آگاهی از خود

10 / 10
از 1 کاربر

آگاهی از خود

ویژگی های روان شناختی

هیجانات،افکار،رفتار،ویژگی های شخصیتی،هوش،حافظه،ادراک و قضاوت،ویژگی های روان شناختی محسوب می شوند.خودآگاهی و شناخت خود،مستلزم آگاهی از این ویژگی هاست.

هیجانات

انسان به طور غریزی با چند نوع عاطفه به دنیا می آیند و برخی دیگر از عواطف پس از تولد و به مرور زمان رشد می کنند مانند حسادت که در هجده ماهگی رشد می کند.

شناسایی هیجانات در خود آگاهی مطرح است.بسیاری از افراد هیجان های خود را نمی شناسند و آن را به صورت کلی و مبهم بیان می کنند مانند:

-احساس خوبی ندارم

-احساس بدی دارم

عده ای هم به جای بیان هیجان و احساس از افکارشان حرف می زنند.

جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

-فکر می کنم که حالم خوب نباشد.

-فکر میکنم راحت نیستم.

و عده ای هم برای توصیف هیجانات خود از یک واژه خاص استفاده می کنند مانند کسی که برای احساس توصیف احساس خشم،آزردگی،اضطراب و... واژه عصبی را به کار می گیرد و می گوید:" عصبیهستم" در حالی که منظورش از عصبی بودن ممکن است خشم و اضطراب باشد.

هیجانات مثبت و منفی:

هیجانات و احساسات را می توان به دو دسته هیجانات منفی و مثبت تقسیم کرد.هیجانات مثبت عبارتند از:شادی،شعف،لذت،تعجب،عشق.

هیجانات منفی عبارتند از غم،خشم،ترس،حسادت،اضطراب و نگرانی. طبقه بندی هیجان ها به دو دسته مثبت و منفی به این معنا نیست که هیجان های منفی بد هستند بلکه همه هیجان ها برای رشد وسلامت روان لازم و ضروری هستند.

جهت پیشگیری از مشکلات خانواده از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

ابراز هیجانات:

افرادی که هیجانات خود را نمی شناسند اغلب در ابراز آن با مشکل مواجه هستند. البته کسانی هم هستند که احساسات خود را می شناسند و از آن آگاه هستند اما آنها نیز در ابراز آن با مشکل مواجه هستند.ناتوانی در ابراز هیجانات به ویژه هیجانات منفی( مانند خشم،اضطراب،ترس و غم) می تواند برای جسم و روان بسیار زیان بار باشد.

بهترین را برای ابراز هیجانات منفی استفاده از کلام است.برای مثال شما می توانید خشم،اضطراب و عشق و... خود را با استفاده از کلمات زیر ابراز کنید.مانند:

-خشمگین هستم.

-به شما علاقه مندم.

-مضطرب هستم.

نگران هستم.

جهت کمک به رفع مشکلات کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرید.

گریستن، پیاده روی، مشت زدن به کیسه بوکس، چنگ زدن به خمیر، له کردن تخم مرغ، خط خطی کردن روی کاغذ، فریاد زدن و مچاله کردن کاغذ نیز از جمله روش های ابراز خشم، خصومت و اضطراب است که می تواند به آرامش فرد بینجامد.

قهر کردن، اخم کردن، نیش و کنایه زدن، پرخاشگری کلامی و بدنی، پرت کردن و شکستن اشیا، کتک زدن،هل دادن،خودزنی و ... شیوه های ناسالم ابراز هیجانات به ویژه خشم هستند.

برگرفته از کتاب از خودآگاهی تا خودشناسی

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :