مشاوره ازدواج

ازدواج و انتخاب همسر یکی از مهمترین تصمیم ها در زندگی هر فردی است که از طرفی هم انتخاب همسر مثل گردو در بسته میماند و فرد آشنایی کاملی از طرف مقابل خود ندارد، از این رو برای تصمیم گیری، انتخاب درست و مناسب نیاز است که آموزش های لازم را برای ازدواج بیاموزید. بخشی از این آموزش از راه مشاوره ازدواج انجام می شود. این را هم باید در نظر بگیرید که همسر آینده شما در خانواده ای با افکار، فرهنگ و تربیتی کاملا متفاوت با شما بزرگ شده است؛ خواه ناخواه بسیاری از معیارها و علایق زندگی او با شما متفاوت است. از این رو باید اطلاعات و آموزش هایی قبل از ازدواج کسب کنید تا بتوانید زندگی موفق و خوشی را تجربه کنید.

هدف از مشاوره ازدواج چیست؟

  • بررسی آمادگی دو طرف برای ازدواج
  • بررسی تفاهم، هماهنگی و همسانی هر دو طرف
  • بررسی مهارت های زندگی مشترک

هدف از مشاوره ازدواج این است که دو طرف بتوانند آموزش های لازم برای بعد از ازدواج را بیاموزند و بتوانند بعد از ازدواج اگر مشکل و مسئله ای به وجود آمد به راحتی رفع کنند. از این رو معمولا در کشور ما ازدواج بصورت سنتی و یا درحد آشنایی نسبی دختر و پسر از یکدیگر انجام می شود. زمانی که دختر و پسر به هدف ازدواج و تشکیل خانواده و زندگی مشترک با هم صحبت می کنند آشنایی کمی از یکدیگر بدست می آورند اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که در این شرایط معمولا بر روی تمامی موارد مهم و تاثیرگذار در زندگی بحث نمی شود. با این حال هرچقدر شما  فکر کنيد که بهترين مرد يا زن روی کره زمين را پيدا کرده‌ايد، باز هم به‌دليل هيجانات ناشی از علاقه زياد ممکن است دچار خطا شويد و باعث بوجود آمدن مشکلات در زندگی مشترک خود شوید که با مراجعه به مشاور برای ازدواج خیلی می تواند در انتخاب شما قبل از ازدواج و همچنین رفع مشکلات بعد از ازدواج کمک کند.

در مشاوره ازدواج یا قبل از ازدواج چه بگوییم؟!

قبل از اینکه به مشاور مراجعه کنید باید به این موضوع فکر کنید که در مورد چه مسائلی با مشاور ازدواج صحبت کنید.اگر مسئله ای که خیلی حساس و حیاتی هست لازم می باشد که به طور کامل شرح داده شو یا فقط به طور کلی بیان کردن مسئله می تواند کافی باشد؟! آیا لازم است که تمام مشکلات و مسائل زندگی خود را تمام در اختیار مشاور بگذارید یا اینکه تنها باید مسائلی را مطرح کنید که می خواهید روی آنها کار شود و نیاز و رفع دارد؟ البته در بعضی مواقع هم پیش میاد که همسرتان در جلسه مشاوره ازدواج حظور دارد و گفتن بعضی از مطالب سبب ناراحتی و یا خشم در او می شود بهتر است یکسری مسائل مخفی بماند البته امکان دارد دلیل مراجعه شما به مشاور همین مسئله باشد در این صورت چاره ای جز بیان کردن موضوع ندارید و قطعا نباید از متخصص مخفی بماند.

درباره خودتان صحبت کنید به جای اینکه تمام وقت از همسرتان ایراد بگیرید و انتقاد کنید پس بهتر است نظرات منطقی و منصفانه ای درباره نقاط قوت و ضعف همسرتان و خودتان نیز ارائه کنید. ممکن است در زندگی زناشویی تان با مسائل مختلفی روبرو شوید سعی کنید بر روی مشکلات اصلی، بدترین و بزرگترین آنها تمرکز کنید و با مشاور در میان بگذارید و جزئیات را ریز به ریز مستند کنید. ساعت ها، تاریخ و محل های که اتفاقات مهمی افتاده است را تا جایی که به یاد دارید در اختیار مشاور ازدواج قرار دهید تا بتواند تحلیل و راه حل مناسبی را نسبت به مسئله شما ارائه کند. حال باتوجه به توضیحاتی که بیان کردیم اگر بخواهید به یک مشاور مراجعه کنید چه مسائل و مشکلاتی برای شما میتواند مهم و با الویت باشد که در جلسه مشاوره ازدواج آن را بیان کنید تا بتوانید آن را طی زمان رفع و بهبود ببخشید؟!  

چرا لازم است که به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنیم؟

 

به این نکته توجه کنید که مشاوره ازدواج برای همه افراد است و نه فقط زن و شوهر هایی که با هم دچار تعارضات شدند. طبق تحقیقات زوجین قبل از اینکه به مراکز مشاوره مراجعه کنند معمولاً ۶ سال با مشکلات شان درگیر هستند. حتی اگر شما و همسرتان مشکلی در زندگی تان ندارید می توانید برای آموزش یک سری مهارت‌های اجتماعی و روابط بین فردی و افزایش صمیمیت به زوج درمانگر مراجعه کنید.

هزینه و زمان

برای اینکه بتوانید از مشاوره های پیش از ازدواج نتیجه بگیرید لازم است زمان بگذارید و نسبت به آن متعهد باشید. این را بدانید هزینه‌ای که برای جلسات مشاوره میکنید یک سرمایه گذاری برای زندگی بلند مدت شما است. اگر شما و همسرتان بخواهید که عمیق تر و دقیق تر به مسائل زندگی تان بپردازید نیاز است که جلسات بیشتری را در جلسات مشاوره شرکت کنید و هر نکته که لازم است به مشاورتان که امین شما است بگویید. بنابراین اگر بتوانید جلسات تان را ادامه دهید هم رابطه شما با همسرتان تقویت می شود و هم اعتماد به نفس یک زندگی موفق و خشنود را خواهید داشت.

ترس از ندانسته ها و اتفاقات

رفتن نزد مشاوره ازدواج ممکن است چالش‌های متعددی داشته باشد. مثلاً احتمال فرد ابتدا از رفتن به مراکز مشاوره خودداری کند و ترس و نگرانی که به دلیل بیان مسائل ناگفته قرار است به وجود بیاید را نتواند تحمل کند. واضح است که موضوعات سخت و مهم ممکن است در جلسات بازگو نشود و این امر می‌تواند نتیجه گرفتن از جلسات را کمتر کند. خیلی از زن و شوهر ها ممکن است برای بار اول مسائل و عقاید خود را بیان کنند. با کمک یک روانشناس با تجربه میتوان این مشکلات را حل کرد. علاوه بر این دختر و پسری که قبل از ازدواج به مرکز مشاور مراجعه می‌کنند می‌توانند خیلی از موضوعاتی که برای شان مبهم است مطرح کند و بعد تصمیم بگیرند که آیا ازدواج کنند یا خیر.

جریحه دار شدن احساسات

یک روانشناس با تجربه با محیط امنی که فراهم می کند و به دور از قضاوت کمک می کند تا افراد بدون اینکه احساساتشان جریحه دار شوند مسائل و موضوعات خود را در میان بگذارند. چرا که گاهی گفتن بعضی از حرفها باعث رنجش فرد و مشکلاتی در رابطه می شود. اینکه بتوانید در بیان خواسته های خودتان صداقت داشته باشید و اهدافتان را راحت بگویید شاید تعارضات زودگذر را ایجاد کند اما خیلی از زوجین می توانند از این مسائل بگذرند و با کمک مشاور عالی رابطه شان را بهتر کنند.

 

مشاوره ازدواج

چه کسانی می توانند از مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنند؟

 

معمولاً افرادی که دچار مسائلی همچون طلاق خیانت سوء مصرف مواد یا تفاوت های فرهنگی و عقیدتی و مشکلات ارتباطی با همسرشان شده‌اند و یا این که تصمیم به ازدواج و طلاق دارند می توانند مراجعه کنند. یک مشاوره متخصص با شناخت تفاوت های زیربنایی هر دو طرف آنها را مسائل مهم شان می کند و برای تصمیم گیری کمک شایانی می نماید. گاهی ممکن است در این زمینه مخصوصاً برای ازدواج تست های شخصیتی گرفته شود تا متوجه شوند دو نفر چقدر از لحاظ عقیدتی و فرهنگی با هم سازگار هستند. علاوه بر این کسانی که ازدواج کرده اند و یا حتی چندین سال از زندگی مشترکشان گذشته است اما مشکلات و تعارضاتی با همسرشان دارند می توانند به مشاوران مراجعه کنند تا با ارزیابی و ریشه یابی، مسائلشان حل شود.

حل مشکلات با مشاوره ازدواج

برخی مسائل اگر هم چنان باقی بمانند باعث آسیب های روحی و روانی شدید، اعتیاد به انواع مواد، مشکلات بین فردی و فروپاشی زندگی می شوند.

بهبود ارتباطات زناشویی

طبق مطالعات انجام شده بر روی افراد مطلقه، 55 درصد آنها عامل اصلی جدایی شان را نبود ارتباط موثر می دانستند. بنابراین ضعف ارتباطی باعث تعارضات و عدم سازگاری زن و شوهر می شود. یک ارتباط مناسب باعث تبادل احساسات و عواطف می شود، از طرفی همدلی هم شکل می گیرد و زن و شوهر رضایت خواهند داشت. مشاوره مفید این مسائل را بررسی می کند و کمک می کند تا چنین ضعف هایی برطرف شود.

جلوگیری از خیانت

خیانت یکی از رایج ترین دلایل خیانت زوجین است اما بهتر است بدانید که برای پیشگیری از آن لازم است با اولین جرقه های مشکلات به روانشناس مراجعه کنید. یک مشاور کمک می کند تا افراد ضعف های ارتباطی را به موقع شناسایی کنند و قبل از شدت یافتن، آموزش های لازم را ببینند. متاسفانه خیلی از افراد با ترس از خیانت و شک و تردید نسبت به همسرشان زندگی می کنند و این فایده ای جز تخریب زندگی ندارد.

بهبود ارتباط جنسی

رابطه جنسی در دوام زندگی زناشویی و حفظ آن اهمیت زیادی دارد و اگر زوجین به کیفیت این رابطه توجه داشته باشند کمتر دچار تعارض و استرس می شوند. هنگامی که زن و شوهر از رابطه جنسی خود رضایت نداشته باشند دچار خلا عاطفی، افسردگی، ناامنی، بی محبتی و عدم فهم نیازهای همدیگر می شود.

جلوگیری از طلاق

ذکر این نکته لازم است که بدانید طلاق بیشتر اوقات از مسائل جزئی و کم اهمیت شروع می شود و گاهی آنقدر شدت می گیرد که تبدیل به مشکلات بزرگتر و جدایی می شود. تعارضایی که بین زن و شوهر ایجاد می شود و سبب آزردگی خاطر از همدیگر می گردد زندگی را در چالش هایی قرار می دهد که می تواند زمینه ساز طلاق شود. اما در صورتی که زوجین درک بالایی داشته باشند و برای همین مسائل پیش پاافتاده و جزئی به روانشناس مراجعه کنند به راحتی می توانند از طلاق پیشگیری کنند.

بهبود تربیت فرزندان

فرزندان موفق قطعا زیر سایه یک خانواده خوشبخت و شاد بزرگ شده اند. بنابراین والدینی که با همدیگر رابطه خوبی دارند و در تربیت فرزندان سازگار هستند می توانند قله های پیشرفت و ترقی را برای فرزندشان فراهم کنند. در صورتی که مشکلات بین والدین زیاد باشد و دنبال راه حلی برای آن نباشند کودکان هم دچار آسیب می شوند و ممکن است درگیر مسائلی چون افت تحصیلی، پرخاشگری، افسردگی، بی اعتماد به نفسی و …. شوند.

مشاوره ازدواج چگونه انجام می‌شود؟!

وقتی که برای نخستین بار به مشاوره ازدواج مراجعه می کنید، معمولا سوالاتی درباره پیشنه رابطه‌تان، مدت آن یا مشکلات و دغدغه های دشواری که با آن روبرو شدید، پرسیده می شود. در اکثر مواقع زوجین در مرحله مشاوره قبل از ازدواج مشکل خاصی ندارند و فقط می خواهند سبک زندگی و انتظارات رابطه زناشویی خود را به طور منظمی بررسی کنند. البته دلیل اصلی مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج درک بهتر زوجین از یکدیگر می باشد. همچنین اگر می خواهید که درباره موضوع خاصی صحبت کنید، بهتر است خلاصه‌ای از اطلاعات مرتبط را هنگام گرفتن وقت مشاوره ارائه کنید. گاهی اوقات در مشاوره ازدواج، مشاوران آزمون های استاندارد کتبی را از زوجین می گیرند که احتمال موفقیت آمیز بودن ازدواج را بررسی می کند که البته به معنی قطعیت نیست. برای شناخت زیر ساخت های شخصیتی طرفین می توان از این آزمون استفاده کرد. فرض کنید بوسیله این آزمون مشخص شود که یکی از طرفین شخصیت دورنگرا و دیگری برونگرا داشته باشند قطعا این افراد بعدا با مشکلات بسیاری مواجه می شوند چرا که خصوصیات شخصیتیشان با یکدیگر متفاوت است.

متخصص در مشاوره ازدواج توانایی سنجش و شناخت تفاوت های شخصیتی طرفین را دارد و سعی می کند که آنها را از این تفاوت ها آگاه کند. همچنین در مشاوره ازدواج مواردی همچون آرزوها، تمایلات، توقعات، خط قرمزها و رمز و رازهای طرفین بررسی می شود. به طور کلی این نوع مشاوره برای انتخاب مورد مناسب برای یک عمر زندگی است. در مشاوره قبل از ازدواج مشاور به افراد نمی گوید که چه کاری بکنند و چه کاری نکنند بلکه فقط آنها را آگاه می کند؛ او فقط نتیجه ازدواج را بیان می مند ولی تصمیم و انتخاب به عهده خودتان است!.

آگاهی از برخی مسائل با مشاوره قبل از ازدواج

بیشتر افراد ازدواج کامل و عالی دارند و از همه لحاظ در زندگی خود موفق هستند. اما به مرور زمان زندگیشان عوض می شود و با مشکلات و بحران های زیادی روبرو می شوند و هیچ امیدی برای رهایی از بحران بوجود آمده ندارند درحالی که آن شور و هیجان و عشق اوایل زندگی وجود ندارد و دعوا و جدال جزو روال عادی زندگیشان شده است. از این در چنین شرایطی مانند ترس، انتظارات، خشم و رفتار های پرخاشگرایانه، مشاوره خانواده می تواند کمک زیادی بکند تا بتوانید با آن ها برخورد صحیحی داشته باشید و بتوانید آنها را مدیریت کنید. در ادامه با برخی از این نکات و مسائل آشنا خواهید شد:

شناسایی حساسیت های همسر

هر فردی دارای یک شخصیت مخصوص به خود می باشد که در دوره زندگی خود می تواند آنها را کسب کند یا به طور کلی شخصیت افراد از دوران کوکی تا بزرگسالی در حال رشد و شکل گیری می باشد. و حساسیت های خاص خود را دارد و آن را می توان از نوع رفتار و کارهایی که می کند می توان شناخت. از این رو باید این را در نظر گرفت هرکس واکنشی بر روی مواردی که حساس است از خود نشان می دهد غیرقابل کنترل می باشد.بنابراین برای اینکه بتوان زندگی موفقی داشت باید از حسایست همسر خود مطلع باشید که تا باعث تشدید این حساسیت ها نگردید.

به برخی از مهمترین حساسیت ها می توان به حساسیت به خانواده، حساسیت به خشم، حساسیت به احترام و … اشاره داشت.این حساسیت ها می تواند خاطرات گذشته فرد زنده شود که از اینرو سبب واکنش احساسی منفی در فرد می گردد. شما مسئول این احساسات نیستید ولی قطعا خاطرات بد و احساسات همسرتان را زنده خواهید کرد.

حساسیت های خودتان را هم در نظر بگیرید

هر فردی دارای یک شخصیت مخصوص به خود می باشد که در دوره زندگی خود می تواند آنها را کسب کند یا به طور کلی شخصیت افراد از دوران کوکی تا بزرگسالی در حال رشد و شکل گیری می باشد. و حساسیت های خاص خود را دارد و آن را می توان از نوع رفتار و کارهایی که می کند می توان شناخت. از این رو باید این را در نظر گرفت هرکس واکنشی بر روی مواردی که حساس است از خود نشان می دهد غیرقابل کنترل می باشد.بنابراین برای اینکه بتوان زندگی موفقی داشت باید از حسایست همسر خود مطلع باشید که تا باعث تشدید این حساسیت ها نگردید.

به برخی از مهمترین حساسیت ها می توان به حساسیت به خانواده، حساسیت به خشم، حساسیت به احترام و … اشاره داشت.این حساسیت ها می تواند خاطرات گذشته فرد زنده شود که از اینرو سبب واکنش احساسی منفی در فرد می گردد. شما مسئول این احساسات نیستید ولی قطعا خاطرات بد و احساسات همسرتان را زنده خواهید کرد.

مسئولیت پذیر باشید

در زندگی زناشویی خود انتظاری برای تغییر همسرتان نداشته باشید بلکه باید تصمیم بگیرید که رفتار خود را بهبود ببخشید. با احساس مسئولیت داشتن می توانید تغییرات مفید و مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید؛ و با این حس مسئولیت به مرور زمان متوجه می شوید که دیگر خیلی از مشکلاتی که در گذشته با آن درگیر بودید را ندارید. مسئولیت پذیری به شما کمک می کند که به جای تمرکز و توجه به نقص ها و کمبودها، سعی کنید که به بهتر شدن و بهبود زندگی مشترک خود بیشتر توجه کنید. از این رو باید این نکته را هم توجه کرد که اگر زن و شوهر تغییر کنند کل خانواده راه را به سمت تغییر پیدا خواهد کرد.

چگونگی برخورد با خشم

معمولا طرفین در زمان برخورد با اختلافات و مسائلی که بایکدیگر به توافق نمی رسند دائما یکدیگر را مقصر می دانند و شروع به سرزنش همدیگر می کنند. باید بدانید که سرزنش کردن همسرتان یک نوع عذر و بهانه خود خواهانه است که باعث می شود یک نفر با احساس ناراحتی و نارضایتی دیگری احساس بهتری داشته باشد. در مورد مسائلی که شما را ناراحت می کند و باعث می شود که عصبی شوید بهتر است به جای ایراد گرفتن از نقص ها و کمبود های همسرتان، سعی کنید به طور محبت آمیز برخورد کنید؛ برنده یا بازنده بودن در زمان برقراری با همسرتان برای داشتن زندگی موفق اصلا معیار خوب و صحیحی نمی تواند باشد. از این رو باید توجه داشته باشید که با سرزنش کردن نمی توان یک زندگی و ارتباط موثری داشت.

همیشه مثبت باشید

مهم نیست که همرستان چقدر شما را مسئول خراب کردن رابطه می داند یا اینکه چقدر از شما انتقاد می شود. شما همیشه باید دیدگاه مثبت خود را حفط کنید زیرا اگر شما بخواهید که کارهای همسرتان را تلافی کنید همه چی می تواند بدتر شود و از طرفی هم ممکن است اذیت و ناراحت شوید و احساس درماندگی به دست بدهد.

مشاوره ازدواج غرب تهران

مشاوره ازدواج غرب تهران توسط گروه همراه که یکی از بزرگترین مراکز مشاوره و روانشناسی با کادری متخصص و مجرب خدماتی از قبیل تست مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره کودک و نوجوان و دیگر مشاوره های ملزوم را در راستای بهبود روابط خانواده و روانشناختی و رواندرمانی ارائه می دهد.

مشاوره ازدواج تلگرام

مشاوره ازدواج تلگرام برای کسانی مناسب می باشد که به دلایل مختلفی از مراجعه به مرکز مشاوره منصرف می شوند مثلا کسانی که در شهر ها یا روستاهایی زندگی می کنند که خدمات مشاوره در آنحا ارئه نمی شود و یا از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و همیچنین برای افرادی که قارد به خارج شدن از خانه نیستند می تواند مفید و کاربردی باشد از این رو مرکز مشاوره گروه همراه با ارائه مشاوره و راه حل مشکلات ازدواج و یا پیش از ازدواج در تلگرام این مشکلات را رفع کرده است و هدف از این کار دسترسی آسان افراد در هر نقطه ای از کشور به خدمات مشاوره می باشد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت دریافت نوبت