را که از ایشان انتظار می رود انجام می دهند).

 

مثال یک

فرض کنید علیرغم این که همکارتان ابراز می دارد که از ایده جدید بازاریابی شما خوشش می آید، نسبت به گفته او مطمئن نیستید:

پرسش: آیا از ایده جدید من خوشت می آید؟

پاسخ: البته. خیلی مبتکرانه است.

پرسش: خوب از چه جنبه آن خوشت آمده؟

مثال دو

 می خواهید بدانید که آیا پسرتان قصد دارد که تابستان به اردو برود:

پرسش: دوست داری که ماه دیگه به اردو بری؟

پاسخ: بله خیلی دوست دارم.

پرسش: علت علاقه تو به این اردو چیه؟ 

مثال سه

پرسش: از دکوراسیون جدیدم خوشت میاد؟

پاسخ : آره خیلی عالیه!

پرشس: به نظرت چطورمی تونم کاملترش کنم؟

همانطور که ملاحظه می کنید از آنجایی که پرسش های شما به فرد مخاطب اطمینان می بخشد که:

شما می دانید که ممکن است کارتان ایراد داشته باشد و شاید همه چیز تکمیل نباشد،او می تواند صادقانه و بدون رودربایستی به پرسش هایتان پاسخ دهد. پس چنانچه گفته شد اگر کسی اعلام کرد که از چیزی خوشش می آید او را در تنگنا قرار ندهید تا از وی به زور اعتراف بگیرید بلکه زمینه ای ایجاد نمایید تا علت اظهار علاقه اش را بیان کند و بدین ترتیب حقیقت مطلب- نظر واقعی فرد- آشکار خواهد شد.

 

نکته

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که از کسی بپرسید نظرش درباره خرابکاری فرد دیگری چیست ولی او تمایل نداشته باشد که بدی وی را بگوید؟ در این موارد به جای این که سؤال کنید: از کجای کار او بدت می آید؟ یا چطور شد که او این افتضاح را به بار آورد؟ از وی بپرسید: اگر تو در چنین وضعیتی بودی چه کار می کردی؟ با این عبارت می توانید به راحتی نظر وی را جویا شوید بدون این که نفر سوم را درگیر ماجرا کرده باشید و چنانچه مشاهده می کنید پاسخ پرسش خود را به طور غیر مستقیم خواهید یافت.

اگر کسی علاقه و نظر مساعد خود را نسبت به یک ایده، شخص یا چیزی ابراز نمود تنها از وی بپرسید که به نظر او چگونه می توان آن را بهتر و کامل تر نمود.

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.