اختلال های ناشی از عفونت در سیستم ایمنی بدن میتواند  باعث آسیب شناسی روانی و عواقب روانشناختی شود. شیوع سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس COVID-19 میتواند با پیامدهای روانپزشکی همراه باشد.

بعد از شیوع ویروس کرونا تاثیر روان شناختی آن را در بازماندگان ، با توجه به اثر پیش بینی کننده های التهابی و بالینی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

در این پژوهش 402 بزرگسال زنده مانده از بیماری کرونا ( 265 مرد و 137 زن ) را در طول یک ماه از نظر علائم روان پزشکی پس از درمان در بیمارستان پیگیری و بررسی کرده اند.

بررسی های انجام شده با استفاده از اطلاعات علامت شناسی، اطلاعات اجتماعی – جمعیتی ، داده های بالینی و …. ، نشان دهنده ی اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) ، افسردگی ، اضطراب ، بی خوابی و وسواس فکر و عملی ( OCD ) بوده است.

زنان از اضطراب و افسردگی بیشتری نسبت به مردان رنج می برند. بیمارانی که تشخیص های روان پزشکی مثبت قبلی داشتند، با میزان التهاب مشابه با دیگران ، مسائل روان شناختی بیشتری نشان دادند.

شاخص التهاب ایمنی سیستمیک ( SII ) ، که نشان دهنده ی میزان پاسخ ایمنی بر اساس تعداد لنفوسیت های محیطی ، پلاکت ها و غیره است ، به شکل مثبت و زیادی با میزان افسردگی و اضطراب در ارتباط است. این افراد شاید مقدار کمی از افسردگی و اضطراب را سال ها با خود داشته اند، اما تحقیقات نشان داده است که تاثیر نگران کننده COVID 19 ، بر سلامت روان با عث شدت اضطراب و افسردگی ، PTSD ، بالا رفتن التهابات و پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی بدن می شود.

همچنین با توجه به شدت بیشتر کرونا در بیماران بستری ، حمایت کمتر، می تواند بیشتر از مراقبت های بهداشتی انزوا و تنهایی اجتماعی معمول در همه گیری COVID 19 را افزایش دهد. بنابراین ، آسیب های روانی پس از بهبود بیشتر می شوند.

همچنین بیماران جوان تر سطح بالاتری از افسردگی و اختلالات خواب را نشان می دهند.

بیماری COVID 19 و OCD ، هر دو به بی نظمی سیستم ایمنی و التهابی منجر میشوند و هر دو مربوط به افزایش ادراک خطر آلودگی هستند.

نتیجه گیری

در نتیجه اختلال های ناشی از عفونت در سیستم ایمنی بدن و اختلالات روان شناسی با یکدیگر ارتباط زیادی دارند. در کسانی که سابقه بیماری های روانی مانند اضطراب یا افسردگی وجود دارد ، و در حال حاضر به شدت نگران بیماری کرونا هستند و به وسواس بیش از حد میتلا شدند ، به دلیل پایین آمدن سطح ایمنی بدن احتمال بیشتری وجود دارد که به کرونا مبتلا شوند و بیماری آنها شدت بیشتری پیدا کند. و همچنین کسانی که به COVID 19 شدید مبتلا می شوند به دلیل عدم حمایت درست اجتماعی و مراقبت های بهداشتی احتمال زیادی وجود دارد که دچار افسردگی و یا PTSD شوند.

ترجمه و تنظیم : آنیتا حسینی

کلینیک روانشناسی گروه همراه

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
روانشناسی

سردی جنسی در زنان

اختلال عملکرد جنسی یک نگرانی مشترک در بین بسیاری از زنان است. ممکن است در هر مرحله جسمانی از سکس (تحریک، اوج لذت، ارگاسم و بعد از آن) مشکلاتی ایجاد شود که مانع از رضایت جنسی یک زن شود. بسیاری

ادامه مطلب »
طلاق عاطفی چیست
روانشناسی

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی یک مکانیسم روانی است که در برخی زوج ها رخ می دهد. زوج ها هنگامی از این مکانیسم استفاده می کنند که ازدواج به تهدیدی برای آسایش آن ها تبدیل شده باشد. هنگامی که فرد از نظر عاطفی

ادامه مطلب »
راز موفقیت
روانشناسی

8 راز موفقیت

این درواقع یک ارائه برای نوجوانان است. و همه ی این ها از روزی شروع شد که سوار بر هواپیما در حال رفتن به برنامه ای بودم؛ هفت سال پیش. صندلی کنار من یک نوجوان بود که خانواده ی بسیار

ادامه مطلب »
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید
پرسش از دکتر