سبک زندگی و موفقیت

تربیت و سبک فرزندپروری به روش پرفسور یونگ

تربیت و سبک فرزندپروری به روش پرفسور یونگ
 
تربیت و سبک فرزندپروری والدین از اهمیت و جایگاه مهمی در آینده فرزندان را رقم می زند. محمد خرسندی روان شناس و یونگ پژوه ضمن بیان این مطلب گفت: در سبک تربیتی از آنجا که نقش پدر در سرنوشت دختر و نقش مادر در سرنوشت پسر و نیز نقش هریک از والدین با فرزندان جنس موافق به چهار شیوه تقسیم می شود.
وی افزود: ریشه این تقسیم در ضمیر ناخودآگاه قرار دارد بطوری که فرزندان با الگوبرداری از والدین یا نحوه برخورد والدین با فرزندان بر ناخودآگاه آنان اثر گذار است.
خرسندی تصریح کرد: شکل این رفتارها و هیجانات در بخش ناخودآگاه به شکل گیری عقده ها  (complexe) منجر می شود. وی اضافه کرد: این چهارشیوه براساس استخراج دیدگاه روان شناسی یونگ عبارتند از:
 
1.  عقده مادر منفی و عقده پدر منفی
2.  عقده مادر منفی و عقده پدر مثبت
3.  عقده مادر مثبت و عقده پدر منفی
4.  عقده مادر مثبت و عقده پدر مثبت
 
این یونگ شناس خاطرنشان ساخت: هرکدام ار ویژگی ها باعث تأثیر بر سرنوشت فرزندان درآینده خواهد شد. 
وی افزود: بطور مثال عقده پدر که مملوء از اشکال روان مردانه است باعث می شود تا دختر خصوصیاتی را که از پدر گرفته که براساس تشویق، تنبیه، و … بوده باعث می شود. دختر این تجربه را به نامزد یا همسر آینده خود یا فعالیت های حرفه ای خود انتقال دهد.
خرسندی تصریح کرد: حال اگر سبک ارتباط پدر با دختر براساس انتقاد و توهین شده باشد در آینده دختر اگر نظر مردان برای او مهم باشد و مورد انتقاد قرار گیرد دچار بحران هویت خواهد شد.
وی گفت: سبک فرزندپروری پدر با دختر می تواند باعث شود که در صورت هرنوع جدایی در زندگی، او دچار افسردگی می شود.
این روان شناس اظهار داشت: بسیاری از زنان هستند که علیرغم داشتن یک شغل خوب با درآمد خوب و تحصیلات عالی ولی از زندگی خود راضی نیستند که این موضوع بر می گردد به شکل گیری رابطه او با پدرش.
وی درخصوص تأثیر رابطه مادر بر شکل آینده پسر گفت: اگر مادری پسر خود را بسیار وابسته بار بیاورد به اصطلاح می گوییم پسر دچار عقده مادر مثبت شده و باعث می شود پسر از نظر روانی شخصیت وی زودرنج باشد.
وی افزود: پسر به کارهای زیادی علاقمند می شود و مدام شغل عوض می کند و این موضوع نشان دهنده عدم مسئولیت پذیری در زندگی به خاطر سبک الگوی رفتار مادر است.
خرسندی گفت: پسرانی که گرفتار عقده مادر مثبت می شوند معمولاً توانایی ارزیابی استعدادهای خود را ندارند.
وی گفت: در آیند وقتی پسر ازدواج می کند معمولاً توانایی مرزگذاری بین همسر و مادر خود را ندارد و این موضوع باعث اختلافات خانوادگی می شود.
خرسندی روان شناس یونگی در ادامه در خصوص نقش عقده پدر منفی در مردان گفت: یکی از نکات مهم در خصوص این سبک رفتار پدر که تأکید زیادی بر قوانین و مقررات خودش باعث ضربه زدن به اعتماد به نفس پسر می شود.
وی افزود: اگر پسر قوانین پدر را زیر پا بگذارد از لطف او بی بهره می شود. 
این روان شناس اضافه کرد: در این سبک فرزند پروری پسر هیچ وقت تشویق نمی شود و راهی که پدر برایش تعیین می کند باید در آن قدم بگذارد.
وی تأکید کرد: با پیروی مطلق پسر از دستورات پدر باعث شکل گیری حقارت در او می شود.
خرسندی در خصوص رابطه مادر با دختر اظهار داشت: اگر رابطه دختر با مادر بر اساس شکل گیری عقده منفی مادر باشد باعث می شود دختر احساسا تنهایی و بی پناهی کند و دختر در فضایی سرد وخشک در خانه پرورش می یابد.
وی افزود: به سبک پرورش مادر مدام دختر را مورد انتقاد و سرزنش قرار می دهد.
خرسندی تصریح کرد: عقده منفی مادر باعث احساس ناامنی و اضطراب در دختر می شود که درصورت سرکوب اضطراب توسط دختر این اضطراب به شکل علایم جسمانی بروز پیدا می کند.
 

مرکز مشاوره گروه همراه –  سعادت آباد 

5/5 (1 Review)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت دریافت نوبت