خود ارضایی یک فعالیت جنسی طبیعی است که اغلب افراد در مرحله ای از زندگی خود انجام می دهند. این فعالیت می تواند استرس را کاهش داده و با مقداری رهایش جنسی همراه باشد. خود ارضایی به افراد کمک می کند تا با بدن خود بیشتر آشنا شده و علایق جنسی خود را بیشتر بشناسند. برخی افراد بیش از دیگران خود ارضایی می کنند. هیچ تعداد مشخص یا طبیعی برای این کار وجود ندارد و تکرار این فعالیت می تواند روزانه، هفتگی یا به ندرت باشد. برخی افراد هرگز خود ارضایی نمی کنند. با این حال، در صورتی که تعداد خود ارضایی بر زندگی روزمره تاثیر گذار باشد، این موضوع نگران کننده است.

تعداد دفعات نرمال خود ارضایی در مردان

برخی مردان به صورت هفتگی، روزانه یا چند بار در ماه خود ارضایی کرده و برخی دیگر نیز به ندرت این کار را انجام می دهند. تمامی این دفعات در طیف طبیعی قرار می گیرند. طبق یک نظر سنجی ملی در زمینه رفتار و بهداشت جنسی تعداد خود ارضایی در مردان 25 تا 29 ساله به شرح زیر بود:

  • 17 درصد در یک سال گذشته خود ارضایی نکرده بودند.
  • 15 درصد چند بار در سال یا هر چند ماه یک بار خود ارضایی داشتند.
  • 25 درصد چند بار در ماه یا هفتگی خود ارضایی داشتند.
  • 23 درصد 2 تا 3 بار در هفته خود ارضایی داشتند.
  • 20 درصد بیش از 4 بار در هفته خود ارضایی داشتند.
تعداد دفعات نرمال خود ارضایی در مردان

همچنین، یک تحقیق در بریتانیا بر روی مردان 16 تا 44 ساله بیان داشت که 73 درصد این افراد در 4 هفته گذشته خود ارضایی داشته اند. این آمار در زنان 37 درصد بود. دفعات خود ارضایی در افراد مختلف به شدت متفاوت بوده و در اثر عواملی همچون سلامتی، استرس، برنامه زمانی، تمایل جنسی، شریک جنسی و موارد دیگر نوسان می کند.

تعداد دفعات نرمال خود ارضایی در زنان

با توجه به اطلاعات بدست آمده از زنان و مردانی که به تعداد زیاد خود ارضایی می کنند، 5 درصد از زنان و 20.1 درصد از مردان  25 تا 29 سال بیش از 4 بار در هفته خود ارضایی می کنند. در سوی دیگر این طیف، 21.5 درصد از زنان و 25.4 درصد از مردان 25 تا 29 سال چندین مرتبه در ماه خود ارضایی می کنند. اختلاف این آمار در بین دو جنس در تمام طول زندگی ثابت مانده و همواره زنان 10 تا 15 درصد کمتر از مردان خود ارضایی می کنند.

تعداد دفعات نرمال خود ارضایی در زنان

نکته:

با افزایش سن، احتمال کاهش تعداد دفعات خود ارضایی در هر دوی زنان و مردان بیشتر می شود. حتی ممکن است این تعداد به صفر برسد.

چند بار خود ارضایی در ماه نرمال محسوب می شود؟

تعداد دفعات مشخصی در زمینه خود ارضایی وجود نداشته و افراد بر اساس تمایل خود می توانند روزانه، هفتگی یا ماهیانه این کار را انجام دهند. خود ارضایی یک عادت رایج و بسیار کم خطر است که در واقع با مزایای سلامتی بسیاری همراه است. به طور کلی، افراد می توانند تا هر مقدار که حس خوب تجربه می کنند این فعالیت را انجام دهند. متخصصان بیان دارند که افراد در هر زمان ممکن می توانند خود ارضایی کنند. البته باید زمان و حریم خصوصی مناسبی برای این کار داشت. یک مطالعه در سال 2016 دریافت مردانی که 21 بار در ماه یا بیشتر خود ارضایی می کنند در مقایسه با افرادی که 4 تا 7 بار خود ارضایی می کنند، به طرز چشم گیری کمتر به سرطان پروستات مبتلا می شوند. این گفته بدان معنا نیست که همه افراد باید این تعداد خود ارضایی را داشته باشند بلکه حاوی این پیام است که خود ارضایی منظم می تواند برای سلامت کلی بدن مفید باشد.

چند بار خود ارضایی در ماه نرمال محسوب می شود؟

آیا خود ارضایی بیش از حد خطرناک است؟

به طور کلی، اغلب افراد نباید درباره خود ارضایی بیش از حد چندان نگران باشند. البته، شدت یا تکرار بیش از حد در هر کاری حتی عادات مفید از جمله شستن دست ها، ورزش کردن یا خود ارضایی می تواند ناسالم باشد. تعداد زیاد خود ارضایی بسته به هر فرد متفاوت بوده و هیچ عدد مشخصی در این رابطه وجود ندارد. در صورتی که خود ارضایی سبب استرس روانی، احساسی، عاطفی یا جسمی شود باید دریافت که ممکن است تعداد کنونی خود ارضایی برای فرد مناسب نباشد. موارد زیر علائمی هستند که ناسالم بودن عادت کنونی خود ارضایی را در افراد نشان می دهند:

آیا خود ارضایی بیش از حد خطرناک است؟
  • خود ارضایی بیش از آنکه یک تمایل باشد، همچون یک نیاز احساس می شود.
  • به دلیل درد، بی حسی یا فقدان احساس لذت، خود ارضایی با احساسی لذت بخش همراه نیست.
  • دفعات زیاد خود ارضایی در انجام مسئولیت ها و زندگی عادی فرد اختلال وارد کرده است.

به طور کلی، مقدار مشخصی در زمینه تعداد زیاد خود ارضایی تعیین نشده است. برخی افراد بدون تجربه هر گونه عواقب منفی چندین بار در روز خود ارضایی می کنند. در صورتی که فرد احساس رضایت داشته و اثرات منفی بر دیگر بخش های زندگی خود احساس نمی کند، این تعداد خود ارضایی برای او مناسب است.

در صورت خود ارضایی به صورت روزانه چه اتفاقی رخ می دهد؟

تاکنون، معایب یا عوارض جانبی جدی در زمینه خود ارضایی، انزال یا رابطه جنسی روزانه شناخته نشده است. بزرگ ترین خطر خود ارضایی متداول، نحوه انجام آن است. برای مثال، در صورتی که فرد بدون استفاده از روان کننده کافی به شدت خود ارضایی کند، امکان بروز التهاب پوستی یا آسیب بافتی وجود دارد. زخم، حساسیت به لمس، تورم یا کبودی از علائم این آسیب ها هستند. همچنین، ممکن است افراد به یک نوع خاص از تحریک یا مالش عادت کنند. در صورتی فرد در یک شیوه یا حالت خاص از خود ارضایی لذت برده و تنها در چنین حالتی این کار را انجام دهد، احتمال دارد حفظ نعوظ و رسیدن به ارگاسم در روابط با شریک جنسی برای او دشوار باشد. جهت دوری از چنین خطری باید هر از چند گاهی شیوه خود ارضایی خود را تغییر داد. همچنین در رابطه با شریک جنسی نیز می توان مقداری تحریک تک نفره برای خود انجام داد.

آیا امکان دارد اسپرم های یک مرد تمام شوند؟

خود ارضایی متعدد سبب تمام شدن اسپرم ها نمی شود. بدن مردان بالغ در صورت عدم ابتلا به بیماری، هر روز اسپرم های جدید تولید کرده و در تمام عمر به این کار ادامه می دهد. در صورت تلاش برای فرزند آوری یا باردار کردن شریک جنسی باید این نکته را دانست که خود ارضایی می تواند بر تعداد و کیفیت اسپرم ها اثر گذار باشد. در دو بار انزال متوالی، انزال دوم در مقایسه با اولی از حجم مایع، تعداد اسپرم و غلظت اسپرم کمتری بر خوردار است زیرا بدن فرصت کافی برای جبران مقادیر از دست رفته را نداشته است. در هنگام نیاز به گرفتن یک نمونه منی پزشکان به افراد توصیه می کنند که دو روز قبل از ارائه نمونه، از خود ارضایی اجتناب کنند. در صورتی که بدن مرد سالم باشد، حتی پس از پنج بار انزال در یک روز مقداری اسپرم در انزال بعدی خود خواهد داشت. بدیهی است که مقدار اسپرم در انزال های بعدی کمتر و کمتر می شود.

کلینیک روانشناسی گروه همراه

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
راز موفقیت
روانشناسی

8 راز موفقیت

این درواقع یک ارائه برای نوجوانان است. و همه ی این ها از روزی شروع شد که سوار بر هواپیما در حال رفتن به برنامه ای بودم؛ هفت سال پیش. صندلی کنار من یک نوجوان بود که خانواده ی بسیار

ادامه مطلب »
روانشناسی

اضطراب و افسردگی در بازماندگان covide-19 نقش پیش بینی کننده های التهابی و بالینی

اختلال های ناشی از عفونت در سیستم ایمنی بدن میتواند  باعث آسیب شناسی روانی و عواقب روانشناختی شود. شیوع سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس COVID-19 میتواند با پیامدهای روانپزشکی همراه باشد. بعد از شیوع ویروس کرونا تاثیر روان شناختی آن

ادامه مطلب »
تقویت هوش هیجانی
روانشناسی

روش های موثر تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی (که به ضریب احساسی یا  EQ نیز معروف است) توانایی درک، به کار گیری و کنترل احساسات برای تسکین استرس، ارتباط مؤثر، همدلی با دیگران، غلبه بر چالش ها و خنثی کردن تعارض ها به شیوه ای مثبت

ادامه مطلب »
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید
پرسش از دکتر