حل مسئله در خانواده 

اغلب حل مشکلات زوج ها از حل مشکلات فردی دشوارتر است.وقتی می خواهیم خواسته های مغایر معیارها و انتظارات را با هم سازگار کنیم به طور حتم دوتا مغز بهتر از یک مغز نیست.به عنوان مثال فقط در نظر بگیرید تنظیم بودجه برای خانواده ای پنج نفری در مقایسه با تنظیم بودجه برای یک فرد چقدر دشوارتر است. گاهی حتی مسایل ساده نمی توانند به گونه ای موثر حل شوند چون اختلافات قدیمی و آزردگی ها مانع از برآورد شفاف و مشخص موقعیت می شود.

روش های منطقی ثابت شده ای برای حل مشکلات مشترک ارائه شده است. مراحل ساده و مشخص هستند:

1-بیان مشکل

2-تعیین هدف

3-اندیشه پردازی

4-تعیین دوره ی آزمایشی

5-ارزیابی

از اوایل دهه ی پنجاه تا سال 1963 ای. اف. آزبرن سه تصحیح از کتاب < تصور کاربردی > ارائه داد که در این تصحیح ها اصول حل مشکل خلاق را در تجارب دولت، هنر و زندگی روزمره مطرح کرد. توماس جی.دزوریلا و ماروین آر.گلدفراید (1971) پژوهشگران تغییر رفتار روش های اندیشه پردازی آزبرن را تعدیل کردند و راهبردی پنج مرحله ای برای ایجاد راه حل های جدید برای هر نوع مشکلی ارائه دادند.

بعدها حل مشکل به عنوان راهبردی درمانی در کتاب <حل مشکل درمانی>نوشته جی هلی (1976)نوشته های دیگر او درباره ی مداخله های شهودی میلتون اریکسون و کتاب <تغییر> نوشته ی واتزلاویک ویک لند و فیش (1974)بیشتر مورد بررسی قرار گرفت . این نویسندگان نشان دادند که بهترین راه حل ها زمانی آشکار می شوند که به مشکلات بر حسب راه حل های ناموفق قبلی تان بنگرید.

مقاله « مشاوره خانواده » هم شاید برای شما جذاب باشد!!

مهم ترین مطلبی که باید درباره ی حل مشکل درک کنید این است که <موضوع مشکل نیست بلکه راه حل قدیمی مشکل است> این یعنی مسأله در واقع شکست مداوم در یافتن پاسخی موثر تعریف می شود.در حل مشکل اولین و مهمترین مرحله این است که آن را با جزئیات کامل برحسب آنچه تاکنون انجام انجام داده اید که کارایی نداشته است توصیف کنید.اگر شما و همسرتان در آپارتمانی خیلی کوچک زندگی می کنید این در واقع مشکل نیست. مشکل تنها زمانی به وجود می آید که واکنش شما غیر موثر باشد:اگر ظرف های کثیف و ات و آشغال و کاغذ های پاره و لباس های کثیف همه جا پخش و پلا باشند اگر پیوسته عتیقه هایی بیشتر و بیشتر یا کتاب یا موتور سیکلت جمع آوری کنید اگر موافقت کنید وسایل دوستتان را در انباری بگذارید.روشی که شروع به حل مشکل های کوچک کنید این است که توجه تان را از <این آپارتمان کوچک> دور کنید و توضیح دهید سعی می کردید در این آپارتمان چه چیزهایی انبار کنید و چه کارهایی انجام دهید.

اغلب موقعیت مشکل ساز می شود چون شما پاسخی به کار می برید که در همان زمان مناسب است اما در بلند مدت کارایی ندارد.به عنوان مثال اگر در طول یک ماه دچار کمبود پول هستید خود کمبود پول مشکل بزرگی نیست اما می تواند به مشکل تبدیل شود تنها اگر شما راه حل هایی کوتاه مدتی را به کار ببرید مثل پرداخت صورت حساب تلفن با کشیدن چکی بی اعتبتر پنهان کردن صورت حساب ها از همسرتان یا درخواست کارت های اعتباری جدید چون کارت های قدیمی جوابگوی نیاز هایتان نیستند.در بلند مدت راه حل شما برای قطع نشدن تلفن راضی نگه داشتن همسرتان یا کاهش بدهی ها موثر نخواهد بود.بنابراین موقعیت برای شما <مشکل ساز> می شود.به همین دلیل هم یک گام مهم در حل مشکل این است که پیامدهای بلند مدت راه حل های احتمالی را بسنجید.

شما و همسرتان می توانید مراحل حل مشکل را با یکدیگر در یک جلسه بیاموزید.اما حل مشکل در قالب دونفر به چیزی نیاز دارد که روانشناسان آن را <مجموعه ی مشترک> می نامند.اگر یکی از شما آزردگی ه و ناراحتی های قدیمی را فراموش نکند و به جای یافتن راه حل به دنبال مقصر نامیدن دیگری باشد این فرایند محکوم به شکست است. برای اینکه حل مشکل مشترک کارآمد باشد هریک از همسران باید پذیرا . مشارکت جو و منطقی باشد.

کسب مهارت دایمی حل مشکل در واقع مهارت تطبیق دادن دیدگاهی است که زندگی را به عنوان مجموعه ای از موقعیت ها ببینید که شما را ملزم می کند به شکل زوج پاسخ دهید. با تمرین می توانید مهارتی به دست آورید که برای مدتی احساساتتان را کنار بگذارید و موقعیت ها را به شکل پاسخ هایی موثر و غیر موثر بررسی کنید.

 

در فضای زیر یا روی برگه ای جداگانه موقعیت مشکل ساز و پاسخ های معمولتان را بنویسید.چهارچوب<چه کسی چه چیزی .کجا> راهبردی مفید است . این روشی است که خبرنگاران آموزش می بینند تا جزییات داستان را توصیف کنند. تا جایی که می توانید جزییات را مدنظر قرار دهید.

نگران نباشید که هر جنبه از موقعیت را در مکان یا توالی درست قرار دهید.

فقط تا جایی که می توانید درباره ی موقعیت و پاسخ هایتان بنویسید.

برگرفته از کتاب مهارت های زندگی زناشویی

مرکز مشاوره گروه همراه سعادت آباد

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
عشق چیست؟
دسته‌بندی نشده

عشق چیست؟

عشق چیست؟  عشق صبور و مهربان است. عشق حسود و خودبین نیست. عشق جایی برای آزار باقی نمی گذارد، عشق خطاها را بایگانی نمی کند، عشق از شر مسرور نیست. عشق با حقیقت دلشاد است. عشق هرگز از تلاش دست

ادامه مطلب »
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید
پرسش از دکتر