مشاوره کودک

نوعی از خدمات روانشناسی، مشاوره کودک است که کودکان و نوجوانان را در بر می گیرد. مشاوران در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را ارائه می دهند تا در جهت ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان حرکت کنند. در جلسات مشاوره کودک و نوجوان درمانگر سعی می کند که کودک هیجاناتش را ابراز کند و این کار معمولا توسط بازی کردن امکان پذیر می باشد. به وسیله بازی و یا کارهای هنری مثل نقاشی کشیدن که کودکان احساس کودک راحتی بیشتری میکنند و آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می دهد را بیشتر بیاموزند.

هدف از مراجعه به مرکز مشاوره کودک

هدف از مراجعه به مرکز مشاوره کودک این است که کودکان بتوانند راحتتر و به شیوه بهتری با احساساتشان کنار بیایند، مشکلات خود را تشخصی بدهند و درک کنند و در نهایت بتوانند بهترین و مناسبترین تصمیم را بگیرند از این رو روانشناسی کودک تنها برای کودکان نیست و ابتدا مشاور سعی دارد تا والدین را آگاه سازد و روش های تربیتی مناسبی را به آنها آموزش و ارائه دهد تا بتوانند راحتتر با مشکلات و اختلالات فرزندشان سازگار شوند و کودک را همراهی کنند تا زمان درمان کامل.

مراحل رشدی کودکان

نوزادی

طبق نظریه اریکسون در این دوره اعتماد و بی اعتمادی در کودک تا حد زیادی بستگی به توجه و مراقبت مادر یا پرستار او دارد. اگر مادر یا مراقبت در این دوره به نیازهای کودک پاسخ دهد در کودک اعتمادی شکل می‌گیرد مبنی بر اینکه جهان امن است و مادر هر موقعی که بخواهد در دسترس است اما اگر مادر کوتاهی کند و نیازهای این دوره را به تعویق بیندازد اعتمادی در کودک ایجاد نمی شود.


اوایل کودکی

طبق نظر روانشناسان در این دوران کودکان ممکن است رفتارهای مستقلانه و لجبازگونه نشان دهند یا اینکه حتی خجالتی باشند. کودکان در این سنین می خواهند خودمختار باشند و تمام کارهایشان را به تنهایی آن طور که دوست دارند انجام دهند. آغاز نه گفتن و بازیهای کودکانه در این سن است اما اگر والدین روش های تربیتی صحیح را ندانند احتمالاً لجبازی و نافرمانی کودکان در این دوره بیشتر می شود.


سال های پیش دبستانی

خلاقیت و احساس گناه در این دوره سنی وجود دارد. کودکان در این مرحله در مورد قواعد اجتماعی آموزش هایی می بینند و می آموزند که چه رفتارهایی خوب و به چه رفتارهایی بد گفته می شود. خلاقیت کودکان در همین سن شروع می‌شود. در عین حال ممکن است لجبازی های مرحله قبل همچنان ادامه داشته باشد. کودکان در سال های پیش دبستانی در مورد کارهای نادرست احساس گناه دارند و در مورد یک کارشان خوب یا بد بوده است نظر بزرگسالان را می‌خواهند.


سن دبستان

طبق نظر اریکسون این دوران سن سخت کوشی یا تنبلی است. کودک روابط با همسالانش برقرار میکند و دوستانی دارد و احتمالا با آنها رقابت می کند. اگر او بتواند به دستاوردهایی برسد و توانایی‌هایش را نشان دهد احساس شایستگی می کند در غیر این صورت احساس حقارت ممکن است سراغش بیاید. معمولا مشکلات روحی و روانی کودکان مانند اضطراب، افسردگی و بیش فعالی از همین سن مدرسه شروع می شود.


بلوغ

به این نکته مهم توجه کنید که سن نوجوانی و بلوغ یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین دوره ها است که برای والدین هم مسائل مختلفی ایجاد می کند. کشمکش والدین و فرزندان از همین سن شروع میشود. نوجوانی دوران هویت و رسیدن به سطحی از استقلال است و نوجوان در این سنین می‌خواهد به خودشناسی برسد. تغییرات ناگهانی عاطفی و جسمانی هم از رایج ترین چالش های این دوره است.

روش صحیح صحبت با کودکان

آیا کودک شما درخواست هایتان را نمی شنود؟! دلیل این کار نشانه بی توجهی آنهاست. کودکان تا هنگامی که صدایتان به حدی بلند باشند که متوجه شوند خیلی جدی هستید به این کار ادامه می دهند (منظور بی توجهی به صحبت های شماست). برای رفع این مشکل والدین باید صحبتی بکنند که هدفی از آن دارند و سپس آن مطلب را جدی بگیرند. برای اینکار کلمات خود را با دقت انتخاب کنید، سپس آنها را با صداقت و محکم به کودکان انتقال دهید. با مطالعه نکاتی که در ادامه مقاله برای شما فراهم کردیم کودک شما یاد خواهد گرفت که در اولین لحظه که با او صحبت می کنید به شما گوش فرا دهند و توجه کنند.

مجبور کنید تا به چشم هایتان نگاه کند

حواس کودکان به راحتی پرت می شود از این رو اطمینان پیدا کنید که هنگام صحبت کردن به چشمان شما نگاه می کنند. شاید این مهمترین عامل برای گوش دادن به صحبت های شما باشد؛ می توانید این روش را از طریق یک بازی به کودک خود بیاموزید به این صورت که چند متر دورتر از یکدیگر بنشینید و به چشم های هم نگاه کنید، هرکسی زود تر حواسش پرت اطراف شد، بازنده است. امکان دارد کودک شما از نگاه کردن به چشم های شما ترس داشته باشد و یا احساس راحتی نکند در این مواقع می توانید به او بیاموزید که به صورت یا دهان شما هنگام صحبت کردن نگاه و توجه کند.

بعضی اوقات لازم است برای جلب توجه یک کودک تماس جسمی با او برقرار کنید. به آرامی دستتان را روی شانه اش قرار دهید و به آرامی و ملایمت صورتش را به طرف خود برگردانید. فقط گاهی از این روش استفاده کنید همچنین به این نکته توجه کنید که برای کودکان بزرگتر هر چیزی بیش از اشاره کوچک دست بر شانه می تواند باعث شود که دیگر این روش کاربردی نباشد. زمانی که کودک موقع صحبت کردن به شما نگاه می کند او را تشویق کنید و این حس را به او القا کنید کنید که از او راضی هستید؛ بعد ها اگر علاوه بر نگاه کردن از دستورات هم پیروی کرد او را تحسین کنید.

از جملات پرسشی استفاده نکنید

وقتی از کودکتان می پرسید که «نباید لباس هایت را جمع کنی؟» اگر پاسخ «حالا نه» بود تعجب نکنید. حال اگر بگویید که «آیا می آیی که اتاق را باهم تمیز کنیم؟» این فرصت را به او می دهید که بگویید «نمی آم» از این رو اگر در مورد مسئله سوالی در ذهن خود ندارید می توانید از جملات قاطع استفاده کنید تا دقیقا بداند که چه کاری را باید در کجا و چه زمانی انجام دهد.

آرام ولی قاطع صحبت کنید.

هنگامی که کاری را از کودکتان می خواهید و صدایتان را بلند میکنید کودک می آموزد تا وقتی که صدا شما به حداکثر خود نرسیده است؛ بی توجهی کند. اگر احساس کردید که صدایتان لحظه به لحظه بلندتر می شود، یک نفس عمیق بکشید و به چشم های کودکتان نگاه کنید و به آرامی و شمرده سخن بگویید.

ساده صحبت کنید

از جملات و کلماتی که کودکتان آنها را نمی فهمد استفاده نکنید. ساده و روشن صحبت کنید.ساده و واضح حرف بزنید. دستورات و توضیحات طولانی ممکن است باعث فراموش شدن بخش‌های اصلی صحبتتان شود. صحبت های کوتاه و ساده همراه با عکس العمل طبیعی خیلی بهتر از صحبت های طولانی درک و به خاطر سپرده می شود. به جای صحبت در مورد ارزش پول و مسئولیت وضعیت را برای کودکتان روشن کنید.

احساسات خود را با کودکان در میان بگذارید

بدون آن که به‌طور مستقیم از کودک انتقاد کنید، به او بگویید که در مورد اعمال و رفتارش چه احساسی دارید. به عنوان مثال : «وقتی به موقع خونه نمی‌آی واقعا نگران می‌شم». اگر از جملاتی استفاده کنید که به جای کودک به خودتان اشاره کند، می‌توانید از انتقاد، سرزنش یا حمله کردن به کودک بپرهیزید، همچنان احساسات را به‌طور موثری بیان کنید.

نشانه های استرس کودکان

 • سر دردها
 • دل دردها، رودل کردن، نفخ، زخم معده
 • تهوع، استفراغ
 • تاکیکاردی (ضربان سریع قلب)
 • نفس نفس زدن (شامل تنفس سریع، تنگی نفس، گیجی)
 • دست‌های عرق کرده، و مرطوب
 • عادات عصبی (ناخن جویدن، کشیدن پوست یا مو، فشار دادن دندان‌ها بر روی هم و غیره)
 • ترس‌ها و اضطراب‌ها
 • بی‌خوابی و سایر مشکلات خواب
 • خجالتی بودن و اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی
 • حساس بودن بیش از حد در برابر انتقاد و سرزنش
 • از کوره در رفتن
 • کاهش قدرت تحمل در برابر ناتوانی‌ها
 • آشفتگی و عدم تمرکز فکر به علت تشویش
مشاوره کودک چیست

اختلال هایی که مشاوره کودک در درمان آن تاثیر گذار است:

اضطراب

یکی از مهمترین مزایای مشاوره کودک این است که کمک می کند تا اضطراب و استرس کودکان کنترل شود. یکی از ویژگی هایی که کودکان نسبت به بزرگسالان دارند این است که وقتی روی دادی مبهم برای آنها رخ می دهد ممکن است به دلیل آن که توانایی شناختی بالایی ندارند آن را به صورت تهدید آمیز تفسیر کنند و دچار استرس و نگرانی شوند. در این میان کودکان یا از محیط های مختلف اجتناب می‌کنند و یا اینکه بیش از حد بزرگسالان می چسبند و سبب اذیت در آنها می شوند. اضطراب کودکان اگر درمان نشود ممکن است تا سنین بالاتر ادامه پیدا کند و در مسائلی همچون مدرسه مشکلاتی به وجود بیاورد و سبب افت تحصیلی در آن ها شود. روانشناسان کودک ابتدا ریشه این مشکلات را بررسی می‌کنند و بعد از آن روشهای آموختن تکنیک های تنفسی و مدیریت تنش و آرامش را در برنامه خود قرار می دهند. ذکر این نکته مهم است که بدانید گاهی اضطراب والدین به کودکان منتقل می شود و سبب چنین اختلالی میشود. در این حال روانشناس ابتدا اضطراب والدین را باید درمان کند و بعد به سراغ کودک برود.

تروما

حقیقت این است که بعضی از کودکان در مواجهه با موقعیت های مختلفی که قرار می گیرد به راحتی نمی توانند آن را پردازش کنند و همین امر باعث می شود که دچار ترس، استرس، افسردگی، بی حسی عاطفی و اجتماعی یا گوشه گیری شوند. متاسفانه در برخی از موارد این رفتارها ممکن است سبب اختلال استرس پس از سانحه شود. مشاوران کودک در چنین مواردی کمک می کنند تا کودکان را متوجه کنند که نقشی در این حوادث ندارند. آنها کودکان را تشویق به صحبت کردن و گفتن احساسات شان می کنند و به آنها مکانیسم های مقابله ای لازم را می آموزند.

طلاق والدین

یکی از اتفاقات ناخوشایند که می‌تواند به شدت روان کودکان را مخدوش کند و سبب ضعف عزت نفس و استرس در آنها شود جدایی والدین است. مخصوصاً اگر کودکان در جریان جدایی والدین و دعوا و مشاجرات آنها قرار گرفته باشند این نارحتی و استرس در آنها بیشتر می شود و اگر درمان نشده باقی بماند تا سالیان مدیدی خودش را نشان می‌دهد. بنابراین بهتر است که والدین اگر تصمیم به جدایی دارند حتماً در کنار زوج درمانگر و مشاوران خانواده از روانشناسان کودکان هم کمک بگیرند و بدانند در این لحظات حساس بهتر است که چگونه به کودک شان مسئله را بگویند. مشاور کودک کمک می کند با تکنیک های تنفس عمیق، هنر یا بازی درمانی احساسات و هیجانات متضاد کودک را برطرف کند و تمرین های مناسبی برای بهبود شرایط کودک در اختیارش قرار دهد.

از دست دادن

مرگ یک عزیز یا حتی حیوان خانگی می تواند برای کودک غیر قابل باور و شوک آور باشد. با توجه به اینکه یک کودک تفکر منطقی و مکانیسم های مقابله ای یک بزرگسال را ندارد درک چنین مسائلی برای او سخت تر است. حتی ممکن است کودکان فکر کنند که برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانستند کاری انجام دهند اما انجام ندادند و بنابراین خودشان را مقصر این اتفاق می دانند. در چنین شرایطی کودک ممکن است دچار افسردگی یا اضطراب شود. اگر هم در سن مدرسه است دچار افت تحصیلی شدید میشود. از این رو اگر فرزند شما یک حیوان خانگی را هم از دست داده و بابت آن سوگوار است ابتدا سعی کنید که به عنوان یک والد درکش کنید و با او همدلی کنید سپس در اسرع وقت از یک مشاوره کودک کمک بگیرید. مشاوره کودک به فرزند شما راهکار های مقابله ای مناسب را یاد می دهد و سعی میکند غم و اندوه او را به سمت کارهایی مانند هنر درمانی یا بازی درمانی یا نوشتن هدایت کند.

تغییر

تغییر کردن مانند ازدواج یا مهاجرت به شهر یا کشور جدید و یا حتی گرفتن پست جدید در کار برای بزرگسال هم استرس آور است چه رسد به کودکان. اگر به تازگی تغییراتی در زندگی تان رخ داده است مانند اینکه شما والد مجردی هستید و در کنار فرزند خود ازدواج کرده اید یا به شهر یا کشور جدیدی مهاجرت کرده و یا حتی محل سکونت خود را تغییر داده اید یا اینکه مدرسه کودکتان عوض شده است در هر صورت تغییرات خاصی در زندگی شما رخ داده است و کودکی تان دچار استرس شده است. هر تغییری در کنار جنبه های مثبتش احساسات متضادی را برای کودکتان ایجاد می کند مانند اعتماد به نفس پایین، عدم اطمینان، استرس، افسردگی، ترس، نگرانی یا حتی خشم. روانشناسان کودک به فرزندتان یاد می دهند که چگونه بر جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنند و بتوانند با تغییرات مقابله کنند.

عزت نفس پایین

حقیقت این است که عزت نفس پایین در کودکان می‌تواند سبب استرس، افسردگی، اختلالات خوردن و حتی افکار خود آزار و در نوجوانی افکار خودکشی شود. کودکی که عزت نفس پایینی دارند احساس غیرقابل تحمل بودن و بی ارزشی می کند. معمولاً پایه‌های عزت نفس توسط مادران گذاشته می‌شود و اگر مادری در تربیت فرزند خود به دلیل رفتار های کوچکش او را سرزنش کند دچار بی عزت نفسی می‌شود و این رفتار تا بزرگسالی هم ادامه پیدا می کند و حتی می تواند منجر به مشکلات تحصیلی و یادگیری شود. مشاوران کودک ابتدا روش های صحیح فرزندپروری را به والدین می آموزند و سپس با کمک بازی درمانی به فرزندتان کمک می کنند تا عزت نفس خود را افزایش دهد. علاوه بر این برای کودکان سنین بالاتر هم افکار و احساسات منفی شناسایی می شود و با کمک روانشناس سعی می‌کنند تا در آن ها تغییرات ایجاد کنند.

روانشناسی نقاشی کودک

نقاشی کودکان نشان دهنده احساسات درونی آنها می باشد. برای تحلیل و بررسی نقاشی کودکان باید به صورت مداوم نقاشی کودک خود را زیر نظر بگیرید تا به شناخت جنبه های درونی کودکان پی ببرید. در نقاشی های کودکان شکل ها، نماد ها یا حتی رنگ ها نشان دهنده ی اشخاص، احساسات و یا یک حالت روحی خاص می باشد. حتی نقطه ی آغاز نقاشی برای روانشناسی کودک مهم است. معمولا کودکان از طریق نقاشی کشیدن، قصه گویی، بازی کردن و….احساسات خود را بیان می کنند و از این طریق شناخته می شوند.در واقع می توان گفت به نوعی نقاشی زبان کودک است. نقاشی کمک می کند که تا وارد دنیای درونی کودک شده و به احساسات آن پی ببریم و از آن آگاه شویم. نقاشی کودک به ما می گوید که چه نیازهایی دارد؟ آَیا کودک ما بیمار است؟ یا کودک دربزرگسالی می خواهد چه شغلی را برگزیند؟ از این رو حتی می تواند خط خطی های کودک هم بی معنی نباشد البته این موضوع به محدوده سنی هم مربوط می شود.

در نقاشی های کودکان، خانه بیشتر از هر شکل دیگری نقاشی می شود. خانه نمایانگر پناهگاه و مرکز اصلی و گرمای خانواده است که حال ممکن است این خانه و خانواده مورد علاقه و یا حتی مورد تنفر کودک باشد.

خورشید با نقش مهمی که در زندگی و حیات برعهده دارد، در نقاشی های اغلب کودکان دیده می شود. نقاشی خورشید نمایانگر امنیت، گرما، خوش حالی، قدرت و به نظر برخی از کارشناسان روانشناسی کودک نماد پدر خوب و مطلوب است.

درخت

سه قسمت ریشه، تنه، شاخ و برگ در درختانی که در نقاشی کودکان دیده می شود معانی متفاوتی دارند. ریشه های در زمین فرو رفته نماد ناخودآگاه و نیز فشارهای غریزی کودک است. تنه ی درخت، محکم ترین و مشابه ترین قسمت به خود کودک است، بنابراین نمایانگر مشخصات شخصیتی دائمی و عمیق کودک است. شاخ و برگ های درخت نیز نمایانگر طریقه ی ارتباط او با دنیای بیرون است.

آدم

زمانی که کودک آدمی را ترسیم می کند، پیش از هر چیزی شکل خود و یا درکی را که از بدن و تمایلات بدن خود دارد، بیان می کند. اگر آدمکی که کشیده در مجموع هماهنگ باشد به احتمال زیاد کودک کاملاًً سازگار است. اما اگر آدمکی که کودک نقاشی کرده است در اندازه ی خیلی کوچک باشد و یا در گوشه ی کاغذ ترسیم شده باشد، به این معناست که کودک ارزش خود را کم می داند و از نظر او ارزشش از دیگران کمتر است.

مشاوره کودک به چه کسانی کمک می کند؟!

 • کودکانی که با مشکلات فقدان والدین رو به رو هستند.
 • کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند.
 • کودکانی که از مهارت های زندگی و مهارت های اجتماعی به اندازه کافی برخوردار نیستند.
 • کودکانی که با مشکلات روحی نظیر افسردگی، استرس و کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند.
 • کودکانی که به اختلالات دوران کودکی نظیر اختلالات رفتاری، اختلالات عصبی-رشدی و بیماری های ژنتیکی و کروموزومی مبتلا هستند.

مشاوره تلفنی کودک

دسترسی به مشاوره تلفنی در سراسر کشور یکی از مزیت های این نوع مشاوره می باشد. که به واسته آن بسیاری از کسانی که در روستا و شهرهایی زندگی می کنند که متخصص حرفه ای در آنجا وجود ندارد و یا دسترسی به مرکز مشاوره خوب را ندارند می توانند از این خدمات استفاده می کنند. همچنین والدین ساکن کلانشهرها هم به دلیل مشغله زیاد که نمی توانند به مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه کنند از این رو مرکز مشاوره گروه همراه به واسته مشاوره تلفنی و حضوری سعی در برطرف نمودن این مشکلات نموده است.

مشاوره اخلاقی کودکان

مشکلات رفتاری در کوکان می تواند عوامل متعددی داشته باشد که از جمله مهمترین آنها می توان به رفتار نامناسب والدین با فرزند دانست. زیرا که والدین و مخصوصا مادر اشخاصی هستند که به فرزند بسیار نزدیک هستند که کوچکترین رفتار می تواند بر بروی کودکشان تاثیر بگذارد و از این رو سبب مشکلات رفتاری در کودک می شود. رشد شخصیتی تا 14 ماهگی و پس از آن تا 5 سالگی است. از این رو بسیاری از مشکلات رفتاری کودکان که در سنین نوجوانی برای پدر و مادر ها مشکل ساز می شود در این دوران شکل می گیرد. والدین باید آگاهی لازم را در سال های اولیه رشد کودک فرا بگیرند که می توانند با مراجعه به یک مرکز مشاوره، راهنمایی لازم برای جلوگیری از مشکلات رفتاری فرزندشان را بدست آورند. اگر پس از بررسی روانشناسی، در فرزندتان مشکل خاصی شناسایی نشد، احتمالا رفتارهای او، حاصل یادگیری ها و نیز تقویت آن ها در محیط و برخورد های والدین و اطرافیان است.

مشکلات رفتاری کودکان

گوشه گیری

بعضی از کودکان علاقه‌ ای به حضور در جمع‌ ها را ندارند. گوشه گیری و دوری از دوستان و هم سن و سالان در اوایل زندگی کودکان آن ها را در معرض خطرات و مشکلات ارتباط و سازگاری بعدی می گذارد. گفته می شود عدم رابطه ی خوب کودک با دوستان و همسن های خود با میزان بالای خطا ها و خلاف کاری های دوران نوجوانی و نیز ترک تحصیل آنان مرتبط است. در این حالت باید علت گوشه گیری کودک شناسایی شود و علت را یافت که آیا دلیل آن خجالتی بودن کودک است یا با مشکل حاد تری مثل عدم اعتماد به نفس روبرو است.

جویدن ناخن

معمولا والدین حساسیت های زیادی برای ناخن جویدن فرزندشان دارند که غالبا این کار از دوران کودکی آغاز می شود و تا دوران نوجوانی افزایش زیادی دارد و معمولا با بالارفتن سن کاهش میابد البته در مواردی دیده شده که ناخن جویدن در سنین بالاتر همچنان اداه دارد. دلیل این کار هم این است که کودکان در همان دوران می خواهند از این طریق توجه دیگران را جلب کنند. از این رو بسیاری از والدین از این چنین رفتار فرزندشان عصبانی می شوند و واکنشی را نشان می دهند که کودک خواهان آن است.

شب ادراری

شب ادراری یک عارضه ی است که معمولا در همه کودکان دیده می شود که معمولا با افزایش سن کودک، کاهش می یابد و دلایل متفاوتی دارد که می‌ تواند روحی یا جسمی باشد. در اغلب موارد، کودک با هر دو مورد درگیر است. در واقع دو نوع شب ادراری وجود دارد که اولی ارثی و مادرزادی بوده و قطع می‌شود، و نوع دوم شب ادراری ثانویه است که بر اثر عامل خاصی به وجود می‌آید.

ترس

والدین در برخورد با اینگونه از ترس‌ها بایستی در اولین گام دلایل ترس را تشخیص دهند. کودکان عموما ترس‌ های گوناگونی دارند  مانند ترس از تنهایی، ترس از تاریکی، ترس از غریبه‌ ها، ترس از حیوانات. بیشتر این ترس‌ ها طبیعی است و به مرور زمان از بین می‌ رود و نیاز نیست والدین حساسیت های زیادی نشان دهند. اما برخی از ترس ها نیز بایستی مورد توجه قرار گرفته و ریشه یابی و درمان شوند.  کودکان نمی‌ توانند به تنهایی با این ترس‌ ها مقابله کنند، و اغلب والدین نیز نمی‌ توانند آنها را قانع کنند که مثلا آن حیوان ترس ندارد. برای رفع اینگونه مشکلات می توانید به یک مشاوره کودک مراجعه کنید.

مشاوره بیش فعالی کودک در تهران

آیا بهترین مرکز درمان بیش فعالی کودکان در تهران می‌شناسید؟ یا به دنبال بهترین مرکز درمان بیش فعالی هستید؟ مراکز درمان بیش فعالی کودکان و بزرگسالان در تهران چه کاری انجام می دهند؟ بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع ترین اختلالات در بین کودکان است که حدود 8 تا 10 درصد کودکان به بیش فعالی مبتلا هستند. بیش فعالی در پسران شایع تر از دختران می باشد که دلیل آن هنوز مشخص نیست. نشانه های بیش فعالی کودکان معمولا قبل از ورود آنان به مدرسه بروز می کند. همین موضوع ضرورت مراجعه به فوق تخصص بیش فعالی کودکان را افزایش می دهد.

علائم بیش فعالی در کودکان متفاوت است و تشخیص آنها بعضی اوقات دشوار است. عموما تشخیص این بیماری توسط مراکز درمان بیش فعالی در تهران انجام می شود. انتظار می رود بسیاری از علائم فردی بیش فعالی برای هر کودکی که آن تجربه می کند، یکسان نباشد و به این دلیل مشاوره فردی توصیه می شود. همچنین بسیاری از مراکز مشاوره روانشناسی تهران بخشی از تمرکز خود را بر درمان بیش فعالی قرار می دهند. بنابراین، برای تشخیص بیش فعالی، پزشکان مراکز درمان بیش فعالی در تهران باید کودک شما را با استفاده از چندین معیار ارزیابی کنند. بیش فعالی به طور کلی در کودکان در زمان نوجوانی تشخیص داده می شود و میانگین سن تشخیص آن تقریبا 7 سال به نقل از منبع معتبر است.

علائم بیش فعالی در کودکان

برای تشخیص این اختلال باید بین ۶ تا ۹ ماه علائم این بیماری را به صورت مداوم داشته باشند.

 • دقت ، توجه و تمرکز پایینی داشته باشند.
 • جنبش و تحرک آنها بیش از سایر کودکان است.
 • رفتارهایی که بدون هیچ پیش زمینه ای انجام شود و کاملا ناگهانی هستند.
 • به هنگام انجام کارهای خودشون تحرک زیادی دارند و بدون توجه و دقت آنها را انجام می دهند.
 • کارها و وظایف خود را به صورت نیمه کاره رها می کنند.
 • برای انجام تکالیف و وظایف خودشان تلاش ذهنی نمی کنند چون تمرکز ندارند.
 • وسایل شخصی خود را مکرر گم می کنند.

مشاوره آنلاین کودک و نوجوان

مشاوره آنلاین کودک امروزه در بین والدین دغدغه مند محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. با توجه به شلووغ بودن زندگی مدرن و کمبود وقت همیشگی که امروزه همه با آن دست و پنجه نرم می کنیم، اگر پدر و مادری قصد کمک گرفتن از یک مشاور کودک داشته باشند و زمان لازم برای مراجعه حضوری را نداشته باشند، مشاوره آنلاین گزینه مناسبی است. کودکان و نوجوانان امروزی با تکنولوژی بزرگ شده اند و حتی خیلی از امور تحصیلی و مربوط به مدرسه را هم آنلاین انجام می دهند. در نتیجه مشاوره آنلاین هم چیز غریبی برای آنها نیست و راحت می توانند با مشاور ارتباط برقرار کنند. مرکز مشاوره گروه همراه این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است که به صورت صوتی یا تصویری در واتسپ، تلگرام و هر پلتفرم و اپلیکیشن دیگری بتوانید از خدمات مشاوره آنلاین کودک و نوجوان بهره مند شوید.

روانشناس نوجوان خوب

دکتر روانشناس نوجوانان یکی از مواردی است که هر کسی در زندگی ممکن است به دنبال آن باشد. ممکن است خود شما یک نوجوان باشید که حس کنید برای حل مشکلات و پیدا کردن پاسخ سوالات‌تان به یک دکتر روانشناس نوجوانان نیاز دارید یا اینکه یکی از والدین یا اعضای خانواده یک نوجوان باشید که در خصوص تغییرات یا رفتارها و جهت‌گیری‌های او به مشورت با یک متخصص نیاز دارید. نوجوانی دوره‌ای از زندگی است که فرد رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی و جدید از خود نشان می‌دهد. معمولا فرد دچار احساسات ناگهانی و واکنش‌های عجیب می‌شود که مواجه با آن‌ها باعث سردرگمی ما می‌شوند.

مهمترین تغییرات در دوره نوجوانی

 • بلوغ جسمی در نوجوانان

طبق نظر بهترین مشاوران، نوجوانان در این دوران دچار سردرگمی هایی می شوند. علت این مطلب تغییراتی است که به عنوان فرآیندی که طی آن تغییرات جسمی و جنسی و توانایی تولید مثل حاصل می شود و به صورت واضح می توان انواع تغییرات جسمی و رشد را والدین در فرزندان خود مشاهده کنند.

 • بلوغ شناختی در نوجوانان

بلوغ شناختی مربوط به کارکردهای اجرایی مغز می باشد و به توانایی های او افزوده می شود. برای مثال نوجوانان توانایی برای خود نگری و خود گردانی را به دست می آورند. رابطه با همسالان  و موقعیت های اجتماعی و جامعه پذیری ، افزایش قدرت فکر منطقی و انتزاعی  و …

روانشناسان کودک

روانشناسی کودک یکی از شاخه‌های تخصصی روانشناسی بالینی است که بر شکل‌گیری ذهنیت و رفتار کودکان از زمان تولد تا نوجوانی تمرکز دارد. روانشناسی کودک علاوه بر چگونگی رشد کودکان از لحاظ فیزیکی بر رشد روانی، عاطفی و اجتماعی آنان نیز توجه دارد. هدف نهایی یک مشاور کودک بررسی عوامل متعددی است تا بتوانند نحوه تفکر و رفتار کودکان را درک کنند و از آن اطلاعات جهت بهبود مهارت والدین، آموزش و پرورش، مراقبت از کودکان، روان درمانی و سایر موارد متمرکز بر بهره‌وری کودکان استفاده کنند.

بهترین روانشناسان کودک در غرب تهران کدامند؟

بهترین روانشناس کودک در تهران کیست؟ آیا شما تجربه مراجعه به روانشناس کودک را داشته اید؟ آیا از او راضی بوده‌اید؟ آیا توانسته است با کودک شما ارتباط خوبی بگیرد؟ بسیاری از متخصصان کودک که سال ها در این حوزه فعالیت داشته اند براین باورند که مشاوره با کودکان فعالیتی بسیار پیچیده و حرفه ای می باشد. به طوری که شخصیت و خصوصیات فردی مشاور، آموزش های حرفه ای او تاثیر مهمی بر روابط مشاور با کودک و متعاقبا بر نتایج جلسات مشاوره دارد. مرکز مشاوره روانشناسی گروه همراه با در اختیار داشتن مشاوران و متخصصان در تمام زمینه ها از جمله مشاوره افسردگی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره جنسی ، مشاوره مذهبی ، مشاوره افسردگی تلفنی و … آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. این مرکز علاوه بر داشتن بهترین متخصصان روانشناس کودک دارای فضایی مجهز جهت بازی کودکان و نوروفیدبک می باشد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت دریافت نوبت