خود‌باوری چیست؟

خود باوری چیست؟

مفهوم خود باوری چیست؟

باورها واندیشه ها، احساسات و رفتارهای ما را می سازند!

چرا بسیاری از انسان ها، با وجود موفقیت های فراوان، هرگز از زندگی خود احساس رضایت نمی کنند واز خوشحالی واقعی بی بهره اند؟

خودباوری هرکسی، براساس تصویرذهنی که از خود دارد، شکل می گیرد. ( خودباوری مثبت ) پیش نیاز ( اعتماد به نفس ) است. خودباوری مثبت و سالم، عبارت است از این که خود را شایسته و لایق موفقیت ها،شادابی ها،سلامتی ها، خوبی ها،مفیدبودن ها، بخشیدن ها و ….. بدانیم وغلبه بر موانع ها،چالش هاوناهنجاری ها را از آن خود دانسته و بپذیریم که دست یابی به اهداف و آرمان ها، حق طبیعی ماست

قبول کنیم که در درون ما، قدرت نامحدود و بی کرانی قرار دارد که به کمک آن می توانیم به آرمان ها و اهداف مان برسیم و قادریم با تکنیک ها و آگاهی های لازم، تصمیم های درست و شایسته بگیریم و….. خودوتوانمندی های مان را باور کنیم تا بتوانیم مثبت اندیشی و سازندگی را جایگزین منفی اندیشی، بدبینی و منفی پنداری خویش کنیم. راه ها و تکنیک هایی که باعث تقویت مثبت پنداری و مثبت اندیشی و ارزشمندی و شایستگی ما میشوند را تقویت کنیم و بپذیریم که توانمندی های مان بسیار بسیار بیش تر از ضعف ها و مشکلات مان است

وقتی خودباوری ما بالا باشد، قدرت ارتباط ما با خود و دیگران، سازنده و عالی می شود، قدرت انعطاف پذیری ما بسیار بالا می رود؛ در برابر عوامل منفی و مخرب، مقاومت و شایستگی بهتری از خود نشان می دهیم؛ احساس امنیت بیش تری می کنیم؛ قدرت نفوذ و جذابیت ما بالا می رود؛ ارزشمندی و شایستگی خود را بهتر درک می کنیم؛ موانع ها را با منطق و شرایط بهتری پشت سر می گذاریم و باورها و اعتقادهای درونی خود را صادقانه بیان و با دیگران ارتباط سازنده برقرار می کنیم.در واقع:

خودپنداری مثبت و سالم به انسان انرژی،انگیزه،موفقیت،جاه طلبی و بزرگ اندیشی می بخشد.

به طور کلی، ( خودباوری ) مثبت و سالم، در تکامل و تعالی انسان ها بسیار موثر است و خود پنداری منفی، در بدبختی و سیاه روزی افراد، نقش اصلی را بازی می کند. به عبارت دیگر: خود باوری مثبت به ما کمک می کند که بهشتی زندگی کنیم، در حالی که خوباوری منفی ما را به گرداب جهنم واقعی فرو می برد.

 

خود باوری چه زمانی واقعی است؟!

خودباوری یک تجربه ی درونی ست و هر کسی که در اندیشه و احساس خود آن را لمس کند،به خودباوری واقعی دست می یابد. در حالی که بسیاری از انسان ها در طول زندگی خویش، ممکن است در زمینه ی ثروت اندوزی، تحصیل،ازدواج،سیاست،تربیت فرزندان،هنر،ورزش و….به موفقیت های جالبی هم رسیده باشند و مورد تحسین دیگران هم قرار گرفته باشند ولی چون در درون خویش، خود را شایسته، لایق و ارزش مند نمی دانند، از خود باوری مثبت بی بهره اند و زندگی برای شان تقریباً بی معنا، بی محتوا و پوچ است و از رضایتمندی واقعی و شادابی اصیل درونی بی بهره می مانند.

شگفت انگیز است که بدانیم: تحسین،تاًیید و حتی ستایش میلیون ها انسان نمی تواند در ما خودباوری واقعی و بالایی را ایجاد کند. البته تمجید و تحسین دیگران به طور موقت، در ما شادی، رضایتمندی و حتی سرخوشی و سرمستی ایجاد می کند و احساس بهتری به وجود می آورد ولی هرگز آرامش، شادابی و رضایت درونی و واقعی را بر ما حاکم نمی سازد

ریشه های خودباوری انسان، به دوران کودکی اش برمی گردد:

چگونه تصویر ذهنی کودکان پایه ریزی شده و شکل می گیرد؟ مادر و پدر در ساخت تصویر ذهنی کودک شان چه نقشی دارند؟

براساس تصاویرذهنی و خود ارزیابی است که ارزش ها و اولویت ها شکل می گیرند و اهداف و آرمان های افراد پایه گذاری می شوند؛ حتی باورها، اندیشه ها، احساس ها و عواطف، رفتار و کردار و هرگونه کنش و واکنش فرد در مقابل رویدادها، با توجه به تصاویر ذهنی او شکل می گیرند. به عبارت دیگر: تصاویر ذهنی، خودارزیابی،خودباوری در تمام لحظه ها و جنبه های زندگی، بسیار موثر بوده و موقعیت افراد را در هر شرایط و از هر نظر تحت تاًثیرقرار می دهند.

6 رکن مهم در خود‌باوری

آگاهانه زیستن، عبارت است از احترام گذاردن به واقعیت ها، بدون طفره رفتن یا انکار کردن آن ها، آمادگی کامل برای انجام کارها، تلاش برای درک مسائلی که بر علایق،ارزش ها و اهداف مان تاًثیر گذارند و آگاهی و شناخت کامل داشتن از دنیای درون و بیرون خود

پذیرفتن خود، به معنای پذیرفتن و آزمودن بدون رد و انکار واقعیت های اندیشه ها، احساسات و عملکردهاست؛ احترام گذاشتن و دلسوزی نسبت به خود، حتی زمانی که بعضی از اعمال یا احساسات مان مورد پسند دیگران نیست و امتناع از قرار گرفتن در ارتباطی متخاصم با خود.

خود مسئولی، درک این واقعیت است که ما خالق گزینش ها و اعمال خود هستیم و باید منبع نهایی کامیابی های خود باشیم و این که هیچ کسی وجود ندارد که به ما خدمت کند و زندگی را برای ما خوب و خوش سازد، برای مان شادمانی به ارمغان آورد و یا به ما خودباوری عطا کند.

خود تاًییدی، احترام گذاشتن به خواسته ها و نیازهای خود و تلاش برای یافتن راه هایی برای بیان آن ها به صورت های مختلف و هم چنین به معنای رفتاری احترام امیز با خود در هنگام برخورد با دیگران است؛ تمایل به این که همان گونه باشیم که هستیم و بگذاریم دیگران هم خود واقعی ما را ببینند و بر عقیده ها، احساسات و ارزش های خود پای بند باشیم.

هدفمند زیستن، به عهده گرفتن مسؤولیت، مشخص کردن اهداف و آرمان های خود و انجام کارهایی است که به ما کمک می کند به آن ها نایل شویم و در این راه، به سوی موفقیت گام برداریم.

با صداقت زیستن، به معنای وفاداری نسبت به اصول رفتاری در عمل، هماهنگی بین آن چه که می دانیم، آن چه که ادعا می کنیم و آن چه که انجام می دهیم؛ عمل کردن به قول ها و تعهدهای مان است.

 

انواع خود باوری

1ـ خود باوری انسانی: اولین گام در خودشناسی، دست یافتن به این باور است که هر فردی به لحاظ این که انسان آفریده شده است، فراتر از سایر موجودات از یک سلسله ویژگی های برتر نظیر استعداد و ظرفیت و زمینه رشد فراوانی برخوردار است که اگر او به عنوان انسان از توانمندی هایی که دارد به نحو صحیح استفاده کند، می تواند به هر جایگاهی برسد.

2ـ خودباوری اعتقادی: هر فردی در زندگی با یک سلسله اعتقادات قلبی و ایمانی زندگی می کند که این اعتقادات هویت فکری و فرهنگی او را شکل می دهند.

3ـ خود باوری ملی: هر ملتی دارای فرهنگ و تمدن خاصی است که در طول قرون متمادی در سایه تلاش های بزرگان و نخبگان آن شکل می گیرد.

4ـ خود باوری فردی: نوعی دیگر از خودباوری، خود باوری فردی است که در قلمرو شخصیت افراد مطرح می شود. توضیح آن که هر فردی دارای استعداد و توانایی های خاصی است که اگر آن ها را درست شناسایی کند و در زندگی از آن ها به صورت مناسب بهره برداری نماید، در زندگی شخصی خود به تمام آمال و اهدافی که دارد دست می یابد و در پیشامدهای زندگی نه دچار یأس وناامیدی می شود و نه در برخورد با مشکلات احساس خود کم بینی به او دست می دهد. در نتیجه، به برکت این خود باوری و شکوفایی و تحقق آن فرد است که سست اندیشی و وابستگی بی جهت به دیگران از زندگی او به کلی دور می شود و به یک استقلال فکری و عزت نفس کامل و اعتماد به نفس سازنده که موفقیت همه جانبه او را تضمین می کند دست می یابد.

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید