چگونه به اشتباه دیگران واکنش نشان دهیم

چگونه به اشتباه دیگران واکنش نشان دهیم

 

اگر کسی اشتباهی می کند که مستقیماً روی شما اثر می گذارد. خواه اشتباهی جزیی باشد یا بزرگ طبیعی است که دلخور شویم و نومید گردیم. اما اغلب اشخاص به اشتباه خودشان و یا دیگران به خوبی واکنش نشان نمی دهند. الگوی قدیمی می گوید که ازاین اشتباه عصبانی شوید،سرزنش کنید، مجازات کنید و یا کسی را که با اشتباهش به شما آسیب رسانده از زندگیتان بیرون بیاندازید. اما روش جدید رهایی احساسی توصیه می کند از روش صبورانه و شکیبایی بهره بگیرید.

به این نکته توجه کنید: اشتباه چیست؟ گاه اشتباه ناشی از تصمیم گیری تحت تأثیرنبود علم و اطلاع و یا بی اطلاعی و یا بی وقتی است. به خاطر داشته باشید اشتباهات به عمد صورت خارجی پیدا نمی کنند.

بحث درباره یک اشتباه کمی دشوار است زیرا اشخاص بلافاصله گارد می گیرند حتی اگر کارشان را به درستی انجام ندهند و یا در انجام دادن کارشان صلاحیت لازم را نداشته باشند ناراحت شدن به شما کمکی نمی کند ممکن است حق با شما باشد اما اگر خواهان حفظ رابطه هستید، این کافی نیست.من نمی گویم که اشتباه به شما مجوز می دهد که اشتباهات خود را تکرار کنید و از خود بی رقتی نشان دهید. اما می توانند کاتالیزی برای درست انجام دادن کارها باشند. یکی از بیماران من مقاطعه کاری را استخدام کرد تا حمامش  را تغییر شکل دهد. مقاطه کار کند کار می کرد و بعضی از کارها را هم بطور کلی به اشتباه انجام می داد. وقتی بیمار من اشتباهات و قصورهای او را به روی خودش آورد او با لحن تندی جواب داد( یعنی می گویی من تنبل هستم)؟ بعد از سرعت کارش به مقدار بیشتری کاست. بیمار من به این نتیجه رسید که دو راه بیشتر ندارد یا مقاطعه کار را اخراج کند و یا نگرش خود راتغییر دهد.او تصمیم گرفت نگرش خود را تغییر دهد.چرا؟ من و او درباره چهار قاعده برای برقراری ارتباط با صبر و شکیبایی که در فوق به آن اشاره کردم بحث و تبادل نظر کردم. او خواسته خود را با مقاطعه کار در میان گذاشت اما به او نگفت که اشتباه می کند. اگر این بیمار من می خواست به نتیجه دلخواهش برسد باید ناراحتی و رنجش را کنار می گذاشت.

اشتباهات امری ناچارند. شما مرتکب اشتباه خواهید شد. دیگران هم اشتباه خواهند کرد. در نهایت انسان هستیم. آزاد و رها بودن یعنی اینکه به خودتان فضایی برای رشد کردن بدهید. بجای مجازات کردن کسانیکه اشتباه می کنند از آنها حمایت کنید تا ببینند اگر می توانند بهتر شوند اگر رفتار نامناسبی از خود بروز دادید در مقام عذر خواهی برآئید، هر چند ممکن است این کار دشواری باشد. با این رفتار اشخاص بیشتر متوجه اشتباهات خود می شوند. ارتباط یک منحنی آموزشی است  اجازه ندهید ناراحتی و یأس و نومیدی شما را کنترل کنند. به هنگام بروز اشتباه صبورانه به خود و به دیگران کمک کنید. به اینکه دیگران میل به تغییر دارند احترام بگذارید تا روابط شما تغییر کند.

مرحله اقدام احساسی

یک ناراحتی ده دقیقه ای را به یک ناراحتی تمام مدت روز تبدیل کنید.

 

                           

        

 

وقتی چیزی شما را ناراحت می کند به آن جنبه دائمی ندهید. وقتی یک ناراحتی جزیی را جنبه دائم می دهید تمام روزتان را خراب می کند. اجازه ندهید یک موضوع ناراحت کننده لحظات شگفت انگیز زندگی شما را خراب کند.

برای مثال اگر لاستیک چرخ اتومبیل شما در حالی پنچر می شود که قرار است در دفترتان در لحظات اولیه صبح در جلسه ای شرکت کنید، ناراحتی را احساس کنید. آن را با یکی از دوستانتان در میان بگذارید اما تمام فکر و ذکر روزتان را به آن ندهید.

 

مراقبه برای رسیدن به رهایی

از امروز متعهد شوید که از خود و از دیگران ناراحت و نومید نمی شوید. صبر پیشه کنید و مهربان باشید. اگر ناراحت یا مأیوس هستید، این فشار را از روی خود بردارید. بگوئید. من بیشتر تلاش خود را کرده ام. با خود به شکل یک کودک گرانبها رفتار کنید. مراقبت از خود را نادیده بگیرید.

برگرفته از کتاب رهایی عاطفی

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید