پرسش و پاسخ

مجموع 116 پرسش و پاسخ
 

پرسش های مطرح شده

مجموع 116 پرسش و پاسخ
امین رفیع
|
پنجشنبه 18 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
0
سلام خسته نباشید ، از اینکه وقتتون رو در اختیار بنده قرار میدین کمال قدر دانی رو دارم ، من ۳۳ساله هستم و در شرکت های عمرانی کار میکنم ، من در ازدواجم بر به مشکل خوردم ، به این صورت که در ابتدا در اسفند۹۵ خواستم ازدواج کنم ولی به علت بداخلاقی پدر دختر من عقب نشینی کردم و دیگه ادامه ندا دم و در ادامه به علت های مختلف نتونستم ازدواج کنم تا امسال که به خواستگاری یه دختر رفتم و شرایط و خصوصیاتم رو کامل به ایشون گفتم و بعد از یک ماه باهم عقد کردیم ولی بلافاصله بعد از عقد ایشون خواسته ها و شرایتی رو که من باهاشون مطرح کرده بودم رو عوض کردن و گفتم من این چیزا رو قبول ندارم ، مثلا در مورد خونه و مکان زندگی و در ادامه انواع تهمت ها مانند دروغگویی و خساست رو به من زد و در حال حاضر از من شکایت مهریه و نفقه رو انجام داده . حالا سوال من از شما اینه ، من در مورد این خانواده تحقیق کردم اما اون طور که شاید و باید ، تحقیقم کامل نبوده و مدت آشنایی من و این دختر به علت مخالفت پدر ایشون خیلی کم بوده لطفا من رو راهنمایی کنید در مورد آشنایی پسر و دختر
moshaver
|
ﺳﻪشنبه 23 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
2

 با سلام خدمــتـــــ شما دوســــتـــــ گـــــرامی

سپاس از اعتماد شما 

جناب رفیع عـــزیز

ازدواج  و انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می تواند آینده فرد را رقم بزند.

تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است. 

امروزه با استفاده از مشاوره های قبل از ازدواج که توسط متخصصین روانشناس صورت میگیرد کمک قابل توجه ای به انتخاب صحیح و ازدواج درست به افراد می کند .مشاور ازدواج، مواردی را که ممکن است منبع اختلاف و تعارض ها باشد، به زوج معرفی می کند تا درباره آن بیشتر فکر کنند. مشاور ازدواج هرگز مستقیم به زن و مرد نمی گوید که شما برای هم مناسب نیستید بلکه با نشان دادن موانع سعی در برطرف کردن مشکل یا آگاه کردن طرفین را دارد. مشاور عوامل خطرسازی را که ممکن است به رابطه خدشه وارد کند تشریح می کند. و چه بهتــر بود بعد از انتخاب اول که به مشکل خورده بودید در انتخاب دوم از مشاوره های پیش از ازدواج کمک میگرفتید. و یا حداقل شرایط خود را در غالب شرایط ضمن عقد به روی کاغذ می آوردین تا از بروز این مشکلات پیشگیری میشد ... هر چند من نمیتونم این خانم و قضاوت کنم ولی بهتره از لحاظ شخصیتی هم ایشون تحت مشاوره روانشناسی قرار بگیرند. 

در مورد آشنایی پسر و دختر که فرمودید لازم است ذکر کنم که ، متاسفانه خیلی از عزیزان فکر میکنند تنها شرط لازم برای ازدواج فقط عشق و علاقه است در صورتی که بهتر است به این نکات توجه خاص شود: 

1-سلامت جسم و روان

2-تناسب فرهنگی خانواده ها

3-سوابق خانوادگی

4-سطح تحصیلات

5-سطح درآمد

6- مبانی اعتقادی

7-مکان زندگی

8-سابقه ازدواج قبلی

9-اختلاف سنی

10- تفکیک موارد قابل مذاکره از موارد غیرقابل مذاکره بعضی از موارد مثل اختلاف سنی، خانوادگی و ازدواج مجدد قابل مذاکره و گفت و گو هستند و اغلب هم می توان راه حلی برای آن پیدا کرد. در حالی که مواردی مانند اختلاف سلامت روانی و شخصیتی تا وقتی فرد کاملا درمان نشده قابل مذاکره نیست. 

 پـــــیـــشـــــنهاد : حتما خودتان بصورت فردی ، تحت مشاوره متخصصین روانشناس بصورت حضوری قرار بگیرید.

 

شــــاد و پـــرانــرژی بـــاشــــید

مشاور: خـــــانـــم خـــضــــری

دکتری تخصصی روانشناسی

اميد قاسملو
|
پنجشنبه 18 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
1
سلام خسته نباشيد الان ٣ساله كه با يك دختر رابطه دارم الان خيلي مشكل داريم تازه الان ميفهمم اصلا هيچي از هم نميدونيمو همو درك نميكنيم نميدونم همو دوس داريم يا فقط شده حس عادت به هم ما هر روز همو ميبينيم هر روز الان خيلي مشكل داريم باهم حرف نميتونم بهش بزنم هرچي ميگم جبه ميگيره نميدونم ديگهچي كار كنم بهش ميگم بريم مشاور بتونيم درست كنيم اين مشكلاتو ميگه ما مشكل نداريم يا به هر بهونه اي نمياد مشاوره بريم ميگه اون ميخواد چي كار كنه پول الكيه رفتن به مشاوره من نميدونم واقعا چي كار كنم الان ٣سال هم است كه ميگذره جداي واسه جفتمون سخته واقعا نميدونم چي كار كنم ديگه
moshaver
|
ﺳﻪشنبه 23 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
2

 با سلام خدمــتـــــ شما دوســــتـــــ گـــــرامی

متاسفانه روابط ودوستی هایی که با هدفی غیر ازدواج صورت می گیرد مشکلات عدیده ای را ایجاد خواهد کرد ازجمله این افراد دچار وابستگی عاطفی می شوند که قطع رابطه را برای آنان سخت میکند. اشاره کردین به این نکته که بعد از گذشت 3 سال " اصلا هیچـــی از هم نمیدونید و همدیگر و درک نمی کنید "  کمی تامل کنید خودتان متوجه میشوید که شما بعد از گذشت 3 سال هنوز هیچ شناختی نسبت بهم ندارید و این یک زنگ ه خطره که این رابطه صرفا بر پایه وابستگی عاطفی هنوز پابرجاست !!

هـــــدف از بودن در این رابـــطه چیست !!!! شناخت از هم که منجر به ازدواج شـــود ؟  اگر جواب شما مثبت است که مطمینا شما به تنهایی و بدون کمک متخصصین روانشناس  و مشاوره های پیش از ازدواج به شناخت صحیح نخواهید رسید.

اگر با اهداف غیر ازدواج این رابطه قرار است پا برجا بماند باز هم با توجه به اینکه تو برقراری ارتباط با هم دچار مشکل هستید بهتر است با کمک متخصصین روانشناس مهارتهای ارتباطی ( روابط میان فردی ) خود را تقویت کنید ....

ضمن اینکه من متاسفانه نمیدونم شما در چ دهه ایی از زندگی خود قرار دارید ولی بهتره است اگر ایشون هم تمایل به مراجعه به روانشناس و ندارند شما خودتون بصورت فردی حضورا از متخصصین مشاوره بگیرید تا بتونید این رابطه را بدرستی مدیریت کنید و در نهایت تصمیم اصلح  را در ادامه یا قطع این رابطه  قاطعانه بگیرید.

 

شــــاد و پـــرانــرژی بـــاشــــید

مشاور: خـــــانـــم خـــضــــری

دکتری تخصصی روانشناسی

Zohrehshahabi
|
پنجشنبه 18 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
0
سلام من 2 سال است با یه پسر دوستم از اول ب نیت ازدواج باهم بودیم از گذشته من پرسید من چیزی درمورد گذشتم نگفتم فامیل و دوستام چیزایی به گوشش رسونده بودن ولی من انکار کردم الان میگه از گذشتت چیزی بدونم و ثابت بشه اگه 50 سالم بگذره طلاقت میدم و یه آدم فوق العاده بدبینه به نظر شما میتونم بهش اعتماد کنم و ازدواج کنم خیلی همدیگرو دوس داریم چیکارکنم؟؟
moshaver
|
شنبه 20 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
2

 با سلام خدمــتـــــ شما دوســــتـــــ گـــــرامی

اهمیت صداقت در رابطه غیرقابل انکار است، اما صداقت همیشه اعتماد آفرین نیست.

 در میان گذاشتن برخی مسائل برای رابطه به عنوان صداقت مسموم عمل می‌کنند و تاثیرات منفی در دیدگاه طرف مقابل بر شما خواهند گذاشت. تاثیراتی که می‌تواند به راحتی رابطه شما را در خطر جدی قرار دهد. به طور کلی می‌توان گفت صحبت از خیانت در رابطه قبلی، وجود روابط سطحی پیش از ازدواج و مورد تجاوز یا سواستفاده جنسی واقع شدن در گذشته، مسائلی است که احتمالا لازم نیست در میان گذاشته شود. برای در میان گذاشتن مسائل روابط قبلی با همسر یا خواستگار کنونی  و یا دوست خود سعی کنید تا حد امکان جزئیات غیر ضروری را نگویید و مسئولیت گذشته خود را قبول کنید. در زمان و مکان مناسب موضوع را در میان بگذارید. و با توجه به اینکه تاکید داشته اید ایشون یه آدم فوق العاده بدبینی هستند بنظر میرسد کمی سنجیده تر و منطقی تر تصمیم بگیرید و از مشاوره های پیش از ازدواج حتما استفاده کرده و از روی احساسات چشم به روی مسایلی که بی شک در آینده خواهید داشت ،نبندید . 

پیــــشـــنهــــــاد : از متخصصین روانشناس  که می‌توانند به شما برای بیان درست اتفاقات گذشته کمک کنند،و همچنین در شناخت بهتره ایشون به شما کمک کنند یاری بجویید.

شــــاد و پـــرانــرژی بـــاشــــید

مشاور: خـــــانـــم خـــضــــری

دکتری تخصصی روانشناسی

 

 

زهرا
|
پنجشنبه 18 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
0
سلام و خدا قوت بر شما جهت بهبود یک رابطه عاطفی که برام خیلی ارزشمنده نیاز به مشاوره تخصصی در این زمینه دارم .‌ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
moshaver
|
جمعه 19 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
1

با سلام خدمتــــــ شما دوستــــ گرامی 

زهرا ی عزیز ، سپاس از شما بابت  مطرح کردن موضوع روابطــــ عاطفــــی که امروزه متاسفانه بعلت عدم مهارت در محافظت از یک رابطه عاطفی و تزریق نکردن روشهای جدید ، شاهد از هم گسستن ه این روابط هستیم.

منظور ما از رابط ــه عاطـــفی :  هر رابطه ای که در آن سهم قابل توجهی از عاطفه وجود داشته باشد مثل : رابطه والد-فرزند ، رابطه بین همسران ، رابطه بین دو همکار ، رابطه بین بستگان سببی ، رابطه بین معلم و دانش آموز ،رابطه بین مدیر و کارمند.... و صرفا رابطه عاطفی رو به یک رابطه عاشقانه بین دو جنس مخالف محدود نمیکنیم.

با رعایت یکسری اصول مهم در روابط عاطفی موفق خواهی بود :

1- اصل حفـــظ فـــــــــردیتـــــــ : یعنی در کنار این رابطه عاطفی شما زندگی ه خودت رو داشته باشی ، لازم هست در روابط فاصله مناسبی بین افراد وجود داشته باشد نه آنقدر نزدیک که به زندگی شخصی ه خودت نرسی و نه آنقدر دور که صمیمیتی میان شما بوجود نیاد.

فـــردیت یعــــنی : مــــن هــــستم   ، مـــن به تنــــــهایی هم ارزش دارم ، مــــن توانا هستم ، مــــن برای زنـــدگـــی خود اهداف و بــــرنامه دارم 

نـــه اینکه متـــاســـفانه  امروزه شــــاهد هستیم که افرادی که درگـــیر روابطــ عاطـــفی می شوند عنوان می کنند : من بدون اون هیچ ام ، نابود می شم ، بدون اون به زندگیم نمیتونم ادامه بدم ، و ........ 

« فــــــردیتــــ میخواد بگه که مـــــن حــــــریم دارم  و منـــــحــــصــــر به فــــــردم  

2- اصل امــــنــیــــتـــــــــــــــ : میدونیم که امنیت یکی از مهمترین نیازهای انـــــســـان هست  ، اگه در رابطه حس امنیت و آرامـــــش از فرد سلب بشه آن رابطه بیمار است و خیلی زود از بین میرود.

امـــنــیـتـــــــــ یعنی : دو نفر احساس کنند که نزد هم ارزش و احترام و اعتبار دارند ، میتونند آزادانه خود واقـــعی خودشونو نشون بدهند ، مورد سو استفاده و فریب همدیگر قرارنگیرند، قصد آزار و ترساندن یکدیگر رو نداشته باشند.

3- اصل احــــــترام : آیا همانقدری که توقع احترام از جانب طرف را داریم خودمون هم به او احترام میگذاریم ؟

احـــتـــرام گذاشتن یعـــنی : حفظ حرمت حریم شخصی او  و عدم تجاوز به حریم شخصی طرفمان ، دوری کردن از هتک حرمت ، درک کردن احساسات و شرایط او ، تحمیل نکردن چیزی فراتر از توان او ،دوری کردن از برچسب زدن و تحقیر و نادیده گرفتن او ، به مسیر رشد ، به انتخاب ها ، به علایق و فردیت او احترام بگذاریم ، او را نه برتر و نه کمتر از خود ببینیم بلکه او را منحصر به فرد ببینیم ، پرهیز از دشنام دادن ، پرهیز از بلند کردن دست بر او ، وفاداری به تعهدات و قولهای داده شده ......

4- اصل عــــــشق : عشق چیزی جز صبر نیست وقتی عاشق میشیم می فهمیم باید صبور باشیم 

                          عشق چیزی جز جسارت و شجاعت نیست وقتی عاشق میشیم می فهمیم باید شجاع و جسور باشیم .

و آخرین و مهمترین اصل :

5- اصـــــــل تــــــعــــادل : باید به این نکته توجه کنید که " هـــــر چیزی که از تــــعادل خــارج شـــــود بیـــــمار می شود.

"تــــعادل یعنی حفـــظ فاصــــله مناسب " نه اونقدر دور باشیم که از یاد هم بریم و نه اونقدر نزدیک که به حریم یکدیگر تجاوز کرده و بسوزانیم .نه اونقدر محبت کنیم که ظرف ، طرف مقابلمون پر بشه و سر ما سرازیر بشه و نه اونقدر هم سرد که حس ه ناامنی و ارزشمند نبودن را در او بیدار کنیم .

پـــــــیشــــــنـــــهــــاد : با مراجعه به کلینیک روانشناسی از مشاوره ی حضوری متخصصین روانشناس بهره بگیریــــد .

 

شــــاد و پـــرانـــرژی بـــاشید 

مشاور : خــــــانم خـــــضـــــری 

دکتری تخصصی روانشناسی

علی ملکی
|
دوشنبه 15 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
1
سلام خسته نباشید من 33 سالمه و شاغل م ولی خیلی استرس دارم و نمیتونم کنترلش کنم . به نظر شما چکار کنم ؟؟
moshaver
|
ﺳﻪشنبه 16 بهمن 1397
|
پاسخ به این نظر
1

با ســلام خدمت شما دوســــتـــــــ گــرامــــی 

استرس واکنشی ه که انسان به اتفاقات مختلف در زندگیش نشان می دهد و برای زنده ماندن به آن نیازمند است ، و می دانیم که هر انسان آستانه ی تحمل محدودی دارد و استرس زمانی برای او مشکل سازمیشه  که بیش از حد لازم و به صورت طولانی مدت در زندگی اش باشه. پس به هیچ وجه نمی توانیم آنرا حذف کنیم بلکه باید مدیریت استرس در زندگی رو یاد بگیریم یعنی استرس مخرب را به استرس سازنده تبدیل کنیم .

حالا اگر استرس خود رو کنترل نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ بدون شک مجبور میشویم هزینه هاشو را در زندگی پرداخت کنیم ، از مهم ترین هزینه هااا میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم :

1- هزینه های فردی و بین فردی : کسی که استرس داره بر اثر زود رنجی و چرخاشگری در ارتباطش با دیگران هم به مشکل میخوره .

2-هزینه های شغلی و تحصیلی : کاهش عملکرد در کار و تحصیل ....... می شود.

3. هزینه های اتلاف عمر و انرژی : احساس خستگی ، ناامیدی، ضعف ، خستگی و درماندگی

4.هزینه های عاطفی : احساس گناه ، پشیمانی ، افسردگی

5. هزینه های سلامت جسمی و روحی :  دیابت ، قلبی عروقی ، میگرن و ...

و اما روش مقابله با استرس با کمک متخصصین روانشناس بسیار می تواند به شما کمک کند به دو صورت تمرکز بر حل مشکل و کنترل هیجانات تنش زاست که می توان با روشهای رفتاری بر استرس غلبه کرد مثل تغییر دادن سبک زندگی ، جلب حمایت اجتماعی از خانواده یا دوستان ، ورزش ، پرهیز از ذهن خوانی ، پرهیز از خودگویی منفی و سرزنش و برچسب زدن به خود ، تکنیک های آرام نفس کشیدن ، سالم غذا خوردن ، خواب و استراحت کافی در شبانه روز ، نوشیدن 6 تا 10 لیوان آب ، دوش گرفتن با آب ولرم ، گوش دادن به موسیقی های آرام بخش و........

 

پیشــــنـــــهاد :  با مراجعه حضوری و کمک از متخصص روانشناس براحتی مدیریت استرس را در زندگی خود پیاده کنید.

 

شــــــــاد و پـــــــــر انرژی باشـــــــــید 

مشاور : خانم خــــضـــری

دکتری تخصصی روانشناسی