بله. در اختلال پانیک، فرد دچار حملات ترس می شود که به آن حمله ی پانیک گفته می شود. این حملات به صورت ناگهانی بروز پیدا می کنند و به طور معمول برای چند دقیقه ادامه دارند. علامت مشخصه ی حملات پانیک، ترس از دست دادن کنترل، ترس از بروز یک فاجعه و یا ترس از مرگ قریب الوقوع است، حتی اگر هیچ خطر واقعی وجود نداشته باشد. حملات پانیک ممکن است با علائم جسمی نیز همراه باشد. افرادی که دچار حملات پانیک می شوند، اغلب نگران احتمال بروز حمله ی پانیک در آینده هستند و همین باعث می شود تا این افراد از شرکت در بسیاری از فعالیت های اجتماعی و یا حتی رانندگی خودداری کنند.

اختلال پانیک به عنوان یک اختلال اضطرابی در نظر گرفته شده است. بیشتر افراد مبتلا به بیماری پانیک را می توان با دارو و یا روان درمانی با موفقیت درمان کرد.

بله. واژه ی پانیک از یک الهه ی یونانی به نام پان گرفته شده است. پان، الهه ی گله ها، چوپان ها و مراتع است. این الهه بخشی انسان و بخشی بز است و باعث وحشت افرادی می شود که شب را در مراتع سپری می کنند.

دلیل این که چرا افراد دچار اختلال پانیک می شوند کاملا مشخص نیست. به عنوان مثال، تصور می شود که اگر فردی در یک خانواده به اختلال پانیک مبتلا باشد، احتمال این که دیگر افراد خانواده نیز دچار این اختلال باشند وجود دارد. بنابراین ممکن است اختلال پانیک یک نوع بیماری ژنتیکی باشد. همچنین به نظر می رسد که حملات پانیک در مراحل حساسی از زندگی مانند فارغ التحصیلی، ازدواج و یا زایمان بسیار شایع است. استرس های شدید مانند از دست دادن عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل نیز می تواند با حملات پانیک همراه باشد. علائم حملات پانیک گاهی اوقات می تواند ناشی از برخی شرایط پزشکی نیز باشد. شرایط پزشکی که گاهی ممکن است علائمی شبیه حمله پانیک ایجاد کند عبارتند از: 1) افت قند خون 2) پر کاری تیروئید 3) افتادگی دریچه میترال قلب (عارضه ای که در آن دریچه میترال قلب به درستی بسته نمی شود) 4) مصرف یا ترک مواد مخدر

آگورافوبیا یعنی ترس از فضاهای باز. در این اختلال، فرد به دلیل ترس از فضای باز، خود را در منزل حبس می کند و از شرکت در فعالیت های عادی خارج از منزل خودداری می کند.

اختلال پانیک در زنان دو برابر بیشتر از مردان است. به طور کلی، در ایالات متحده آمریکا در حدود ۶ میلیون بزرگسال از این اختلال رنج می برند. هر کسی که حملات پانیک را تجربه کند، دچار اختلال پانیک می شود. این حملات اغلب در سال های نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی آغاز می شوند.

حملات پانیک ممکن است علائمی شبیه به حمله قلبی مانند درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تحریک شدید (آژیته شدن)، تپش سریع قلب و احساس هراس داشته باشد. افرادی که برای اولین بار دچار حمله پانیک می شوند ممکن است احساس کنند که دچار حمله قلبی شده اند و برای درمان به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه می کنند. البته این کار کاملا درستی است، چرا که در صورت احساس درد در قفسه سینه حتما باید به بیمارستان بروید و مورد ارزیابی قرار بگیرید.

فوبیا. فوبیا، ترس هایی مداوم، غیر منطقی و غیر قابل کنترل نسبت به یک موقعیت، موضوع و یا یک فعالیت است. افراد مبتلا به فوبیا ممکن است علائم شدیدی داشته باشند و به سختی تلاش کنند تا با موضوعی که باعث هراس آنها می شود مواجه نشوند، حتی اگر هراس آنها غیر منطقی باشد. حمله پانیک می تواند در بعضی موارد به عنوان واکنشی به یک هراس اتفاق بیفتد. فوبیا معمولا در سنین ۱۵ تا ۲۰ سالگی آشکار می شود. زنان و مردان به طور مساوی تحت تاثیر فوبیا قرار دارند، اما مردان بیشتر از زنان به دنبال درمان هستند.

بله. اختلال پانیک یک بیماری واقعی است که با حملاتی وحشتناک و ناگهانی همراه است. این حملات ممکن است با بروز علائم جسمی مانند تپش سریع قلب، تنگی نفس، درد در قفسه سینه، گر گرفتگی، لرز، تعریق، ضعف یا سرگیجه همراه باشد. افرادی که حملات پانیک را تجربه می کنند، ممکن است فکر کنند که دچار حمله ی قلبی شده اند، عقل خود را از دست داده اند و قرار است در همین چند لحظه بمیرند.

بله. درمان در منزل به همراه درمان حرفه ای می تواند به رفع اضطراب کمک کند. افرادی که از اختلال پانیک رنج می برند باید از مصرف مشروبات الکلی، کافئین، شکلات و نیکوتین پرهیز کنند. مصرف این مواد می تواند اضطراب را افزایش دهد. مصرف برخی از مواد مخدر غیر قانونی مانند کوکائین، کراک و آمفتامین نیز می تواند باعث بروز اضطراب شود.

اختلال پانیک را می توان با استفاده از روان درمانی، دارو درمانی و یا ترکیبی از هر دو به طور موثری درمان کرد. تراپی رفتار شناختی نوعی روان درمانی است که در آن به فرد کمک می شود تا روش های جایگزین تفکر و واکنش در برابر موقعیت هایی که باعث حملات پانیک می شوند را بیاموزد. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی نیز دو نوع دارو هستند که با موفقیت در درمان اختلال پانیک استفاده شده اند.

خیر. اضطراب اجتماعی با اختلال پانیک متفاوت است. افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی دچار حملات پانیک نمی شوند و به درستی درک می کنند که دچار ترس و اضطراب شده اند. در مقابل، افرادی که دچار حملات پانیک می شوند ممکن است فکر کنند که دچار حمله قلبی یا یک مشکل جسمی دیگری شده اند. آنها ممکن است سریعا به اورژانس مراجعه کنند و حتی فکر کنند که در حال مردن هستند.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

نروکسین چیست؟

نروکسین یک داروی ضد افسردگی است. این دارو ممکن است با تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی در رابطه با درمان افسردگی موثر واقع شود. از جمله برخی از این تاثیرات می توان به بهبود عملکرد ذهنی، تمرکز، حافظه و توانایی

ادامه مطلب »
تشخیص کودک ترنسجندر
روانشناسی

تشخیص کودک ترنسجندر

هیچ آزمایش ساده ای برای تشخیص اینکه کودک ترنسجندر یا تراجنسیتی است یا خیر، وجود ندارد. متخصصان غالباً به ایده اصرار، پایداری و پافشاری در مورد اینکه آیا کودک فقط یک دوره خاص را پشت سر می گذارد یا نه،

ادامه مطلب »
پویشن سکس مناسب مردان با آلت تناسلی کوچک
روانشناسی

10 پوزیشن سکس مناسب برای مردان با آلت تناسلی کوچک

آیا از اندازه آلت تناسلی مردانه خود راضی نیستید؟ نگران نباشید. با این پوزیشن های سکس می توانید عملکرد جنسی خوبی داشته باشید. طبق مطالعه ای که در سال 2015 انجام شده است، متوسط ​​طول آلت تناسلی مردانه 13 سانتی

ادامه مطلب »
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید
پرسش از دکتر