مشاوره طلاق

مشاوره طلاق می تواند در بسیاری از مواقع مانع از بروز بسیاری از آسیب ها به اعضای خانواده باشد. طلاق (توافقی) به هر دلیلی هم که باشد بازتاب خوبی در جامعه ندارد و زندگی حال و آینده افراد، به خصوص زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مشاوره طلاق، نوع نسبتاً جدیدی از مشاوره است که با هدف کمک به زوجین برای مدیریت احساسات پیچیده‌شان درباره‌ی طلاق انجام می‌شود. از این رو زوجین معمولاً با امید به کاهش استرس و اضطراب برای هر دو طرف به مشاور برای طلاق مراجعه می کنند. همچنین مشاوره پیش از طلاق به زوجین کمک می کند که بهترین انتخاب با توجه به شرایط فعلی‌شان کدام است و این که آیا بهتر است با یکدیگر به زندگی مشترک خود ادامه بدهند یا از هم جدا شوند. همچنین زمانی که طلاق به جریان افتاده باشد، یا اینکه طلاق انجام شده باشد بواسطه حضور در یک مرکز مشاوره می توانند از یک منبع مطمئن برخوردار باشند.

مزایای مشاوره طلاق

مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا زندگی مشترکشان را در نهایت وقار و به روشی محترمانه به پایان برسانند. در جلسات روانشناسی سؤالات بسیاری را درباره مصرف مواد و الکل، عادتها، بهداشت و آراستگی، تصمیم‌گیری، عملکرد شغلی، داروهای مصرفی، وضعیت خواب و تغذیه و مسائل مالی می‌پرسند. از این رو بایستی در انتخاب مشاور دقت کنید، چون مسلماً از مراجعه به درمانگر بی‌تجربه‌ای که به او اعتماد ندارید، نتیجه ای که انتظار دارید رو نخواهید گرفت. از مزایای مشاوره طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاوره طلاق کمک می‌کند تا واکنش‌های خود را در طول فرایند طلاق و همچنین بعد از صدور حکم نهایی بهتر درک کنید و آن را بهبود دهید.
 • به کمک مشاور طلاق می‌توانید واکنشها و احساساتتان را به بهترین شیوه‌ی ممکن با دیگران در میان بگذارید و آن ها را بیان کنید.
 • مشاوره باعث می‌شود که احساساتتان نسبت به همسر، خانواده، کار، ازدواج و … را بهتر بشناسید.
 • مشاوره طلاق روش مناسبی برای یافتن یک پشتیبان مطمئن جهت جدال با چالش‌هایی است که در طول فرایند طلاق و بعد از آن با آنها روبرو خواهید شد.
 • مشاور طلاق در شناسایی مهارت‌های مقابله‌ای مورد استفاده‌تان به شما کمک می‌کند و مهارت‌های مفیدی را به شما یاد می‌دهد.
 • درمانگر شما را برای روبرو شدن با واکنشهای فرزندانتان درباره‌ی این تصمیم آماده می‌کند و روشهای صحیح مدیریت این واکنشها را به شما آموزش می‌دهد.
 • کارشناسان به شما کمک می‌کنند تا تحریف‌هایی را اصلاح کنید که عموماً در فرایند تفکر افراد درگیر در این فرایند قانونی ایجاد می‌شود.
 • مشاور به انرژیتان جهت می‌دهد تا بهتر بتوانید خشم، ناامیدی و شکست را مدیریت کنید و بدانید که چطور می‌توانید به روش مؤثرتر و کارآمدتری رفتار کنید.
 • مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا بپذیرند که زندگی مشترکشان به پایان رسیده است و از احساس گناه، خشم و سرزنش کردن خود اجتناب کنند.
 • به کمک مشاور می‌توانید دوباره خودتان را باور کنید.
 • مشاور به شما کمک می‌کند تا موقعیتی را که به نظرتان یک شکست می‌آید، به فرصتی برای رشد تبدیل کنید.
 • در جلسات مشاوره می‌توانید قبل از جدایی به مشکلات حل نشده‌تان بپردازید و پرونده‌ی این زندگی را برای همیشه ببندید تا هر دو بتوانید فصل بعدی زندگیتان را از نقطه‌ی مثبت و روشنی شروع کنید.

بهترین نوع طلاق چیست؟

در خیلی از موارد زوجین در مورد قوانینی مانند طلاق توافقی، اطلاعات بسیار كم و اندکی دارند. اطلاع از قوانین طلاق، این امر را بسیار آسان‌تر می‌کند و از میزان صدمات آن می كاهد. بهترین نوع طلاق، طلاق توافقی است كه در آن زن و شوهر با پذیرفتن شرایط همدیگر و با علم به مشكلات حقوقی، صرف هزینه و وقت تصمیم می‌گیرند از هم جدا شده و میزان صدمه را به حداقل رسانده و زندگی تازه‌ای را شروع كنند. متاسفانه در برخی دفاتر مشاوره، زن و شوهر به جدایی و طلاق توافقی تشویق می‌شوند.

مشاوره طلاق زن و شوهر را به سمت جدایی از یکدیگر سوق نمی دهد بلکه مشاور یا درمانگر سعی می‌كند با بررسی مشكلات زوجین و سنجش امکان نجات زندگی مشترک و بهبود رابطه زوجین راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهد. از اینرو در صورتی كه به این نتیجه برسد كه امکان ادامه زندگی مشترک وجود دارد و اینکه آنها می توانند باهم به توافق برسند، زوجین را تشویق می‌کند تا از مشاوره خانواده بهره‌مند شوند و به زندگی خود فرصتی دوباره دهند. همچنین در مورد تبعات حقوقی و اجتماعی طلاق و قوانین آن و تطبیق آن با مشكلات زوجین اطلاعات بسیاری به زوجین می‌دهد و آنها را حتی در مواردی از طلاق منصرف می‌كنند و روش هایی را که می تواند سبب رفع مشکلات زندگی مشترک آنها شود را ارائه می دهد. البته در بعضی موارد زمانی که امکان نجات زندگی مشترک وجود نداشته و زوجین اصرار زیادی بر جدایی و طلاق داشته‌باشند آن‌ها در مراحل قانونی آن راهنمایی می‌کند تا با کمترین میزان آسیب از یکدیگر جدا شوند؛ البته باید این نکته را هم بگوییم که در برخی موارد طلاق بهترین راه برای جبران آسیب‌هاست.

مشاوره برای فرزندان طلاق توافقی

فرزندان در خانواده ای که زوجین از یکدیگر جدا شدنه اند، بیشترین آسیب را می بینند؛ از این رو بخشی از مشاوره طلاق مربوط به فرزندان است.همچنین لازم است که قبل از طلاق (توافقی) با مشاوره گرفتن از مشاور و درمانگر در مورد صدماتی که به فرزندان وارد می‌شود پیشگیری کنید. البته لازم به ذکر است که در مواردی كه زوجین فاقد فرزند هستند طلاق توافقی بسیار راحت‌تر است. پس قبل از اقدام به طلاق توافقی و متشنج کردن روحیه فرزندانتان با مشاور مجرب مشورت کرده و راه حل‌های مناسب را برای کاهش آسیب به کار ببرید. پیشنهاد می کینم مقاله مشاوره کودک را نیز مطالعه کنید.

مشاوره طلاق

مراحل مشاوره طلاق توافقی

 • مراجعه به مشاور و در میان گذاشتن مشكل از سوی هر دو طرف دعوا
 • ادامه مشاوره در حداقل 2 جلسه برای كاهش شدت احساسات زوجین
 • مشاوره روانشناسی طرفین برای پی بردن علت اصلی نارضایتی طرفین
 • همراهی زوجین برای یافتن راه حل‌های عملی برای تأمین بخش مهم خواسته‌های منطقی هر دو طرف
 • ادامه مشاوره با فرزندان بصورت جداگانه و یا به صورت جمعی در جلسات بحث آزاد با والدین و فرزندان
 • بررسی و رصد نمودن شدت مشكل در فواصل زمانی مشخص.
 • ارائه بهترین راه و روش طلاق توافقی در صورتی كه طلاق بهترین روش برای هر دو طرف تشخیص داده شود.
 • بررسی قوانین طلاق توافقی در مورد زوجین، مورد مشاوره و دادن اطلاعات دقیق در مورد فرایند طلاق توافقی و نیازهای حقوقی آن‌ها.
سوالات-مشاوره-طلاق

سوالات مشاوره طلاق

روانشناسان توصیه می‌کنند قبل از اقدام برای طلاق سؤالاتی را با همراهی مشاوره خانواده و یا مشاوره طلاق از خود بپرسید.در ادامه به این سوالات اشاره خواهیم کرد:

آیا نگرانی‌ها و نیازهای خود را به خوبی برای طرف مقابل مطرح کرده‌اید؟

آیا برای نجات زندگی خود تلاش کرده‌اید و آیا راهی برای این موضوع وجود دارد؟

آیا واقعا نبود همسرتان را ترجیح می‌دهید؟

طلاق چه آسیب‌هایی به فرزندان وارد می‌کند؟

چه چیزهایی در طلاق شما را می‌ترساند و آیا نگران می‌کند؟

قوانین-طلاق

قوانین طلاق

احكام شرعی و قانونی در مورد طلاق و طلاق توافقی بسیار زیاد است. در دادگاه‌های اسلامی قضاوت قاضی در مورد درستی تطبیق این قوانین با موارد درخواست‌های طلاق توافقی بسیار سختگیرانه و دقیق است از این رو قاظی سعی در رفع مشكلات زوجین از طریق بكار بردن این قوانین دارد. درخواست طلاق از سوی هر یك از زوجین كه مطرح شود ممكن است تفاوت‌هایی در نحوه استفاده از این قوانین بوجود بیاورد که حتی ممکن است به نفع و یا ضرر فرد باشد.

ضرورت مشاوره پیش از طلاق

 بسیاری از طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از طلاق، بهترین راه استفاده از مشاوره طولانی مدت و هدف دار برای زوجین قبل از ازدواج است و در صورتی كه به هر دلیل زوجین تصمیم به طلاق گرفتند بهتر است از مشاوره طلاق استفاده كنند. طلاق (توافقی) سریع و بدون بررسی كافی ریشه بسیاری از صدمات روحی و جمسی است. بنابراین در مورد تصمیم به این مهمی حداقل یک ماه به خود فرصت دهید و در این مدت، بسیار خوب است كه از مشاوره‌ی مستمر متخصصان مجرب بهره مند شوید. همواره به افراد پیشنهاد و توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از مسائل و مشکلاتی از جمله طلاق حتما پیش از ازدواج در جلسات مشاوره ازدواج حظور داشته باشند تا اطلاعات کافی و جامعی را قبل از شروع زندگی مشترک کسب کنند.

مشاوره قبل از طلاق

زمانی که زن و شوهر به این نتیجه می‌رسند که رابطه‌ی زناشوییشان به جایی رسیده ایت که دیگر نمی توانند با یکدیگر ادامه دهند، تصمیم می‌گیرند که به زندگی مشترکشان پایان بدهند، از این رو نزد مشاور طلاق می‌روند و وضعیت را توضیح می‌دهند. مشاور برای برنامه‌ریزی و تسهیل فرایند طلاق به آنها کمک می‌کند و به آنها آموزش می‌دهد که چطور به روشی مسالمت‌آمیز با هم ارتباط برقرار کنند تا بهترین راه‌حل را برای مشکلات پیش رو بیابند. از طرفی هم بسیاری از زوجین طلاقی نگرفته اند یا اینکه در آستانه ی طلاق هستند اما با وجود طلاق عاطفی به زندگی خود ادامه می دهند. همچنین برخی توان پرداخت هزینه‌ی مشاوره طلاق را ندارند، عده‌ای مزایای این مشاوره را باور ندارند، اما سودمندی مشاوره طلاق و ازدواج ثابت شده است.

مشاور طلاق محیط مناسبی را برای زوجین فراهم می‌کند تا بتوانند به راحتی احساسات خود را بیان کنند، بهتر یکدیگر را درک کنند و درباره‌ی این که آیا طلاق آخرین راه‌حل برای مشکلات زناشوییشان است یا بهتر است یک فرصت دوباره به رابطه‌ و زندگی مشترکشان بدهند تا به تفاهم متقابل برسند. اما اگر مشاور در طول جلسات درمان به این نتیجه برسد که شرایط زوجین به‌گونه‌ای است که ادامه زندگی به نفع هیچکدام‌شان نیست، طلاق را پیشنهاد می‌دهد و مشاوره قبل از طلاق را ادامه می‌دهد. پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره روابط زناشویی را نیز مطالعه کنید.

مشاوره پس از طلاق

مشاوره پس از طلاق برای افرادی است که طلاق گرفته‌اند و اکنون می‌خواهند برای آینده‌شان و در بسیاری از موارد، درباره‌ی فرزندانشان تصمیمگیری کنند. بعد از طلاق این نکته بسیار مهم است که زوجین احساس ناراحتی و اندوه ناشی از طلاق و جدایی را بپذیرند و به احساسات خود اجازه بدهند که بروز کند. زوجین در طول جلسات دادگاه و فرایند طلاق معمولاً دچار احساسات خصمانه‌ای می‌شوند. هر دو طرف خشمگین و با وکلای خود پا به میدان می‌گذارند، در حالی که همه به آنها نصیحت کرده‌اند که مبادا نقطه ضعف نشان دهند و احساسات و افکار واقعیشان را بیان کنند؛ یعنی دقیقاً همان کارهایی را انجام ندهند که جزء ویژگیهای اصلی هر انسان سالمی به شمار می‌آید. زوجین در اکثر دادگاههای طلاق خودشان نیستند و سعی می‌کنند حساب شده و با استراتژی پیش بروند.

مشاوره طلاق تلفنی

گرفتن مشاوره به صورت تلفنی امروزه می تواند بسیار راهگشا باشد. مخصوصا اگر زمان کافی برای مراجعه حضوری نداشته باشید و یا به صورت فوری نیاز به مشاوره طلاق داشته باشید. مشاوره طلاق تلفنی برای کسانی نیز که در روستا و شهرهایی زندگی می کنند که متخصص حرفه ای در آنجا وجود ندارد و یا دسترسی به مرکز مشاوره خوب را ندارند، راه حل خوبی است. همچنین مردم ساکن شهرهای بزرگ هم به دلیل مشغله زیاد که نمی توانند به مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه کنند، مرکز مشاوره گروه همراه به واسطه مشاوره طلاق تلفنی نیاز این دسته از عزیزان را برطرف نموده است.

بهترین مرکز مشاوره طلاق

امروز با توجه به وجود مرکز مشاوره های بسیار در تهران، انتخاب بهترین مرکز مشاوره طلاق کار بسیار مشکلی است. بدون شک می توان گفت که مرکز مشاوره گروه همراه جزء یکی از بهترین مرکز مشاوره در تهران محسوب می شود که با کادری مجرب خدمات مشاوره را به صورت تلفنی و حضوری ارائه می کند. یکی از افتخارت گروه همراه این است که توانسته تا کنون بسیاری از مشکلات کوچک و بزرگ خانواده ها را با ارائه بهترین روش و راه حل علمی بهبود ببخشد.

تعداد جلسات مشاوره طلاق

مدت زمان استاندارد برای هر جلسه مشاوره بین 45 تا 60 دقیقه می‌باشد. تعداد جلسات مشاوره بسته به نوع مشکل، میزان اختلافات زوجین، داشتن فرزند و درگیر بود خانواده‌ها در مشکل زوجین می‌تواند متغیر باشد. از این رو تعدا د جلساتی را که باید برگزار شود را می توان بین 10 تا 12 جلسه در نظر گرفت.

تعداد جلسات مشاوره قبل از طلاق

جلسات مشاوره قبل از طلاق، تقریبا طی 45 روز و حداقل در 5 جلسه اتفاق می‌افتد. همچنین برگزاری این 45 روز الزامی است.

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش اصطلاحی است که امروزه خیلی از زن و شوهر ها را درگیر خود کرده است. در طلاق عاطفی هر چند زن و مرد باهم زیر یک سقف زندگی می کنند اما روابط عاطفی بین آنها وجود ندارد و هر یک از زوجین برایشان فرقی نمی کند که دیگری در چه حال و وضعیتی به سر می‌برد و چه مشکلاتی دارد. زن و شوهر دیگر صدای همدیگر را نمی فهمند و منظور هم را متوجه نمی‌شوند و به نوعی فقط بر حسب عادت یا به خاطر فرزندانشان در کنار هم زندگی می کنند اما هیچ لذت و رضایتی ندارند. در طلاق عاطفی زن و شوهر ها گاهی هم به دلیل شرایط و موقعیت اجتماعی و خانواده هایشان مجبور هستند با هم زندگی کنند و فقط نام آنها در شناسنامه همدیگر است اما پیوندهای عاطفی میانشان رخت بر بسته است.

هنگامی که زوجین در کنار هم هستند اما رابطه احساسی و عاطفی با یکدیگر ندارند از لحاظ روحی روانی هم دچار استرس و افسردگی می شوند به این دلیل که سایه سردی بر زندگی آنها افتاده است. حتی در مواردی وقتی خودشان را با زوج های دیگر مقایسه می‌کنند و شور و حال بین آنها را می بینند ممکن است این احساسات ناراحتی در آن تشدید شود. مسئله مهم این است که گاهی طلاق عاطفی می تواند زمینه برای طلاق قانونی شود. بنابراین وقتی که زن و شوهر دچار نارضایتی و سردی در روابطشان شده‌اند بهتر است برای برطرف کردن مشکلات شان حتماً از یک درمانگر یا روانشناس کمک بگیرند.

آثار طلاق

دوری ناگهانی همسر می تواند استرس و ناراحتی ایجاد کند. با این حال بعضی از افراد احتمال دارد بعد از طلاق احساس خوشبختی داشته باشند. طلاق معمولاً تاثیرات اقتصادی ناخوشایندی برای زن ها بیشتر از مردها دارند اما تاثیرات طلاق فقط اقتصادی نیست بلکه موارد دیگری هم شامل میشود:

ترس از تنها شدن

یکی از مهمترین تاثیرات طلاق برای زنها و مردها طرد شدن و تنهایی است. مخصوصاً هر چقدر که زن و مرد مدت های طولانی تری با یکدیگر زندگی کرده باشند و به هم وابسته شده باشند این تنهایی بیشتر دیده می شود و آنها را بیشتر اذیت می کند. این تنهایی گاهی اوقات باعث میشود که زن و شوهر هرکدام دوباره رابطه جدید و بی هدفی را شروع کنند و مشکلات بیشتری به سراغشان بیاید.

داشتن احساس گناه

یکی از مواردی که بعد از طلاق سراغ زن و شوهر می آید احساس عذاب وجدان و گناه است از اینکه شاید می توانستند کار بیشتری برای زندگیشان انجام دهند ولی کوتاهی کردند. در چنین مواقعی حتی نشخوار فکری و افکار مزاحم دست انسان بر نمی دارد و ممکن است فرد خودش را مورد بازجویی و قضاوت قرار دهد. این افکار و احساسات به تدریج می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد استرس و افسردگی شوند و مشکلات جدیدتر دیگری را به وجود بیاورند. احساس گناه برای کسی که در طلاق نقش مهمتری داشته و همچنین زوجینی که فرزند داشتند پررنگ تر است.

کاهش اعتماد به نفس

هنگامی که فردی از همسرش جدا می شود چه زن باشد چه مرد معمولاً برچسب هایی را از جامعه دریافت می‌کند که روی اعتماد به نفس و عزت نفس او تاثیر می گذارد. افراد نسبت به کسی که جدا شده است حس خوبی ندارند و دائماً زندگی و رفتارهایش را قضاوت می کنند. این تأثیر مخصوصاً برای زنها مخرب تر است. علاوه بر این طلاق روی اعتماد به رقص فرزندانی که والدین خود را هم الگو قرار داده تاثیر می گذارد.

ترس از آینده

بعد از طلاق احساسات مختلفی مورد خشم و کینه و نفرت ممکن است در افراد شکل بگیرد و اذیتشان کند. افراد احتمال دارد احساس راحتی داشته باشند که دیگر دعوا ها و دخالت ها تمام شده است اما از طرفی آینده‌ای نامشخص و مبهم برایشان وجود دارد، اینکه نمی دانند چه سرنوشتی در انتظار است و باید چه کار هایی کنند. مردان ممکن است تا به خاطر دغدغه هایی که دارند نتوانند کارشان را به درستی انجام دهند و و حتی افت اقتصادی چند برابر کنند. از این رو در چنین شرایط بحرانی توصیه میشود از یک روانشناس کمک بگیرید.

مراقبت و تربیت از فرزند

مسئله مراقبت و تربیت فرزند مخصوصا اگر در سن پایین تر باشند یکی از چالشهای والدینی است که از یکدیگر جدا شدند.از طرفی اگر فرزندان در جریان دعواهای پدر و مادر قرار گرفته باشند و یا هر یک از والدین فرزند خود را علیه دیگری تحریک کند، تاثیرات این جدایی وخیم تر می شود. علاوه بر این مشکلاتی مثل افت تحصیلی، پرخاشگری، کشیده شدن به سمت مواد و دوستان ناباب از دیگر تاثیرات جدایی والدین روی فرزندان است.

تاثیرات جسمانی

یکی دیگه از تبعات طلاق ایجاد بیماری های جسمانی در انسان می باشد. به این نکته توجه کنید که خیلی از بیماری های افراد منشاء روانشناسی و روحی دارد. کسانی که معمولاً جدا میشود اگر بعد از طلاق نتوانستند با مشکلات آن روبرو شوند دچار بیماری‌های روان‌تنی همچون میگرن، درد معده یا حتی بیماری های خطرناک جسمانی می شوند. طبق تحقیقات زن هایی که متارکه کرده اند ۲۴ درصد احتمال بیشتری دارد که دچار حملات قلبی شوند همچنین کسانی که بیشتر است دوباره طلاق گرفتند احتمال این بیماری های قلبی برای آنها ۷۷ درصد است. به این دلیل که سلامت روانی افراد تحت تاثیر قرار می‌گیرد و سیستم ایمنی بدن افت می کند در نتیجه زمینه انواع بیماری‌های جسمانی فراهم می شود.

طلاق و سن فرزند

کسانی که می خواهند از یکدیگر جدا شوند بهتر است به سن فرزندان خود هم توجه کنند. این نکته مهم را بدانید که بالاخره طلاق در هر سن و هر شرایطی برای کودکان امری ناپسند و دوست نداشتنی است و تاثیرات خودش را بر روی آن ها می گذارد. اما گاهی اوقات انتخاب های ما به گونه ای است که مجبور میشویم بین بد و بدتر یکی را برگزینیم.

کودکان زیر سه سال: این کودکان مخصوصاً اگر در جریان دعواها و اختلافات پدر و مادر قرار گرفته باشند و از طرفی شرایط والدین به گونه‌ای باشد که از نیازهای فرزندشان چشم پوشی کرده باشند دچار اضطراب و بی اعتمادی می‌شوند و ممکن است عوارضی همچون اختلالات خواب و بیداری، تیک عصبی و شب ادراری در آنها به وجود بیاید.

۳ تا ۶ سالگی: در این سن جدایی والدین می‌تواند تاثیراتی در کاهش اعتماد به نفس کودکان داشته باشد. اگر که روند جدایی بدون تنش و درگیری شدیدی باشد و کودک به مهدکودک و پیش دبستانی فرستاده شود و از آسیب ها دور بماند برایش بهتر است.

۷ تا ۱۲ سالگی: در این سن کودکان به علت آنکه به مدرسه می روند و تا حدی در که از مسائل پیرامون دریافت میکنند تاثیر طلاق بیشتر است. آنها ممکن است دچار احساساتی مانند اضطراب، افسردگی و غم و اندوه شدید شوند و نتوانند به راحتی با آن کنار بیایند حتی در موارد خودشان را مقصر جدایی والدین بدانند. این احساسات به تدریج ممکن است باعث پرخاشگری با همسالان در مدرسه و افت تحصیلی هم شود.

سن بلوغ: سن بلوغ بدترین سن فرزندان برای جدایی والدین است. بحران هویت و تخریب شخصیت ممکن است نوجوان را درگیر کند. در چنین وضعیتی توصیه می شود که حتماً والدین نوجوانشان را به یک روانشناس با تجربه معرفی کنند تا بتوانند راحت صحبت کنند و احساسات و افکارشان را در مورد این اتفاق بگویند. اگر این مسائل برای نوجوانان حل نشده باقی بماند ممکن است که درگیر اعتیاد، رو آوردن به انواع مواد، افت تحصیلی شدید، رفتارهای پرخطر جنسی و خودکشی شود.

بعد از ۱۸ سالگی: معمولا این افراد بهتر می توانند هر موضوعی را بپذیرند و یا اینکه بهتر قانع شوند و درکی از وضعیت والدین خود داشته باشند. با این حال ممکن است فرزندتان به نصیحت ها و توصیه های شما چندان اعتنایی نکند و نتوانید او را توجیه کنید چرا که او هم دلایل خودش را دارد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت دریافت نوبت