توسعه فردی

دکتر محمد خرسندی

Dr. mohammad khorsandi

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
در مقطع دکتری روانشناسی
کارشناسی علوم ارتباطات
کارشناسی ارشد علوم ارتباطات

روان تحلیل گر به روش پرفسور یونگ
عضو سازمان نظام روانشناسی
عضو انجمن یونگ ونکور کانادا
نویسنده رمان افسونگر قونیه و کتاب خمار مستی
مشاور و مدرس موسسه روانشناختی براکا کانادا
مشاور بنیاد فرهنگ زندگی از۹۸تا۹۹
مشاور گروه روانشناسی همراه از۹۵تاکنون
مدرس و مشاور شخصیت شناسی به روش کهن الگوها
تحلیل گر خواب و رویا
متخصص سفر قهرمانی و بیداری قهرمان درون
متخصص توسعه فردی و روابط بین فردی

خودشناسی به روش کهن الگو

کهن الگوها بذرهایی هستند که از بدو تولد با ما هستند که تحت تاثیر تربیت خانوادگی و محیط یا در ما فعال می شود یا سرکوب.اگر کهن الگویی با ذات ما همخوان باشد و درحالت فعال قرار بگیرد و ما از آگاهی و برکت این کهن الگو استفاده کنیم از کارهایی که انجام می دهیم یا در روابطی که هستیم احساس رضایت و لذت می کنیم. اما اگر یک کهن الگو ما را تسخیر کرده باشد و کارکرد آن به شکل عقده در ما باشد انرژی زیادی از ما گرفته و هر کاری هم انجام می دهیم رضایتی در ما حاصل نمی شود. و اگر کهن الگویی در روان ما سرکوب شود می تواند باعث شود که ما از استعدادهای خود بی اطلاع باشیم.در چنین شرایطی تعادل کهن الگویی در روان شما بهم خورده است. که با حضور در جلسات کهن الگویی به سمت تعادل حرکت می کنید و هم خود رو بهتر می شناسید و هم دیگران را.

عقده​

هرگاه شما دچار اشتباهات تکراری می شوید. زمانی که در زندگی خود گیر کرده‌اید و نمی دانید چکار باید بکنید یا زمانی که دچار خشم ناگهانی یا اضطراب می شوید پای عقده یا عقده ها در میان است.یونگ معتقد است عقده ها مجموعه ای از احساسات هستند که ناشی از اید ها و تفکراتی است که حول یک موضوع جمع شده است و روان را تحت تاثیر خود در می آورد. بطور مثال کسی که دوست دارد همه چیز عالی باشد برای همین خیلی از کارها که مبادا درست نباشد یا خوب انجام نشود اصلا انجام نمی دهد یا بشدت هر کاری را با وسواس زیاد انجام می دهد. چنین فردی دچار عقده کمال گرایی شده است.یا پسرانی که تحت عقده مادر یا دخترانی که تحت عقده پدر گرفتار شده اند….
شناسایی عقده ها به ما کمک می کند تا زندگی بهتری داشته باشید و ریشه بسیاری از مشکلات خودتان را شناسایی کنید.

سایه

وقتی در روابط خود دچار مشکل می شوید، یا روحیه خود را از دست می دهید یا نمی دانید واقعا چه استعدادی دارید و حتی زمانی که در رسیدن به رویاهای خود سردرگم هستید، می توان به بخش سایه روان اشاره کرد،سایه آن بخشی از شماست که یا از آن خبر ندارید یا نمی خواهید با آن رو به رو شوید.سایه بخشی از روان فرد است که سرکوب شده و همین باعث شده تا بخشهای مثبت روان و استعدادهای شما در درون تان مدفون شود.به قول مولانا:
من چه غم دارم که ویرانی بود
زیر ویران گنج سلطانی بود
بخشهای که به دلیل ترس در شما سرکوب شده است.وقتی ترس در روان شما نهادینه شده شجاعت در سایه شما قرار گرفته است.
سایه بخشی از وجود شماست که آن را انکار کردید و به دیگری نسبت داده آید.بطور مثال فلانی آدم شجاعی است یا فلانی آدم خسیسی است. همه اینها که ویژگی فرافکنی بر دیگری دارد سایه است.
با شناخت سایه ها هم از استعدادهای نهفته خود با خبر می شوید و هم از نکات منفی خودتان که جلوی رشد شما را گرفته است‌.

هدف گذاری

تا زمانی که آرزوی خود را از ذهن خود بر روی کاغذ نیاوریم به هدف تبدیل نمی شود.


برای رسیدن به هدف باید سه کهن الگوی آپولو ؛ آتنا و آرتمیس را فعال کنیم. اگر هر کدوم از این کهن الگوها کارکرد درستی نداشته باشد در رسیدن به هدف خود دچار مشکل می شوید. در این شیوه این سه کهن الگو در شما بررسی می شود تا مشخص شود در کدوم حوزه مشکل یا مسأله دارید. و برای برطرف شدن آن راهکارهای لازم ارایه می شود.
ممکن است شما کارهای نیمه تمام زیادی دارید یا اصلا انرژی لازم برای رسیدن به اهداف خود ندارید و یا مسایل دیگری که مانع رسیدن به هدف خود می شوید. همه این مشکلات بطور کامل در شما بررسی می شود تا راحتر به هدف خود دست پیدا کنید.

اهمال کاری

Irrational Delay

از چند روش می شود تشخیص داد فردی دچار اهمال کاری شده است،اول از روی نمرات کهن الگوها که وقتی انرژی کهن الگوها پایین باشد فرد دچار اهمال کاری می شود.
دوم افسردگی
سوم کارکرد ما متعادل فیزلوزی بدن
چهارم یک یا دو آرکی تایپ به شکل تسخیر شده در فرد وجود دارد.
با تشخیص علت روان راحتتر برای خروج از اهمال کاری حرکت می کند.

ریشه کمبود عزت به تربیت والدین به خصوص والدین سرزنشگر بر می گردد.

عزت نفس

زمانی که کهن الگوی هفایستوس شما رو به تسخیر خودش در می آورد عزت نفس را تحت تاثیر قرار می دهد. برای همین فرد خود باوری لازم رو علیرغم تمام پیشرفتها ندارد. و احساس طرد شدگی و خودسرزنشگری می کند و معمولا چیزی او را راضی نمی کند.ریشه کمبود عزت به تربیت والدین به خصوص والدین سرزنشگر بر می گردد. فرد برای رهایی از این مسأله نیازمند برقراری ارتباط صحیح با کهن الگوی هفایستوس است.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس براساس مهارتهای شما شکل می گیرد. هر چقدر در راستای اهداف خود مهارت به دست آوردید از اعتماد به نفس بیشتری برخودار هستید. پس هر چقدر مهارتهای سازنده ای که در راستای اهداف شما کسب شده باشد باعث رشد و تحول در زندگی شما خواهد شد. اگر شما از مهارتهای زیادی برخودار هستید ولی از اعتماد به نفس پایینی در رنج هستید، شما از آن دست افراد می باشید که مهارتهای شما در راستای اهدافتان نیست . پس ابتدا باید هدف خود رو مشخص کنید،تا اعتماد به نفس شما بالا برود.

سفر قهرمانی

هدف از سفر قهرمانی ارایه زمینه یا نقشه ای برای دگرگونی فردی است.
فرد در سفر قهرمانی ، قهرمان نامیده می شود. هدف اصلی قهرمان غلبه بر ترس ها یعنی همان پیروزی خودآگاه بر ناخودآگاه است.یعنی سفری برای دگردیسی و تولد دوباره که فرد در مسیر قهرمانی پس از عبور از موانع به آن دست پیدا می کنند.کار قهرمان این است برای خنثی کردن عقده ها بین کهن الگوها تعادل برقرار سازد.
سفر قهرمانی از طریق بازتاب انتقادی از خود، چارچوبی را فراهم می کند که افراد را در درک این نکته راهنمایی می کند که رشد و دگرگونی های شخصی غالبا با چالش و تنش همراه هستند، اما اغلب هر چه چالش بزرگتر باشد، تحقق فردی و رشد شخصی قابل توجه تر و عمیق تر است.
پس سفر قهرمانیت رو برای رشد و توسعه خودت شروع کن قهرمان.

زمانی که کهن الگوی هفایستوس شما رو به تسخیر خودش در می آورد عزت نفس را تحت تاثیر قرار می دهد. برای همین فرد خود باوری لازم رو علیرغم تمام پیشرفتها ندارد. و احساس طرد شدگی و خودسرزنشگری می کند و معمولا چیزی او را راضی نمی کند.ریشه کمبود عزت به تربیت والدین به خصوص والدین سرزنشگر بر می گردد. فرد برای رهایی از این مسأله نیازمند برقراری ارتباط صحیح با کهن الگوی هفایستوس است.

استعداد یابی

شناخت کهن الگوها به ما کمک می کند تا خودتان را بهتر بشناسید و متوجه شوید وقتی یک کار به خوبی پیش نمی رود مشکل در کدام کهن الگوست. یا زمانی که کاری را که دوست ندارید و انجام می دهید تحت فشار کدام کهن الگو هستید. حتی از این هم فراتر بروید استعدادهای که دارید و از آن خبر ندارید با کشف سایه کهن الگوی خود می توانید استعدادهای اصلی خود را بشناسید و از انجام دادن آن کار لذت ببرید. کهن الگوها و mbti به شما در استعداد یابی کمک قابل توجهی می کند.

کشف کهن الگوها به شما کمک می کند اول خودتان را به خوبی بشناسید و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوید و سپس این امکان را به شما می دهد تا فرد مقابل خود را بخوبی بشناسید و متوجه شوید اگر فلان مسأله را دارد که شما از آن خوشتان نمی آید به کهن الگوی این فرد بر می گردد و این باعث می شود که دیگر شما آن را یک ضعف ندانید که بخواهید آن را حل کنید که خود باعث چالش در روابط بین فردی می شود. بطور کلی شناخت کهن الگوها باعث تلطیف روابط بین فردی می شود.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت دریافت نوبت