حرف بزنید و از کوره در نروید

حرف بزنید و از کوره در نروید

حرف بزنید و از کوره در نروید

ابراز وجود کاری مهم و آموختنی است زیرا روش های جدید انتخابی ما از نظر عاطفی ممکن اسن تهدیدی برای دیگران باشد.

برای بیان خشم دو راه وجود دارد: روش سازنده و روش مخرب. ما همه با روش مخرب آشناییم و شاید هم به کار برده باشیم پنهان کردن هیجانات یا جوش و خروش و فوران احساسات جریحه دار شده به سوی مردم. روش مخرب خشم می آفریند دیگران را نیز خشمگین می کند و به جایی هم نمی رسد.

چگونه می توان حرف زد که نه خشمگین شد و نه دیگران را از کوره به در برد؟

اول باید خود را متقاعد کنید که حق حرف زدن دارید.اگر نیاز به یادآوری دارید به اعلامیه ی حقوق مراجعه کنید .شاید هم بخواهید به آگاهی خود مراجعه کنید و ببینید چه بذرهایی در ذهن تان پراکنده شده و نمی گذارد دیگران به شما گوش کرده یا احترام بگذارند.یکی از این جملات در مورد خود من چنین بود: اگر چیز به درد بخوری نداری که بگویی اصلا حرف نزن.

دوستانی که دورو برم بودند مثل خودم از رویارویی و گفت و گوی صادقانه می ترسیدند. وقتی احساساتم را به زبان می آوردم و دوستانم می گفتند آنچه گفتم خوب نبود ، باور می کردم. به همین سبب سال ها حتی وقتی نیاز داشتم احساساتم را با دیگران در میان بگذارم از ترس طرد شدن یا برچسب سلیطه خوردن یا از دست دادن امنیت موجود در وابستگی عاطفی ، احساسات تلنبار شده ام را به درون پس می زدم.

وقتی به این باور برسیم که حق داریم احساسات و عقایدمان را بیان کنیم باید یاد بگیریم که چگونه به شکل سازنده این کار را انجام دهیم..اگر نیت ما تنها این باشد که دیگران را از نظرات مان آگاه کنیم متقاعدشان نماییم یا اثبات کنیم که اشتباه می کنند روش مخرب را به کار برده ایم. باید بیاموزیم تا با هدف درک یکدیگر بدون متهم کردن دیگری یا داوری کردن از نظرات یکدیگر مطلع شویم.

از کوره در بروید….اما

از کوره در رفتن مثل بیرون ریختن زباله است.ذهن ما زباله های عاطفی تولید کرده و در بدن سم ایجاد می کند. اگر خشم خود را ابراز نکنیم ممکن است این مواد سمی را ببلعیم و در نتیجه به بیماری هایی مثل افسردگی ، امراض قلبی و حتی سرطان مبتلا شویم. به جای بیان خشم بسیاری از زنان ورم می کنند به عنوان نمونه چاق می شوند. خود من همیشه وقتی خشمی را بیان نمی کنم وزنم اضافه می شود.

بیان خشم با روشی سازنده، هنر است. وقتی اژدهای درون مقادیر قابل توجهی بخار تولید کرد باید این بخارها خارج شود اما به شرط آنکه از مردم و اشیای شکستنی فاصله بگیریم.

کودکان به طور غریزی خوب می دانند چگونه خشم خود را رئی زمین پرت کنند، ضربه و لگد می زنند و به ندرت با این کار صدمه ای به خود می زنند.

پدران ، مادران و معلمین آگاه فرصت می دهند تا کودکان خودشان را تخلیه کنند. کودک آنچه را در دل دارد بیان می کند و خلاص می شود. چنین فرصتی به خود بدهید نوک تیز حمله و نا امیدی را از مردم دور نگه دارید. بگذارید تخلیه شوید بعد از آن می توانید حرف حسابتان را بزنید. وقتی از کوره در می روید حتی اگر واقعا برای حل مشکل تان اهتمام می ورزید خسته اما در عین حال تطهیر هم می شوید.رابرت فراست می گوید : بهترین راه خروج از هر مشکلی عبور از میان آن است به عبارتی مواجه شدن با آن است.

پس از توقفی کوتاه برای خروج انرژی اضافی می توانیم با بهره گیری از اصول مراوده به شکلی سازنده بگوییم و بشنویم.

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید