توجه به خشم و تشخیص افکار و احساسات

توجه به خشم و تشخیص افکار و احساسات

توجه به خشم همراه با پذیرش 

شما هدیه را هرچه باشد، می پذیرید و معنای پذیرش همین است. پذیرش خشم یعنی تشخیص افکار و احساسات خشم آلود ( ایجاد فضایی درونتان برای آن ها ) و ادامه کار، بدون آن که براساس آن ها اقدام کنید. پذیرش به معنای باور کردن این افکار و احساسات یا توافق یا مخالفت با آن ها نیست، همچنین به معنای تسلیم شدن در برابر خشم یا تلاش برای کم یا خنثا کردن آن هم نیست، بلکه فقط و فقط به احساس گناه، شرم یا بی لیاقتی توجه می کنید، با آن ها مشاجره نمی کنید یا نمی کوشید احساسی دیگر را جایگزینشان کنید. با این پذیرش چیزی برای دفاع باقی نمی ماند. بدون پذیرش، زمانی که خشم، درد و رنج عاطفی پدیدار می شود، ممکن است همه چیز خود را از دست بدهید.

ذهن انتقادگر و ارزیاب، بخشی از ذهن است که افکار و احساسات را قضاوت می کند. در این کتاب ، چند تمرین ذهن آگاهی برای کم رنگ کردن این قضاوت ها آورده شده تا آسودگی را برایتان به ارمغان بیاورد.

این تمرین ها به شما می آموزد که چگونه افکارتان را صرفاً به عنوان افکار مشاهده کنید، بدون آن که نسبت به آن ها واکنشی نشان دهید یا اجازه دهید اقدامی را به شما دیکته کند. همچنین، به کمک تمرین های تصویر سازی، یاد می دهیم که چگونه به احساساتی که خشم را تحریک می کند توجه کنید. احساساتی چون خجالت، آزردگی، ترس، شکست، کمبود، طردشدگی، ضعف و….درمی یابید که با رفتارهای خشم آلود تلاش می کنیم این افکار و احساسات از بین بروند. شناسایی احساسات ناخواسته ای که به سراغتان آمده و ادامه دادن به کاری که در دست دارید، بدون این که تغییری در روند آن ایجاد شود، اولین قدم مهم برای یادگیری واکنش نشان ندادن به خشم است.

 

مورد توجه قرار دادن خشم همراه با شفقت

خشم برای بودن و رشد خود به دشمن نیاز دارد. وقتی به خشم با شفقت واکنش نشان می دهید دیگر فضایی برای رشد نخواهد داشت. به همین دلیل شفقت بسیار مهم است. شفقت یعنی ارزش قائل شدن برای خوشبختی و تندرستی دیگران به اندازه ای که خودمان به شادبودن و برخورداری از زندگی هدفمند تمایل داریم.

ممکن است سؤال کنید( چرا باید مشفق باشم؟ از فردی ضربه خورده ام که لیاقتش پوسیدن در جهنم است.) شفقت به این معنا نیست که از رفتارهای آسیب زننده چشم پوشی کنید، تحملتان را بالا ببرید یا در موقعیت های آزار دهنده باقی بمانید. می توانید از خود و دیگران در برابر آسیب و خطر محافظت کنید. می توانید صدای اعتراضتان را به گوش دیگران برسانید، ولی این کارها بدون داشتن حس غرض ورزی نسبت به دیگران به مراتب خوشایندتر خواهد بود. چسبیدن به خشم، حتا زمانی که دوست ندارید براساس آن اقدام کنید، باعث ادامه حیات آن می شود. نگه داشتن خشم نه تنها باعث ناراحتی و تنش می شود، بلکه فضایی برای طغیان و اثرگذاری روی مؤلفه های مهم زندگیتان به وجود می آورد: شغل، خانواده، دوستان، سلامت، تفریح. آیا همین را می خواهید؟ 

مسئولیت پذیری در قبال رفتار خشم آلود، درست مانند احساس مسئولیت در قبال شیوه های دیگری است که برای زندگی انتخاب می کنید؛ این انتخاب با شما آغاز می شود. در حقیقت این انتخاب، خود شما هستید. تضمینی نیست که دیگران با شفقت و مهربانی با شما برخورد کنند. اقدام براساس خشم، فقط موجب بیرون ریزی انرژی منفی بیش تری می شود، زیرا رفتار خشم آلود به ندرت با شفقت همراه است. اگربرنامه های این کتاب را مرحله به مرحله پیگیری کنید، تضمین کنیم به گونه ای عمل خواهید کرد که احساس ارزشمندی و عزت را در خود پرورش دهید. اگر این جمله برایتان اهمیت دارد، پس به این برنامه پایبند باشید.

 

برگرفته از کتاب زیستن با ریتم زندگی و نه با آهنگ خشم 

 مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید