خسیس

10 / 10
از 1 کاربر

 خسیس

هر وقت که پیشنهاد خرید چیزی یا رفتن به رستورانی را می دادم با دلایل  به ظاهر منطقی و عقلانی من را راضی میکرد که آن جنس را نخرم یا آن رستوران نرویم اوایل فکر میکردم خیلی مقتصده بعد دیدم نه کمی بیشتر از این حرفا دارد خساست به خرج  میدهد کمی بعد دیدم آنقدر در مورد مسائل مالی حساسیت نشان می دهد که گاه  از کوره در میروم ، به نظر شما با چنین فردی می شود زندگی کرد؟

ایا این افراد  قابل اصلاح هستند ؟

آیا  خساست ذاتی و ارثی هست؟

 زبان بدن این افراد چطور است؟

در اینجا ، تلاش کردیم تا با خساست به‌عنوان یک مشکل روحی- روانی و تاثیر آن بر روابط زوج‌ها و شیوه رفتار با همسر مبتلا به این اختلال روحی - روانی آشنا شویم.

خساست در شیوه خرج و پس‌انداز کردن، رفتارهای فردی و اجتماعی، ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران، گوشه‌گیری، امتناع از حضور در جمع، توجه بیش از حد به رفتارهای دیگران و بررسی رفتارهای آنها به قصد انتقاد و ... مشاهده می‌شود.

آنها حتی گاهی  در ابراز احساسات هم خساست می‌کنند!  در واقع «سخاوت» به صورت بالقوه در این فرد وجود دارد.

شاید زمان مجردی، خساست مشکلات فراوانی را برای فرد خسیس ایجاد کند که مهم‌ترین آن، جدا ماندن از جمع و تنها ماندن است. در واقع خساست اجازه نمی‌دهد اندکی از درآمد شخصی‌مان را صرف رفت و آمد یا خرید هدیه برای دیگران کنیم و در برنامه‌های دسته‌جمعی حاضر شویم. به این ترتیب، هر لحظه بیش از قبل از جمع فاصله می‌گیریم و در نهایت به فردی منزوی تبدیل می‌شویم. تا اینجای قضیه، فقط خودمان ضرر می‌کنیم؛ ولی بعد از ازدواج، وضعیت کاملا فرق می‌کند چون پای نفر دیگری هم در میان است.از طرفی عناد دائمی آنها با جمع، باعث تنها ماندن‌شان می‌شود و همین امر باعث تشدید افسردگی خواهد شد. در واقع عقاید آنها باعث می‌شود تا همیشه تنها بمانند؛ حتی اگر به ظاهر، دیگران آنها را طرد نکنند.

رفتارهای دیگری مثل حرص و ولع دائمی برای همه چیز، شک و تردید، حسابگری و خود‌محوری از دیگر اختلالات روحی- روانی افراد مبتلا به بیماری خساست است. این افراد فراموش کرده‌اند که تیر تیز رفتارهای نامطلوب و تهاجمی آنها، بیش از همه، روح و روان همسر و فرزندان‌شان را زخمی می‌کند

وسواس هميشه اين نيست كه كسي يك تكه ابر و سطلي آب در دست بگيرد و براي اين‌كه ذره‌اي كثيفي باقي نماند از صبح تا شب همه جا را بشويد و بسابد يا وقتي مي‌خواهد از خانه خارج شود، در را هزار بار قفل كند و بعد هم دائم به اين فكر كند كه‌ اي واي يادش رفته در خانه را ببندد.

وسواس بعضي وقت‌ها خودش را به شكل خساست نشان مي‌دهد، اما چون جدي گرفته نمي‌شود و اصلا گمان نمي‌رود اين صفت هم نوعي وسواس باشد، همان‌طور به حال خود رها مي‌شود و آنقدر در زندگي آدم‌ها ريشه مي‌دواند كه ديگر جايي براي هيچ‌كس حتي نزديك‌ترين افراد به فرد خسيس باقي نمي‌ماند

بررسی‌ها نشان می‌دهد «افسردگی» یکی از مهم‌ترین اختلالات روحی- روانی است که فرد خسیس به آن دچار می‌شود. روان‌شناسان دلیل اصلی بروز این حالت را منزوی‌شدن آنها می‌دانند

 یکی دیگر از مشکلات روحی- روانی این افراد، «بی‌تابی و بروز حالت‌های هیجانی» است. نگرانی درباره همه چیز، به‌ویژه مخارج ( فقط فکرکردن به مخارج و نه خرج‌کردن واقعی)، آنها را به افرادی بهانه‌جو، بی‌تاب، ایرادگیر و... تبدیل می‌کند. این نکته را هم فراموش نکنیم که حالتی «تهاجمی و عصبی» در رفتارهای آنها دیده می‌شود که هم باعث آزار خانواده و هم باعث آزار خودشان می‌شود.

 گفته مي‌شود درمان خساست كار سختي است، اما به اعتقاد ما ،خسيس‌ها اگر بخواهند اصلاح شوند درمانشان كار چندان سختي نيست.

همه ما حتي خسيس‌ترين‌هايمان اگر مدام به خودمان گوشزد كنيم كه فرصت براي زندگي كردن چقدر كوتاه است و هر لحظه از عمر كه بي‌لذت بگذرد جزو عمر‌مان به حساب نمي‌آيد، آن وقت شايد چنگي كه به دنيا زده‌ايم را كمي شل كنيم و آسوده‌تر نفس بكشيم. دنيا و هر چه در آن است ابزاري براي خوشبخت زيستن است.

پس منطقي نيست اگر مال دنيا سد راه خوشبختي‌مان شود و جمع كردن مال و بال گردنمان. اگر اين جمله را روزي چندبار در ذهن‌مان مرور كنيم، آن‌وقت شايد خودمان نيز از خست و ناخن خشكي دلزده شويم.

حس ناخوشايندي كه مردم نسبت به آدم‌هاي خسيس دارند هم از همين جا ناشي مي‌شود؛ حسي كه بيشتر آنها را وادار مي‌كند در مقابل كساني كه از روي وسواس مرتب پول‌هايشان را مي‌شمارند و نسبت به دخل و خرج شان حساسيت زيادي نشان مي‌دهند، واكنش منفي بگيرند.

خساست البته يكدفعه در وجود يك فرد ظاهر نمي‌شود، خساست حركتي تدريجي دارد كه مثلا از وسواس بر سر شمردن پول شروع مي‌شود و كم‌كم وقتي رتق و فتق امور مالي بيشتر ساعات روز يك فرد را گرفت و او را از خواب و خوراك انداخت، آن حركت خزنده و تدريجي به مرور به صفتي بارز به نام خساست بدل مي‌شود كه حالا ديگر جزئي از شخصيت يك فرد است.

آدم‌هاي خسيس، شخصيتي آزاردهنده دارند. آنها يا اهل كم‌خرج كردن و به حداقل رساندن هزينه‌ها هستند يا نسبت به دور ريختن ظروف و وسايل غيرقابل استفاده مقاومت شديد نشان مي‌دهند. بعضي‌ها نيز هر دو خصلت را همزمان با هم دارند.

به همين علت آدم‌هاي خسيس، بي‌عاطفه به نظر مي‌رسند اما حقيقت اين است كه آدم‌هاي بخيل هر چقدر هم كه مال جمع كنند، هيچ‌وقت طعم خوشبختي را نمي‌چشند و هميشه با احساسات آزاردهنده‌اي چون افسردگي، آشفتگي و غم دائمي دست به گريبانند.

مي‌گويند خسيس‌ها خودخواه مطلق هستند و گاه خودخواهي‌شان به حدي مي‌رسد كه زندگي اطرافيان راهم خراب مي‌كند و وسواس عملي جبري‌‌شان رابطه‌هاي عاطفي آنها را از بين مي‌برد. براي همين است كه درمان خساست كار بسيار دشواري است، اما اگر اين افراد روان درماني را جدي بگيرند و خانواده‌هايشان پشت آنها بايستند بيماري‌شان تا حدي درمان مي‌شود.

وقتی خسیس‌ها پول خرج می‌كنند، واقعا قسمتی از مغزشان كه مسئول احساسات منفی است به كار می‌افتد. در واقع، ‌درد پول خرج كردن، یك تجربه فیزیولوژیكی برای آن‌ها است. ولخرج‌ها از خرید خوشحال می‌شوند، اما وقتی صورتحساب‌ها را می‌پردازند، به همان اندازه خسیس‌ها ناراحت می‌شوند. در واقع، خسیس‌ها و ولخرج‌ها به یك اندازه از شادی محروم می‌شوند.

روان شناسان دانشگاه بوفالو در ایالت نیویورک و همکارانشان در دانشگاه ارواین کالیفرنیا به طور مشترک به این نتیجه رسیده اند که مهربانی و سخاوت فقط با تربیت پدرو و مادر در افراد ایجاد نمی شود. پیش از این محققان نشان داده بودند که دو هورمون اوکسیتوسین و واسوپرسین هم در روابط نزدیک افراد و هم در شرایط آزمایشگاهی باعث ایجاد رفتار مثبت اجتماعی یا مهربانی می شود. این هورمون ها با کنش و واکنشی که با گیرنده های سلولی دارند پیام هایی را به سلول ها می فرستند که رفتار این سلول ها را تحت تاثیر قرار می دهد حالا این روانشناسان ابتدا نتیجه نظرسنجی سراسری را بررسی کرده اند که در آن افراد نظر خود را درباره انجام وظیفه نسبت به جامعه ، و نگاهشان نسبت به خوبی یا بدی اطرافیان و دنیایی که در آن زندگی می کنند مطرح کرده اند ۷۱۱ نفر از این افراد نمونه آب دهان خود را هم برای آزمایش های دی ان ای ارائه کرده بودند تا محققان بتوانند میزان اکسیتوسین و واسپرسین در ژن های آنها را اندازه گیری کنند. نتیجه این بوده که وجود این ژن ها در کنار نگاهی مثبت به دنیای اطراف باعث دست و دلبازی افراد می شود.

زبان  بدن این افراد معمولا در زمانهایی که احساس خطر میکنند  گاردی بسته هست و دست به سینه می ایستند گاه با طپش قلب  استرتس و اضطراب شدید همراه می شود که رنگ پریدگی در چهره فرد خسیس  مشهود می باشد

اول از همه به‌خاطر بسپاریم که بیماری همسر خسیس ما هیچ گاه درمان نمی‌شود؛ بنابراین فقط باید تلاش کنیم تا رفتار او را تعدیل و ترمیم کنیم. درمان قطعی‌ای برای این بیماری وجود ندارد؛ فقط با این شیوه‌ها می‌شود با او مدارا کنیم:

- طبیعت افراد خسیس را باور کنیم و بپذیریم که به بیماری امساک و خساست بیمارگونه دچار هستند. این باور باعث می‌شود تا رفتارهای او برایمان قابل تحمل باشد.

- مقابله به مثل نکنیم؛ این مقابله هیچ اثری جز تکرار رفتارهای نامطلوب او ندارد. حتی این رفتارها می‌تواند با شدت بیشتری تکرار شود.

- پیش از خرید هر وسیله‌ای برای منزل با همسرمان مشورت کنیم. با وجود اختلاف‌نظر، مشورت‌کردن ضروری است تا پس از خرید با لجبازی او روبه‌رو نشویم. به این ترتیب، مانع از جنجال شده و زمینه‌سازی کرده‌ایم.

- برای خرید‌های شخصی تنها برویم ولی قبل از بیرون‌رفتن از منزل، حتما به همسرمان اطلاع بدهیم تا احساس کنارگذاشته‌شدن به او دست ندهد. توافق کنیم که این تصمیم برای سلامت روحی- روانی هر دوی ما لازم است.

- بعضی افراد مبتلا به خساست، تلاش می‌کنند تا این صفت نامناسب را اصلاح کنند. در این صورت با درک مشکلشان و تلاشی که برای ترک این صفت می‌کنند، به آنها کمک کنیم.

فراموش نکنیم نباید این افراد را مسخره کنیم یا دائم از آنها ایراد بگیریم. کنارشان باشیم تا با کمک هم به تدریج بر مشکل غلبه کنیم.

- زمانی که از رفتار همسرمان غمگین و عصبی می‌شویم، ناراحتی‌مان را ابراز کنیم؛ البته نه با دعوا و جنجال بلکه به او توضیح بدهیم که از رفتارهای او ناراحت می‌شویم و خجالت می‌‌کشیم. این توضیح و ابراز ناراحتی ما به شکل منطقی، تلنگری برای تجدیدنظر در رفتارهای نامناسب اوست.

- همان‌طور که اشاره کردیم، این افراد در ابراز احساسات نیز ناتوان هستند. در مقابل این ناتوانی، لجبازی و بی‌اعتنایی نکنیم اما طوری رفتار کنیم که طرف مقابل هم با کمی کم‌اعتنایی ما روبه‌رو شود. با کمی تغییر در رفتارهای گذشته خود می‌توانیم به راحتی تغییراتی در رفتار همسرمان ایجاد کنیم.

- اگر فرزندمان از رفتار همسرمان رنجید، مقابله به مثل را به او یاد ندهیم. فقط به فرزندمان توضیح بدهیم که این عقیده پدر یا مادر توست و باید به عقیده آنها احترام بگذاری. فقط دفعه بعد طوری رفتار کن که با سرزنش او روبه‌رو نشوی.

- افراد خسیس با وجودی که ممکن است سلیقه خوبی داشته باشند اما برای خرید هر چیزی، ابتدا به مبلغ آن توجه می‌کنند؛ بنابراین به جای دلخورشدن یا مسخره‌کردن همسرمان از او تشکر کنیم. همین که او هزینه‌ای را بابت خرید چیزی پرداخت کرده، کافی است. تشکر ما نوعی تشویق برای تکرار این رفتارهای مثبت و از بین رفتن برخی مشکلات رفتاری همسرمان است.

- برای تقسیم دخل و خرج منزل، همفکری کنیم تا به تدریج تغییراتی در شرایط ایجاد شود.

- با دوستان و آشنایان قطع رابطه نکنیم؛ این راه چاره نیست. با حفظ تعادل در رفت و آمدها این مشکل به تدریج برطرف خواهد شد.

 اگر خسیس‌ها به جای پول نقد، ‌از كارت اعتباری استفاده كنند،‌ خرید برایشان راحت‌تر می‌شود و درد كم‌تری در پول خرج كردن احساس می‌كنند.

- از  روان‌شناس یا مشاور ه خانواده کمک بگیریم

حدیث درست آخر از مصطفی‌ ست/ که بخشایش و خیر، دفع بلاست.

مرد ثروتمندی به کشیشی می گوید: نمی دانم چرا مردم مرا خسیس می پندارند.

کشیش گفت: بگذار حکایت کوتاهی از یک گاو و یک خوک برایت نقل کنم.

خوک روزی به گاو گفت: مردم از طبیعت آرام و چشمان حزن انگیز تو به نیکی سخن می گویند و تصور می کنند تو خیلی بخشنده هستی. زیرا هر روز برایشان شیر و سرشیر می دهی.
اما در مورد من چی؟... من همه چیز خودم را به آنها می دهم از گوشت ران گرفته تا سینه‌ام را. حتی از موی بدن من برس کفش و ماهوت پاک کن درست می‌کنند. با وجود این کسی از من خوشش نمی‌آید. علتش چیست؟

می‌دانی جواب گاو چه بود؟

جوابش این بود : شاید علتش این باشد که : هر چه من می‌دهم در زمان حیاتم می‌دهم!.

 

ســیــد عــلــی دربـــانـــی

کارشناس ارشد مشاوره و راهنمایی 

 

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.