مهارت های زندگی

10 / 10
از 1 کاربر

تعریف مهارت و مهارت های زندگی و تقسیمات آن

تعریف مهارت

مهارت قابلیت یادگیری است یا به زبانی دیگر استعداد انجام دادن یا پیش بینی نتایج با حداقل صرف زمان و انرژیی است.

مهارت قابلیتی است که با اطمینان معین و صرف حداقل انرژی یا زمان کاری به نتیجه برسد.ماهر فردی است که مهارت را با اطمینان نسبی و یا صرف حداقل انرژی اجرا نماید.مهارت ها اغلب به دو دسته تقسیم می شوند.الف. مهارت های حوزه عمومی ب. مهارت های حوزه تخصصی. برای مثال در حوزه کاری بعضی از مهارت های عمومی می توانند شامل مدیریت زمان،کار گروهی،رهبری،خودجوشی و خود انگیزشی و ... باشند. درحالی که مهارت های حوزه تخصصی می توانند فقط برای بعضی از مشاغل به کار روند.مهارت اغلب وابسته به متغیرهای زیادی است. با جلسات مشاوره خانواده شما می توانید مهارت های زندگی را نیز آموزش ببنید. ما در این مرکز جلسات و پکیج های مشاوره خانواده به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

-مهارت اغلب وابسته به متغیرهای زیادی است.

-مهارت یعنی توان بالقوه ای که از طریق تمرین به دست می آید.

-مهارت قابلیتی است که با اطمینان معین و صرف حداقل انرژی یا زمان کاری به نتیجه می رسد.

تعریف مهارت های زندگی

مهارت های زندگی یعنی داشتن توانایی لازم برای اقدام و عمل موثر در شرایط متغیر زندگی.

-مجموعه ای از توانایی هاست که زمینه سازگاری و رفتار مثبت و مفید را برای انسان فراهم می آورد.

-مهارت های زندگی مهارت هایی است که زندگی موفقی را برای ما رقم می زند.

- مهارت های زندگی توانایی هایی هستند که به ما کمک می کنند تا در موقعیت های مختلف عاقلانه و صحیح ذفتار کنیم و رفتاری سازگارانه با خود و دیگران داشته باشیم.

-سازمان بهداشت جهانی مهارت های زندگی را شامل توانایی های آدمی جهت رفتارهای مثبت و انطباق پذیر با دیگران می داند که او را قادر می کند با چالش ها و نیازمندی های روزانه به گونه ای موثر روبه رو سازد.

-سازمان یونیسف نیز مهارت های زندگی را شامل تمهیداتی برای تحول و یا تغییر رفتار می داند تا میان سه حیطه ی دانش،بینش(طرز نگرش) و منش موازنه ای برقرار سازد.

اما از آنجا که یک زندگی موفق و آرمانی زندگانی است که سعادت دنیوی و اخروی یک انسان را تامین کند در یک تعریف جامع می توان گفت " مهارت های زندگی شامل دانستنی ها، نگرش ها و توانایی های لازمی ست که علاوه بر رساندن انسان به حد بالندگی و شکوفایی همه جانبه انسان را برای عبور از گردنه ی مشکلات و چالش های زندگی موفق کرده و با مدیریت بهینه آن ها را کنترل نماید و ازاین  طریق به سعادت دنیوی و اخروی خویش نائل آید." حتما میتوان با مشاوره و آموزش این مهارت ها را ارتقاء داد.

مهارت های فکری- ذهنی

توانایی در ایجاد هماهنگی و یکپارچگی تلاش ها و فعالیت های سازمان توانایی در درک سازمان به عنوان یک کل، درک چگونگی ارتباط اجزای سازمان با یکدیگر و توانایی در پیش بینی اثرات یک تغییر در سازمان .

توانایی در شناخت مسائل،تبیین ان ها و ارائه راهکار های خلاقانه.

شامل مهارت تصمیم گیری،مهارت حل مسئله،مهارت تفکر خلاق، مهارت تفکر نقاد،انتخاب هدف و نظایر آن می شود.

مهارت های ارتباطی اجتماعی

مهارت های ارتباطی اجتماعی عبارت اند از مجموعه ای از رفتارهای هدفمند، به هم مرتبط و متناسب با وضعیت که آموختنی بوده و تحت کنترل فرد است در تعریف اشلانت و مک  فال مهارت ارتباطی عبارت است از فرایند های مرکبی که فرد را قادر می سازد به گونه ای رفتار کند که دیگران او را با کفایت تلقی کنند پس مهارت ها توانایی های لازم برای انجام رفتارهای هدفمند و موفقیت آمیز هستند مهارت های ارتباطی را مجموعه ای از رفتارهایی می داند که کیفیت ارتباط شخص با شخص را مشخص می کند.

همان طور که می توان از عنوان مهارت های ارتباطی فهمید روش ها و شیوه های ضروری برای یک زندگی سالم و سازنده هستند به عبارت بهتر این مهارت ها مجموعه ای از توانایی ها هستند که سبب سازگاری ما با دیگران و شکل گیری رفتارهای مثبت و مفید می گردند. کلاس های مشاوره خانواده و روانشناسی مرکز مشاوره گروه همراه واقع در خیابان سعادت آباد و محدوده غرب تهران به شما کمک خواهد کرد تا این مهارت ها را ارتقاء دهید. این توانایی ها ما را قادر می سازند نقش مناسب خود را در جامعه به خوبی ایفا نماییم بدون اینکه به خود یا به دیگران آسیب برسانیم شامل مهارت دوست یابی،مهارت ارتباط مطلوب با دیگران،مهارت جات ورزی،مهارت نه گفتن،مهارت مطلوب با خانواده و نظایر آن می شود.

برگرفته از کتاب خودشناسی و خود آگاهی

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

جهت گرفتن وقت مشاوره و هماهنگی برای حضور در مرکز و کلاس های مشاوره و همچنین مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناسی می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

تلفن های تماس مرکز مشاوره:
22383846 - 021
22383568 - 021

خدمات مرکز مشاوره گروه همراه شامل: 

مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی

مشاوره کودک

مرکز مشاوره در سعادت آباد

واقع شده است

و شما می توانید حضوری نیز جهت مشاوره های خانواده و ازدواج و همچنین مشاوره برای کودک و نوجوان ، مراجعه نمایید.